Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  ubezpieczenia chorobowego. Krok 1 – wybór najwygodniejszego dla siebie sposobu dostarczenia wniosku do ZUS a) przez Internet - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).Jeśli (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  , gdy podstawa wymiaru składek niani jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, należy złożyć wraz z deklaracją rozliczeniową odpowiednio dwa raporty ZUS RCA lub ZUS RZA: z kodem tytułu ubezpieczenia

 • Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

  współpracy, osoby duchowne podlegające z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym przez okres co najmniej 6 miesięcy. Osoby te podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie (...)

 • Porada prawna na temat zus osoby duchowne 2011

  Nie szukaj dłużej informacji na temat zus osoby duchowne 2011, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Emerytura a praca za granicą

  kierować do jednostek organizacyjnych ZUS realizujących rozporządzenia unijne. Ocena niezdolności do pracy dla celów rentowych Jeżeli warunkiem uzyskania renty rodzinnej z ZUS jest (...)

 • Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

  ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS ZUA) oraz z dokumentami potwierdzającymi wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZWUA), osoby wykonującej działalność gospodarczą (...)

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  o przyznaniu  emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pobierać emeryturę? Aby ZUS mógł wypłacać uprawnionemu emeryturę, musi on rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli tego nie zrobi, (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP przekazanego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS przez profil PUE ZUS. Jaka jest podstawa (...)

 • Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?

  albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, lub osoby, które z nimi współpracują, osoby duchowne, członkowie (...)

 • Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

  być obejmowane przez płatnika składek także podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu: osoby wykonujące pracę nakładczą, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub (...)

 • Ogólne zasady dziedziczenia subkonta w ZUS

  Subkonto w ZUS Od maja 2011 roku, w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE, w ZUS prowadzone jest subkonto. Środki w ramach II filaru, poczynając od składki za maj 2011 (...)

 • Emerytura dla twórców i artystów

  zamiarem stałego pobytu, osoby, które nie posiadają adresu miejsca zamieszkania (osoby bezdomne), zobowiązane są wskazać we wniosku adres miejsca pobytu lub ostatniego miejsca zameldowania (...)

 • Jak legalnie zatrudnić nianię i pomoc domową?

  do tego druk ZUS DRA. W tym dokumencie deklarujesz jakie składki wpłacasz do ZUS. Deklarację musisz dostarczyć do ZUS do 15 dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. W tym (...)

 • Emerytury dziś i jutro...

  dotychczasowy ZUS-ER-WUG-01, oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu zgody na wskazanie osoby uposażonej – innej niż członek rodziny (nowy symbol EWG-O) – zastąpi (...)

 • Składki ZUS 2011: wzrost o blisko 560 zł

  z rokiem 2010. W oparciu o nią składki na ubezpieczenia społeczne obliczą osoby prowadzące działalność gospodarczą. Uznaje się za nie:- osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (...)

 • Kto i kiedy zgłasza Cię do ubezpieczenia zdrowotnego?

  ; nad sprawami z zakresu ubezpieczeń osoby objętej obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, Zgłoszenia należy dokonać wciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku.     Podstawa prawna: Ustawa (...)

 • Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

  osoby przysposabiające.   Ponadto wsparcie zostanie wypłacone w razie zgonu osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki (...)

 • Prawo do renty po zmianach

  prawo do renty po warunkiem, że: prawo do renty ustało w związku z upływem okresu, na jaki została przyznana oraz lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzeknie, że Twoja niezdolność (...)

 • Składki ZUS 2012: wzrost o ponad 900 zł

  ; wyniosłyby po 974,34 zł. W całym roku 2012 osoby prowadzące działalność gospodarczą odprowadzą zatem do ZUS o przeszło 925 zł więcej niż w roku 2011. Wyliczona kwota dotyczy osób, (...)

 • Kodeks postępowania administracyjnego

  do podpisu osobie zeznającej niezwłocznie po złożeniu zeznania.§ 2. W protokołach przesłuchania osoby, która złożyła zeznanie w języku obcym, należy podać w przekładzie na język (...)

 • Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

  roku, w którym zakładają działalność lub w roku poprzednim, a teraz jako przedsiębiorcy będą zajmować te same stanowisko i wykonywać taką sama pracę jak na etacie). e-prawnik składki ZUS (...)

 • Wniosek o przyznanie emerytury

  działalności gospodarczej, działalności twórczej lub artystycznej, umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo przy wykonywaniu przez osoby duchowne i zakonne czynności religijnych lub czynności (...)

 • Zmiany w ubezpieczeniach społecznych i Prawie bankowym

  . W aktualnej sytuacji ekonomicznej utrzymywanie tak krótkiego terminu na złożenie wniosku o dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń nie jest uzasadnienie. Ponadto zaproponowano, aby osoby duchowne

 • Składka zdrowotna dla ryczałtowców

  Składka zdrowotna w przeciwieństwie do pozostałych składek na ZUS wynosi 8% dochodu podatnika. Czy w przypadku korzystania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z opodatkowania (...)

 • Czy na emeryturze można pracować?

  przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej, o której mowa w ust. 1, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2011, wynosi: 1) 55% emerytury obliczonej na (...)

 • Rewolucja w obsłudze klientów ZUS

  swoją tożsamość - dodaje Piotr Starzyk.W ramach Platformy Usług Elektronicznych powstanie także zintegrowany system zarządzania czasem oczekiwania klientów w placówkach ZUS, w ramach

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane