Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  dziadkowie spadkodawcy, zstępni dziadków spadkodawcy, pasierbowie (dzieci małżonka spadkodawcy), IV grupa – ostatnim możliwym spadkobiercą jest gmina ostatniego (...)

 • Czy dalsi krewni spadkodawcy mają prawa do spadku?

  , iż wymienione wyżej osoby, tj. zstępni, małżonek, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa spadkodawcy, dziadkowie i ich zstępni oraz przysposobieni, należą do kręgu bliskich (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy;  2) (...)

 • Porada prawna na temat zstępni spadkodawcy

  Nie szukaj dłużej informacji na temat zstępni spadkodawcy, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

  , przypada ich dzieciom w częściach równych (wnukom spadkodawcy). Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (ewentualne prawnuki spadkodawcy). Więc w przypadku odrzucenia (...)

 • Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  ;należy oceniać indywidualnie w każdej sytuacji z punktu widzenia tego spadkodawcy (np. konkubent). albo uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Tytułem przykładu (...)

 • Odrzucenie spadku obciążonego długami przez kuzyna.

  zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku” (art. 932 §6 KC). „W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada (...)

 • Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

  zasadach, co dalsi zstępni spadkodawcy (tzn. dochodzą do dziedziczenia wtedy, gdy poprzedzający ich zstępny spadkodawcy nie dożył otwarcia spadku albo jest traktowany, jakby nie dożył (...)

 • Odrzucenie spadku a pobyt za granicą

  spadkobierców ustawowych. W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci spadkodawcy i jego małżonek. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, w jego miejsce wchodzą jego dzieci i (...)

 • Wydziedziczenie dzieci

  spadkodawcy, bowiem do spadku wchodzą tylko te prawa i obowiązki, które przysługiwały spadkodawcy w chwili śmierci, a które nie wygasły. Z chwilą otwarcia spadku powstają też (...)

 • Uprawnienie małżonka spadkodawcy do żądania przedmiotów urządzenia domowego

  wtedy, gdy dziedziczy w zbiegu ze zstępnymi spadkodawcy, którzy mieszkali ze spadkodawcą w chwili jego śmierci. Jednak, gdy powołani ustawowo do spadku zstępni spadkodawcy nie zamieszkiwali (...)

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  zachowek? Przepisy prawa spadkowego krąg osób uprawnionych do zachowku kształtują w sposób następujący: zstępni spadkodawcy, jego małżonek lub rodzice, ale tylko wtedy, gdy (...)

 • Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

  spadkodawcy, w sytuacji gdy spadkodawca nie pozostawił swoich dzieci i żony oraz gdy nie żyją ich rodzice, są równe. W niniejszej sytuacji każdy z braci spadkodawcy dziedziczyłby zatem 50% (...)

 • Darowizna a zachowek

  w przedstawionej sytuacji do zachowku powołani są wszyscy zstępni spadkodawcy, łącznie z obdarowanym synem. W związku z faktem, że zstępni uprawnieni do zachowku mogą nie otrzymać (...)

 • Stosunki rodzinne a spadek

  na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy;   przysposobiony (mama) i jego zstępni (...)

 • Roszczenie o zachowek do obdarowanego przez spadkodawcę

  Czy zstępni spadkodawcy mają prawo domagania się zachowku od obdarowanego, nawet, jeżeli zostali powołani do dziedziczenia z ustawy? Instytucję zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego:  

 • Niepełna adopcja a dziedziczenie po ojcu

  na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy, -         przysposobiony i jego zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego, a krewni

 • Dziedziczenie zstępnego spadkobiercy

  mojemu małoletniemu dziecku przysługuje prawo do zachowku po zmarłej babce? Z tego co wiem, małżonek jest jedynym spadkobiercą. Jakie kroki prawne należy podjąć i w jakim terminie? Wnukowi spadkodawcy

 • Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

  powołany jest małżonek spadkodawcy, pozostający przy życiu rodzic oraz rodzeństwo spadkodawcy. Udział, który przypadłby jednemu z rodziców przechodzi bowiem w całości na rodzeństwo (...)

 • Roszczenie o zachowek

  otwarcia spadku - śmierci spadkodawcy - w przypadku darowizny), zstępni spadkodawcy mogą dochodzić zachowku od tak wnuczki jak i konkubiny.Zapis w akcie notarialnym o zwolnieniu z zaliczenia (...)

 • Spadek, zameldowanie, darowizna

  zachowku nie jest małoletni i nie jest trwale niezdolny do pracy), gdyż zstępni spadkodawcy dziedziczą po połowie. Bez doliczenia wartości darowizny dzieci dziedziczą po połowie - czyli po (...)

 • Wysokość zachowku dla uprawnionego

  zachowku. Uprawnionymi do otrzymania zachowku są jedynie zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki), małżonek oraz jego rodzice. Powstanie uprawnienia do zachowku jest przy tym uzależnione od tego, (...)

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  małżonkowi spadkodawcy. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (zmarło przed spadkodawcą), do zachowku są uprawnione jego dzieci (wnuki spadkodawcy). Uprawnienie do zachowku (...)

 • Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  przyszłym spadkodawcą oraz spadkobiercą ustawowym, czyli każdą osobą należącą do kręgu spadkobierców określonych w ustawie (małżonek spadkodawcy, jego zstępni, rodzice, rodzeństwo (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  . Testament jednak musi odpowiadać wymaganiom formalnym zawartym w przepisach.   Zachowek Zstępni (dzieci, wnuki, itd.), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do (...)

 • Instytucja wyłączenia małżonka od dziedziczenia ustawowego

  , gdyż wówczas możliwe będzie wskazanie czy spadkobiercą ustawowym w zbiegu z małżonkiem będą jedynie dzieci spadkodawcy, czy może dalsi zstępni albo rodzice, czy też inni spadkobiercy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • umowa słowna

  Witam,bardzo prosze o pomoc ,gdyz obecnie moja sytuacja jest powazna i plinie potrzebuje rady.Moze zaczne od poczatku-zanim moi rodzice wybudowali sobie (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • Spadek (I grupa)

  Przedmiot spadku - akcje pracownicze Witam. Kilka faktów, na podstawie których ma być (bądź nie) naliczany podatek od spadku: 1- zgon spadkodawcy (...)

 • spadek po mamie

  Sprawa dotyczy spadku po mamie. Przedstawię sytuację Mama rok temu umarła na skutek wypadku samochodowego i zostawiła po sobie działkę. Działka (...)

 • Wycena darowizny do zachowku

  Mama dokonała darowizny swojego mieszkania spółdzielczego bratu w 2005r nie wiem dokłatnie jaka to kwota - ok. 25 000zł.w 2009r po wylewie z uwagi (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane