Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

  • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

    spadkowego jest mniejsza od wysokości zachowku, uprawniony może żądać sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Przepis art. 991 Kodeksu cywilnego określa krąg osób uprawnionych do zachowku (...)

  • Jak obliczyć wysokość zachowku?

    .+500tys.+100tys.+240tys.). Ustalenie wysokości należnego zachowku Znając już wysokość udziału spadkowego oraz wysokość substratu zachowku, można swobodnie obliczyć wysokość należnego (...)

  • Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

    , a nie możesz otrzymać od spadkobiercy należnego ci zachowku to możesz żądać od osób które otrzymały od spadkodawcy darowiznę podlegającą doliczeniu do spadku, sumy odpowiadającej (...)

  • Opinia prawna na temat zasady zachowku

    Nie szukaj dłużej informacji na temat zasady zachowku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

  • Zasady wypłaty zachowku

    . Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. zachowek, wielkość (...)

  • Czym jest zachowek?

    wyjątkowa sytuacja, gdy rozmiar zachowku zwiększa się do 2/3 udziału; dotyczy to zachowku należnego następującym osobom: zstępnym, jeżeli w chwili otwarcia spadku (tj. śmierci spadkodawcy) (...)

  • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

    spadkobiercą nie będzie adresatem żądania osoby uprawnionej do zachowku np: swojego wuja. Jeżeli jednak, o czym była już wyżej mowa uprawniony nie będzie mógł otrzymać należnego mu zachowku (...)

  • Darowizna a zachowek

    uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej (...)

  • Darowizna mieszkania spółdzielczego

    roszczeniem o zachowek. W przypadku, gdy babcia cały swój majątek zechce zbyć jeszcze za życia w drodze darowizny, nie mają zastosowania zasady dotyczące zachowku, nie jest to przecież dziedziczenie. (...)

  • Darowizna a zachowek

    . Zatem, spadkobierca pozbawiony zachowku może, co do zasady, żądać uzupełnienia zachowku od obydwu obdarowanych osób (uwzględniając jednak przepis art. 1001 kc, zgodnie z którym, spośród (...)

  • Prawo do spadku

    .   Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:   1) wbrew woli spadkodawcy

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Katarzyna Tomczak

Katarzyna Tomczak

Specjalizuje się w prawie rodzinnym - pomaga w egzekucji alimentów, doradza podczas rozwodów i przy podziale majątku. Prowadzi sprawy spadkowe. Sporządza także opinie z zakresu prawa mieszkaniowego.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

  • Zachowek

    Witam. Bardzo prosiłabym o poradę w mojej sprawie :-) Moja sprawa wygląda następująco. Kilka lat temu zmarła moja babcia. Babcia zostawiła w testamencie (...)

  • Nieskonsumowane małżeństwo-czy dziedziczy?

    Mam problem. Mój dziadek na dwa lata przed śmiercią ożenił się ze swoją opiekunką. W zamian za opiekę miała dostać po nim emeryturę ( całkiem (...)

  • jak nie zapłacić zachowku?

    Czy jeśli ojciec, który jest jedynym żyjącym rodzicem, przepisze aktem darowizny mieszkanie na jednego ze swoich trzech synów to czy po jego śmierci (...)

  • Eksmisja rozwiedzionego wraz z dzieckiem na które przyznano mu opiekę

    Rozwiodłem się. Sąd mi przyznał opiekę nad synem a mojej eks-małżonce je ograniczył. Przez cały okres trwania małżeństwa mieszkaliśmy u jej (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane