Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Wprowadzenie rozdzielności majątkowej

  Jesteśmy małżeństwem i obowiązuje nas ustrój wspólności ustawowej. Dnia 20.01.2005 r. zawarliśmy umowę wyłączająca wspólność ustawowa małżeńska wobec czego powstał między (...)

 • Przedawnienie roszczeń o nakłady

  zniesiona została wspólność ustawowa majątkowa małżeńska na wniosek byłej współmałżonki. Z dniem 14.04.2003 r. Sad okręgowy wydał wyrok rozwodowy o rozwiązaniu małżeństwa. (...)

 • Majątek wspólny małżonków

  , wspólność majątkowa małżeńska, ustawnie małżeństwa, małżeństwo, żona, mąż, wspólność ustawowa, intercyza, wspólnota, wynagrodzenie, fundusz emerytalny, dochody, (...)

 • Porada prawna na temat wspólność ustawowa małżeńska

  Nie szukaj dłużej informacji na temat wspólność ustawowa małżeńska, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Samochód małżonków środkiem trwałym firmy

  ustawy, wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). (...)

 • Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

  . - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zmianami) współwłasność nieruchomości, współwłaściciele, wspólność łączna, małżeńska, w częściach ułamkowych, współwłasność (...)

 • Rozdzielność majątkowa a klauzula na małżonka

  postępowanie klauzulowe bada, czy wspólność majątkowa małżeńska trwa w chwili orzekania o nadaniu klauzuli. Jeżeli obecnie, w chwili postępowania klauzulowego (tu o rozszerzenie klauzuli) (...)

 • Rozdzielność majątkowa a podział majątku

  (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte (...)

 • Darowizna pomiędzy małżonkami

  wynikającego ze wspólności majątkowej. Nie jest możliwe przeniesienie na żonę części majątku wspólnego w rozumieniu udziału. Małżeńska wspólność ustawowa jest wspólnością (...)

 • Żądanie unieważnienia intercyzy

  zmierzającą do obejścia prawa. Teoretycznie możliwość taka nie jest wykluczona. prawo rodzinne, postępowanie egzekucyjne, rozwód, podział majątku, wspólność ustawowa,rozdzielność majątkowa

 • Prawo do korzystania ze wspólnego majątku

  wraz z synem. Skoro nadal jesteście Państwo małżeństwem, to istnieje między Państwem tzw. małżeńska wspólność ustawowa i podział majątku nie jest możliwy. Możliwe byłoby zniesienie (...)

 • Odpowiedzialność za długi męża

  wspólność ustawowa, i to zarówno w chwili wyrokowania, jak i w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika. Jeżeli zatem w wymienionych datach małżeńska (...)

 • Podział mieszkania w trakcie rozwodu – opinia prawna

  majątkowa małżeńska Zgodnie z artykułem 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność (...)

 • Treść majątkowej umowy małżeńskiej

  ustrój rozdzielności majątkowej, a następnie zniesienie współwłasności rzeczy, w których małżonkom przypadają określone ułamkowo udziały. wspólność ustawowa, ustrój wspólności (...)

 • Ustanie małżeństwa a wspólność majątkowa

  Czy wspólność ustawowa trwa także po ustaniu małżeństwa? Z chwilą rozwiązania małżeństwa przez rozwód ustaje ustawowa majątkowa wspólność małżeńska, albowiem (...)

 • Ograniczenie wspólności majątkowej małżonków

  trudności z ewentualnym rozliczeniem tej nierówności w przyszłości. umowa majątkowa małżeńska, wspólność ustawowa, rozdzielność, majątek osobisty

 • Zwrot wydatków w sprawie o podział majątku

  brzmieniu dotychczasowym a nie nowym. podział majątku, wspólność ustawowa, przepisy przejściowe, sprawy małżeńskie

 • Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi

  wspólność majątkowa małżeńska jeśli wierzytelność powstała w ramach działalności, gdzie zgoda nie była potrzebna, wtedy nadanie klauzuli wykonalności przeciwko Państwu jest dopuszczalne. (...)

 • Odpowiedzialność współmałżonka za długi

  , wspólność majątkowa, wspólność ustawowa, rozdzielność majątkowa, umowa majątkowa małżeńska, zobowiązanie, dług, prawo cywilne, kodeks cywilny, proces cywilny, kodeks (...)

 • Klauzula wykonalności na małżonka a intercyza

  egzekucyjny będzie mógł zająć tę gotówkę, co jednak może być w praktyce trudne do wykonania. egzekucja, postępowanie egzekucyjne, klauzula wykonalności na małżonka, umowa majątkowa małżeńska

 • Podział majątku po orzeczonej separacji

  , intercyza, wspólność ustawowa, podział majątku wspólnego, akt notarialny, zameldowanie, rozdzelność majątkowa, egzekucja

 • Małżeństwo między rozwiedzionymi małżonkami

  , rozwód, spadek, przysposobienie, intercyza, wspólność majatkowa, rozdzielność majatkowa, majątek osobisty, ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne

 • Rozwiązanie umowy majątkowej małżeńskiej

  rodzinnego i opiekuńczego wynika, że umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność (...)

 • Intercyza z datą wsteczą

  opinii Co uzasadnia zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną - opinia prawna intercyza, umowa majątkowa małżeńska, zwykły zarząd majątkiem wspólnym, wspólność (...)

 • Dziedziczenie w czasie trwania małżeństwa

  (antyki). wspólność majątkowa małżeńska; dziedziczenie w trakcie trwania wspólności

 • Zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej

  obejmującej rzekomy "udział" stanowiący 1/2 w majątku wspólnym, gdyż wspólność majątkowa małżeńska jest bezudziałowa. Istnieje możliwość obciążenia połowy gospodarstwa rolnego (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Podatek od pieniędzy ze spadku

  Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące spadku mojej siostry. Siostra około 20 lat temu dostała od dziadka w zapisie połowę domu, dziadek nie żyje (...)

 • Podział majątku po rozwodzie a wspólne nakłady na mieszkanie

  Witam, mam pytanie odnośnie nastepujacej sprawy. Przed 6 laty w 2008 (niebędąc małżeństwem) kupiliśmy z moim obecnym mężem mieszkanie (zawarcie (...)

 • Ukrywanie majątku przed rozwodem .

  Witam (przykładowa sytuacja ) Małżenswo zawarlam w styczniu 2011 roku , ślub w Polsce , mieszkaliśmy w UK , po 5 miesiacach nie byliśmy w stanie (...)

 • czy spoldzielnia moze "wyrzucic" z mieszkania?

  Witam. Mam taki problem, aktualnie mieszkam z babcia w mieszkaniu lokatorskim, jestm w nim zameldowany. Moja babcia wyszla drugi raz za maz, a drugi maz (...)

 • Poradźcie...

  Proszę o radę... Żyłam w chorym związku - nie będę się na ten temat rozpisywała, bo to już na szczęście przeszłość. We wrześniu 98 r. odeszłam (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane