Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Agroturystyka a dochód z najmu

  Posiadam tzw. gospodarstwo rolne (powyżej 1 ha gruntów rolnych), ale bez zabudowań gospodarczych i mieszkalnych. Uznano, że spełniam wymogi rolnika i obecnie podlegam pod ubezpieczenie KRUS. W

 • Kiedy przychód ze sprzedaży lub z zamiany nieruchomości będzie zwolniony od PIT? - stan do końca 2006 r.

  , przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, z rozpoczętą (...)

 • Ile trwa i kiedy się kończy użytkowanie wieczyste?

  urządzenia istniejące w dniu zwrotu użytkowanego gruntu przedawniają się z upływem lat trzech od dnia zwrotu użytkowanego gruntu właścicielowi (art. 243 k.c.).   Podstawa prawna: ustawa (...)

 • Porada prawna na temat za ile mozna wydzierzawic 1 ha gruntu rolnegp

  Nie szukaj dłużej informacji na temat za ile mozna wydzierzawic 1 ha gruntu rolnegp, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Ustawa o własności lokali

  . 1492. Rozdział 1 Przepisy ogólne Art. 11. Ustawa określa sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, (...)

 • Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

  przedemerytalnego. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. ustawy o świadczeniach przedemerytalnych prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która: 1. do (...)

 • Podleganie pod KRUS po wydzierżawieniu gruntu

  (nakazy płatnicze są na nas) za cale 40ha, on opłaca raty i odsetki kredytu do Agencji NR za cale 40ha, on (brat) pobiera dopłaty unijne na te cale 40ha, a dodatkowy czynsz (...)

 • Mienie PKP

  charakterze ogólnokrajowym lub ponadwojewódzkim" użyte w treści przepisu art. 11 ust. 1 tej ustawy. Nie budzi wątpliwości, że zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta (...)

 • Sprzedaż nieruchomości zabużanom

  513 ha, warmińsko-mazurskim - 1 414 ha i dolnośląskim - 820 ha, najmniejszą w świętokrzyskim - 14 ha, lubelskim - 15 ha i kujawsko-pomorskim -24 ha. Niezależnie (...)

 • Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2017 rok

  odliczenia w zeznaniu rocznym składanym za 2017 r.?  Podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej, o ile spełnione są następujące warunki:  1. Podatnik podlega w Polsce (...)

 • Zakup działki pod budowę domu

  rolnego w danej gminie. Ta średnia waha się zazwyczaj od 7 do 20 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa ogłaszana jest w uchwale Rady Gminy. Aby skutecznie wybrnąć z tej sytuacji należy znaleźć rolnika

 • Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

  wskazując stawkę w złotych polskich za 1 m2, odnosi się do 1 roku - należy w pierwszej kolejności obliczyć opłatę za cały rok, a następnie dokonać jej podziału na cztery (...)

 • Zawieszenie emerytury rolniczej

  prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych (ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego). Tak więc prowadzenie gospodarstwa o obszarze (...)

 • Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

  usuwanego drzewa oraz 200 zł za 1 m2 usuwanych krzewów. Nowe brzmienie art. 85 ust. 1 ustawy jednoznacznie wskazuje, że opłatę za usunięcie drzewa ustala się mnożąc (...)

 • Grunty wykorzystywane na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym przejdą na własność

   miesięcy, a na wniosek nowego właściciela gruntu –  4 miesiące. Zaświadczenia będą stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej prawa własności gruntu nabytego z mocy (...)

 • Dzierżawa - Najważniejsze informacje na temat umowy dzierżawy.

  zobowiązanego do zapłaty wynagrodzenia za ulepszenia. O tym, za które ulepszenia dzierżawca może domagać się zapłaty po zakończeniu dzierżawy, decyduje to, czy są one korzystne dla (...)

 • Co się zmienia w rentach strukturalnych?

  hektar użytków rolnych przekazywanego gospodarstwa powyżej 3 ha użytków rolnych na powiększenie innego gospodarstwa rolnego i dodatkowo po 3 % kwoty najniższej emerytury za każdy tak przekazany (...)

 • Prawa i obowiązki bezrobotnego

  dochodowy od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne. Kiedy mamy do czynienia ze świadczeniem nienależnym? Za nienależnie pobrane świadczenie pieniężne uważa się: świadczenie

 • Kiedy jest dopuszczalny odstrzał zwierzyny? - opinia prawna

  własności i posiadania gruntu, ale nakłada na właściciela pewne ograniczenia i obowiązek współpracy z dzierżawcą lub zarządcą, a więc tworzy swoistą służebność właściciela lub posiadacza (...)

 • Nabycie gruntu rolnego o powierzchni ponad 500 ha

  przysługującego mu prawa pierwokupu. Zgodnie z przepisami Agencja może sprzedać grunt o ile jego powierzchnia nie jest większa niż 500 ha. Czy w takiej sytuacji Agencja sprzeda mu grunt o wielkości (...)

 • Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

  Byłem właścicielem 0,6 ha gruntów rolnych. W 2002 dokupiłem w tej samej gminie 1ha i utworzyłem nowe gospodarstwo rolne. Mam razem 1,6 ha. Na zakupionej działce 1 ha w momencie (...)

 • Wypowiedzenie umowy dzierżawy przed zakończeniem amortyzacji w obcym środku trwałym - opinia prawna

  świetle cyt. wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką w wysokości 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT). Jak podano bowiem (...)

 • Sprzedaż i zakup mieszkania a podatek dochodowy

  Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu (...)

 • Jak opodatkowane jest zbycie nieruchomości w CIT?

  prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Przy czym łączna powierzchnia tych gruntów musi przekraczać 1 ha lub 1 ha (...)

 • Majątek dorobkowy małżeński a zgoda małżonka

  Kilka lat temu, dokupiłem wraz z żoną, 1,6 ha gruntu do wspólnego gospodarstwa rolnego. Osobiście zapłaciłem sprzedającemu (ze wspólnego majątku dorobkowego), jednakże z powodu braku czasu, (...)

 • Sprzedaż mieszkania kupionego w 2005 r.

  8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

  Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące nad Twoją (...)

 • Wysokość alimentów

  Czy matka nieślubnego dziecka ma prawo żądać od ojca 35% jego dochodów mimo że sama zarabia tyle co on? Ojciec ma rodzinę (żonę i syna) jest jej (...)

 • mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

  siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, (...)

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)

 • ŻONA Z FILIPIN !!! LUDZISKA POMÓŻCIE !!!

  Sprawa wygląda tak ze poznałem za pośrednictwem internetu dziewczynę z Filipin. Chciałbym się z nią ożenić i żeby zamieszkała w Polsce. Doradźcie, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane