Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 155, ze zmianami). przedawnienie, roszczenie, zachowek, spadek, testament, dziedziczenie, prawo spadkowe, bieg

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Nie ma on zatem obowiązku wyzbyć się swego zachowku, aby zaspokoić roszczenie innych uprawnionych do zachowku. Sytuacja prawna obdarowanego Zachowek (...)

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  zachowek Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:  Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?   Pamiętaj, że: Zachowek dla uprawnionego przyjmuje postać pieniężną, (...)

 • Porada prawna na temat zachowek

  Nie szukaj dłużej informacji na temat zachowek, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek

  odpowiada za zapłatę zachowku w granicach pełnego wzbogacenia (nie proporcjonalnie). Jeśli uprawniony do zachowku nie otrzyma od niej 100 % (bo np. wzbogacenie wynosi 50 tys, a zachowek 60 tys), to kolejną

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  wątpliwości z uwagi na literalne brzmienie w/w przepisu: Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna Zachowek przy dziedziczeniu/ darowiźnie gospodarstw rolnych. Jeżeli do spadku należy (...)

 • Uzupełnienie zachowku

  następującymi materiałami:Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?,Jak obliczyć wysokość zachowku?,Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna,Zachowek (...)

 • Darowizna a zachowek

  przywołany wyżej wyrok Sądu Najwyższego z 13.02.2004 roku. darowizna, zachowek, postępowanie spadkowe, zaliczanie darowizn, spadkobranie ustawowe, testamentowe, dziedziczenie, uprawnienie do zachowku

 • Sfałszowany testament a zachowek

  testamentowe. Jeśli w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku został zgłoszony zarzut fałszywości testamentu, wtedy bieg przedawnienia roszczenia o zachowek przerywa się. Po drugie sąd w razie wniesienia (...)

 • Roszczenie o zachowek

  uwagę przy obliczaniu udziałów spadkowych spadkobierców ustawowych i wyliczaniu wysokości zachowku. Prosimy także o zapoznanie się z następującymi materiałami:Czym jest zachowek?,Zachowek

 • Wysokość zachowku

  części kwoty.Nie jest możliwe zrzeczenie się zachowku. Można w drodze umowy zobowiązać się do niedochodzenia roszczenia o zachowek. Umowa wymaga jednak zgody obu stron. Ponadto nie pozbawia ona

 • Prawo do zachowku

  nadwyżki przekraczającej Pani własny zachowek (art. 1000 § 2 k.c.).Od zachowku wyłączeni są natomiast spadkobiercy uznani przez sąd za niegodnych. Spadkobierca może być jednakże uznany (...)

 • Prawo do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym

  zasadności roszczenia o zachowek, gdy nie ma testamentu: Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawnaNa stronach naszego serwisu znajdzie Pan pozew o zapłatę zachowku Pozew o (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  spadkobierca ustawowy, który zrzekł się dziedziczenia i jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku, nie nabędzie w żadnym przypadku prawa do zachowku. zachowek, spadek, dziedzieczenie, (...)

 • Zachowek a powołanie do dziedziczenia

  w pieniądzach zachowku rozstrzyga tylko to, czyotrzymał on w całości należny mu zachowek w postaci powołania do spadku, zapisu lubuczynionej przez spadkodawcę na jego rzecz darowizny. Jeżeli wskazany

 • Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  życie ww. ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych, stosuje się już także pięcioletni termin przedawnienia.  Przerwanie biegu przedawnienia o zachowek Do roszczenia o zachowek ma zastosowanie

 • Spadek, zameldowanie, darowizna

  , jednakże przyjmijmy, że wartośc darowizny wynosi 40 a wartośc pozostałego po dokonaniu darowizny i dziedziczonego spadku wynosi 60. Zachowek należny każdemu z synów w takim przypadku wynosi 25, (...)

 • Zapłata zachowku przez uprawnionego do zachowku

  testamentowy jest synem spadkodawcy, to przysługuje mu zachowek w wysokości połowy wartości udziału, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym; nigdy więc jego odpowiedzialność za zachowki (...)

 • Wysokość zachowku

  pełnoletniej zachowek wynosi 1/2 należnej części spadku - 92 500, w przypadku małoletnich 2/3 - 123 300 PLN. Czy prawidłowo wyliczyłam należny osobie pełnoletniej i niepełnoletniej zachowek? (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  zmniejszenia zapisów i poleceń w takim stopniu, ażeby pozostał mu jego własny zachowek.§ 2. Jeżeli zapisobierca sam jest uprawniony do zachowku, zapis uczyniony na jego rzecz podlega zmniejszeniu

 • Darowizna a zachowek

  zaległy mu zachowek. Oznacza to, że brat będzie zobowiązany zapłacić rodzeństwu kwotę nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Przykładowo: jeśli nieruchomość jest warta 50 tys. (...)

 • Roszczenie o zachowek a darowizna

  otrzymała bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu Pani tyle, ile wynosi Pani zachowek. W Pani przypadku zachowek wynosi ½ Pani udziału w spadku (zatem gdyby dziedziczyła (...)

 • Obliczenie zachowku a darowizna

  lub uczynionej przez spadkodawcę na jego rzecz darowizny. Jeżeli otrzymał, roszczenie o zachowek nie przysługuje mu. Jeżeli natomiast nie otrzymał, roszczenie o zachowek przysługuje mu, choćby (...)

 • Wyłączenie darowizny z masy spadkowej

  spadkową, wyłączenie darowizny, darowizna a spadek, zachowek

 • Trwała niezdolność do pracy a wysokość zachowku

  udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Zatem zachowek w wysokości 2/3 udziału spadkowego (...)

 • Zaliczalność darowizny na masę spadkową

  zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego. Z punktu widzenia (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • BARDZO PILNE!!! ZACHOWEK PO DZIADKU

  Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek (...)

 • ZACHÓWEK PROSZE O POMOC.... ...

  Witam państwa! Mam problem. Zmarli mi rodzice. Przed smiercia moich rodzicow moj brat W OGOLE sie nimi nie interesowal. Oswiadczyc o braku zainteresowania (...)

 • Spadek po ojcu dwa lata po jego smierci

  Witam, serdecznie. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie wiem co mam robić. Mój ojciec zmarł we wrześniu 2007r. o jego śmierci się dowiedziałam (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane