Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Zrzeczenie się praw do spadku

  nabycia spadku na podstawie ustawy spadek, spadkodawca, spadkobierca, sąd, stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zstępni, wstępni, postanowienie, uprawomocnienie, dziedziczenie

 • Dopuszczalność dowodów w sprawie rozwodowej

  , małżonek, rozwiązanie, małżeństwo, zstępni, dzieci świadek, pozew, sprawa, sąd

 • Pełnomocnik w sprawie rozwodowej

  , rozwód, sprawa rozwodowa, pełnomocnik, pełnomocnicy, pełnomocnictwo, adwokat, rodzice, zstępni, przysposobiony, wykształcenie prawnicze, prawnik

 • Porada prawna na temat zstępni

  Nie szukaj dłużej informacji na temat zstępni, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Dziadkowie i pasierbowie mogą już dziedziczyć

  )  Rodzice  IV Krąg  Gmina/Skarb Państwa  Rodzeństwo (zstępni rodzeństwa)  V Krąg    Dziadkowie  VI Krąg    Pasierbowie  VII Krąg    

 • Kim są osoby bliskie w rozumieniu Prawa lokalowego?

  samej linii lub stopniu, osoby przysposobione oraz ich małżonkowie i zstępni, osoby przysposabiające, osoby małoletnie  przyjęte na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego na wychowanie oraz (...)

 • Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa

  dziadków, dziadkowie natomiast to wstępni rodziców i wnuków).Krewnymi w linii bocznej są natomiast rodzeństwo własne, zstępni i wstępni rodzeństwa (będą to na przykład wujowie, (...)

 • Darowizna na rzecz dzieci

  nabywających nieodpłatnie majątek od najbliższych. Do kręgu uprawnionych, zaliczanych do tzw. "zerowej" grupy podatkowej zaliczani są: małżonek, wstępni (dzieci, wnuki), zstępni, pasierb, (...)

 • Skierowanie do domu pomocy społecznej

  , straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; osoba obowiązana (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  . Zrzeczenie się dziedziczenia prowadzi do wyłączenia spadkobrania przez potencjalnego spadkobiercę wraz z jego zstępnymi (dziećmi, wnukami, itd.). Umowa może jednak postanawiać, iż zstępni nie (...)

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Przepis art. 991 Kodeksu cywilnego określa krąg osób uprawnionych do zachowku oraz jego wysokość. Uprawnionymi do zachowku są zstępni (dzieci, wnuki

 • Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

  jako zstępni spadkodawcy zaliczeni będą do grupy I. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (9.637 zł). Wysokość podatku ustala się w zależności od (...)

 • Roszczenia wnuka do testamentu i darowizny

  więc babcia daruje mieszkanie wnuczce, to ona i pozostali zstępni będą dziedziczyli spadek po babci (teoretycznie więc wnuk nie zostanie pozbawiony praw do spadku), lecz scheda spadkowa będzie prawie

 • Osoba niegodna zachowku

  niegodnego spadkobiercy, który byłby uprawniony do zachowku zgodnie z ustawą, dochodzą do dziedziczenia zstępni niegodnego (jego dzieci). Zgodnie z kodeksem cywilnym spadkobierca może być uznany przez (...)

 • Prawo autorskie i wzór przemysłowy

  ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa. Twórca, którego autorskie prawa osobiste (...)

 • Zniesienie współwłasności działki niepodzielnej

  mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu;  małżonek, zstępni (...)

 • Rozporządzenie udziałem w spadku

  ). Działanie takie jest jak najbardziej dopuszczalne. Również Pan jeśli odrzuciłby spadek, to w Pana miejsce weszliby zstępni (dzieci). Nie ma czegoś takiego jak zrzeczenie się na czyjąś rzecz, (...)

 • Postępowanie w sprawach spadkowych

  otworzył się spadek) i/lub zstępni rodzeństwa. Pani jest uprawniona do dziedziczenia po swojej mamie i cioci, ale już nie po pozostałych członkach rodzeństwa. Stąd nie ma potrzeby, by wnioskować (...)

 • Zrzeczenie się zachowku

  zrzeczenia się dziedziczenia jedynie do dziedziczenia ustawowego, a także wobec tego, że zrzekający się (oraz jego zstępni) jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku, zbędne stało się (...)

 • Darowizna, a obowiązek podatkowy

  , oznaczają rodziców (wstępni) i dzieci (zstępni). Tym samym matka i córka należą do pierwszej grupy podatkowej, korzystającej z szeregu zwolnień i ulg podatkowych, jak choćby z limitu kwoty wolnej, (...)

 • Prawa dziecka osoby pozbawionej zachowku

  . Nie chodzi tu o to, iż prawo do zachowku wydziedziczonego zstępnego "przechodzi" na na jego zstępnych, ale o to, iż zstępni wydziedziczonego mają prawo do własnego zachowku i to właśnie wtedy nie (...)

 • Zmiany w prawie spadkowym - dziadkowie będą dziedziczyć

  Krąg Małżonek i rodzice Małżonek i rodzice III Krąg Rodzice i rodzeństwo (zstępni rodzeństwa) Rodzice IV Krąg Gmina/Skarb Państwa Rodzeństwo (zstępni (...)

 • Łatwiej o zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

  ;w należących do grupy uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn (tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) nie było w stanie wypełnić warunku

 • Osoby uprawnione do zachowku po zmarłej osobie

  uprawnieni do zachowku zachowek, uprawnieni, zmarły, dzieci, małżonek, zstępni, rodzice, przysporzenie, spadkodawca, spadkobierca, dziedziczenie

 • Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

  , pochówek, uprawniony, miejsce, grób, małżonek, zstępni, krewni, kolejność, spór, sąd, nagrobek, spadek

 • Popełnienie plagiatu podczas pisania pracy magisterskiej.

  , rodzeństwo, zstępni rodzeństwa.  3. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, osoby wymienione w ust. 2 są uprawnione w tej samej kolejności do wykonywania autorskich praw osobistych zmarłego (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane