Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Pierwszeństwo najemców w nabyciu lokalów

  pomieszczeń nie jest możliwe wydzielenie lokali i ustanowienie ich odrębnego prawa własności, to najemcom lokalu nie przysługuje prawo pierwszeństwa nabycia tych lokali. Przedmiotem (...)

 • Korzystanie z działki obciążonej użytkowaniem

  rozbudowaliśmy z żoną dom parterowy wykonując nadbudowę, powiększając powierzchnię użytkową o 100%. Po rozbudowie nie nastąpiło wydzielenie lokali ani zniesienie współwłasności. Czy (...)

 • Zniesienie współwłasności nieruchomości przez podział fizyczny

  zainteresowanych co do tego, aby nieruchomość przyznać jednemu z nich, to jeżeli zniesienie współwłasności nieruchomości budynkowej może nastąpić przez wydzielenie odrębnych lokali (...)

 • Porada prawna na temat wydzielenie lokali

  Nie szukaj dłużej informacji na temat wydzielenie lokali, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Pozwolenie na budowę i inne niezbędne formalności przy przebudowie mieszkania - opinia prawna

  się na podstawie aktu notarialnego lub orzeczenia sądu, a także wypisu z rejestru gruntów, wypisu z rejestru lokali lub wypisu z kartoteki lokali, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej (...)

 • Rozdzielność majątkowa a rozwód

  jest sprzeczne z innymi przepisami – i wydzielenie odrębnych lokali. Możliwe iż zaistnieje możliwość podziału domu (w pionie) i działki w taki sposób, abyście Państwo mieli dwie odrębne

 • Należysz do dużej czy małej wspólnoty mieszkaniowej?

  zmiany liczby lokali w następstwie czynności podjętych przez właścicieli lokali wyodrębnionych, w drodze połączenia lokali albo podziału pierwotnego lokalu. Dopuszczalne jest wydzielenie (...)

 • Ustanowienie odrębnej własności lokali jako sposób fizycznego podziału nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków.

  lokali, czyli tzw. nieruchomości lokalowych wynika z art. 7 ust. 1 i art. 11 ust. 1 i 2, ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r., o własności lokali (dalej u.w.l.). W razie ustanowienia odrębnej własności (...)

 • Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności dla lokalu użytkowego?

  zaświadczenie o samodzielności lokalu. Wydawanie zaświadczeń o samodzielności dla lokali o innym przeznaczeniu (tzw. lokali użytkowych)  Organ wydający zaświadczenie o samodzielności (...)

 • Wydzielenie lokalu użytkowego

  wzrosną, jeżeli większa liczba współwłaścicieli lokali wyrazi zgodę na proponowany i wyodrębnienie własności lokali. wydzielenie lokalu, lokal użytkowy, założenie księgi (...)

 • Zniesienie współwłasności domu jednorodzinnego

  artykułu 5 ustawy o własności lokali stanowi, iż jeżeli powierzchnia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, w którym wyodrębniono własność lokali, jest większa niż powierzchnia (...)

 • Ustawa o gospodarce nieruchomościami (art. 92 - 148b)

  nieruchomości;   6) zobowiązanie do zapewnienia lokali, o których mowa w art. 116 ust. 1 pkt 5;   7) ustalenie wysokości odszkodowania.  2. Jeżeli

 • Lokal samodzielny

  dokonuje podziału na dwa rodzaje lokali: mieszkalne i przeznaczone na inne cele niż mieszkalne (nazywane potocznie lokalami użytkowymi). Do obu rodzajów lokali skierowany jest wymóg

 • Ustawa o gospodarce nieruchomościami (art. 1 - 92)

  skład nieruchomości, następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492).  

 • Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja

  własności lokali znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa takie lokale. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy o własności lokali, jest wydzielona (...)

 • Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej

  zawrzeć umowę z deweloperem? Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zmianami); Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (...)

 • Lokal samodzielny według ustawy o własności lokali

  odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Zatem podstawową przesłanką dla uznania lokalu za samodzielny jest wydzielenie (...)

 • Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela

  pozostałymi współwłaścicielami nie wchodzi w grę. Wydzielenie odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na nieruchomości ma na celu utworzenie nieruchomości lokalowej. (...)

 • Zmiany w MdM. Większe dopłaty dostaną...

  dość często uniemożliwia zakup mieszkania z dopłatą. Bardzo duże zróżnicowanie liczby dotowanych lokali to kolejny problem, z którym muszą zmagać się beneficjenci MdM-u. Powody do narzekania (...)

 • Podział spółdzielni mieszkaniowej

  powstała odpowiadają solidarnie. spółdzielnia mieszkaniowa, podział spółdzielni, prawo spółdzielcze, pawilony handlowe, wydzielenie, lokale użytowe

 • Czym różni się budynek od innego obiektu budowlanego?

  wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. (...)

 • Definicje wymiarów budynku

  samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej (...)

 • Pozew o ustalenie sposobu korzystania z rzeczy

  uregulowania wspólnego posiadania przez współwłaścicieli jest wydzielenie poszczególnych lokali budynku do wyłącznego korzystania przez współwłaścicieli (podział (...)

 • Budowa bliźniaka

  zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch (...)

 • Budynek mieszkalny a letniskowy

  lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku. Na gruncie ustawy Prawo budowlane różnice w

 • Rozdzielenie współwłasności kamienicy

  najbardziej możliwy. Będzie polegać to na ustanowieniu odrębnej własności lokali znajdujących się w kamienicy. Aby lokale te stały się odrębnymi nieruchomościami, konieczne jest utworzenie i (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Wykładnia art.22.1 Ustawy o Sp. mieszk.

  Pytanie przede wszystkim do notariuszy i prawników. Czy isnieje jasna wykładnia art.22.1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ? W czym problem? Już (...)

 • skarga na spółdzielnię

  Witam mam problem otóż chcę złozyć skargę na spółdzielnię mieszkaniową i nie bardzo wiem na jakie przepisy prawne sie powołać. otóż chodzi (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane