Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  spadkowego jest mniejsza od wysokości zachowku, uprawniony może żądać sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Przepis art. 991 Kodeksu cywilnego określa krąg osób uprawnionych do zachowku (...)

 • Jak obliczyć wysokość zachowku?

  zachowku Znając już wysokość udziału spadkowego oraz wysokość substratu zachowku, można swobodnie obliczyć wysokość należnego zachowku. By to uczynić, należy pomnożyć udział (...)

 • Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

  , a nie możesz otrzymać od spadkobiercy należnego ci zachowku to możesz żądać od osób które otrzymały od spadkodawcy darowiznę podlegającą doliczeniu do spadku, sumy odpowiadającej (...)

 • Opinia prawna na temat zasady zachowku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat zasady zachowku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zasady wypłaty zachowku

  . Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. zachowek, wielkość (...)

 • Czym jest zachowek?

  wyjątkowa sytuacja, gdy rozmiar zachowku zwiększa się do 2/3 udziału; dotyczy to zachowku należnego następującym osobom: zstępnym, jeżeli w chwili otwarcia spadku (tj. śmierci spadkodawcy) (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  spadkobiercą nie będzie adresatem żądania osoby uprawnionej do zachowku np: swojego wuja. Jeżeli jednak, o czym była już wyżej mowa uprawniony nie będzie mógł otrzymać należnego mu zachowku (...)

 • Obliczenie zachowku, a darowizna

  zachowku w razie braku innych możliwości do zaspokojenia tych potrzeb oraz gdy inne składniki spadku nie wystarczają na pokrycie zobowiązania z tytułu zachowku. Prawa uprawnionego do zachowku (...)

 • Darowizna a zachowek

  uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej (...)

 • Darowizna mieszkania spółdzielczego

  roszczeniem o zachowek. W przypadku, gdy babcia cały swój majątek zechce zbyć jeszcze za życia w drodze darowizny, nie mają zastosowania zasady dotyczące zachowku, nie jest to przecież dziedziczenie. (...)

 • Darowizna a zachowek

  . Zatem, spadkobierca pozbawiony zachowku może, co do zasady, żądać uzupełnienia zachowku od obydwu obdarowanych osób (uwzględniając jednak przepis art. 1001 kc, zgodnie z którym, spośród (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Jakub Spalik

Jakub Spalik

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i handlowym. Doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Sporządza umowy cywilnoprawne oraz pisma procesowe dla podmiotów profesjonalnych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Nieskonsumowane małżeństwo-czy dziedziczy?

  Mam problem. Mój dziadek na dwa lata przed śmiercią ożenił się ze swoją opiekunką. W zamian za opiekę miała dostać po nim emeryturę ( całkiem (...)

 • Podział majątku

  Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg (...)

 • jak nie zapłacić zachowku?

  Czy jeśli ojciec, który jest jedynym żyjącym rodzicem, przepisze aktem darowizny mieszkanie na jednego ze swoich trzech synów to czy po jego śmierci (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane