Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kodeks spółek handlowych

  konkurencyjnymi, w szczególności uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu spółki. Art. 57. § 1. Każdy (...)

 • Kontrola spółki z o.o. przez wspólnika

  , gdy wspólnik może informacje wykorzystać przeciwko spółce. Nie chodzi tu o potencjalne niebezpieczeństwo takiego działania. Ale o uzasadnioną obawę (np. wspólnik ma związki ze spółką (...)

 • Nieważność oświadczenia o wystąpieniu wspólnika ze spółki cywilnej - opinia prawna

  wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Zatem występujący wspólnik powinien otrzymać 30% wartości majątku spółki, który pozostanie po (...)

 • Porada prawna na temat wspólnik

  Nie szukaj dłużej informacji na temat wspólnik, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Wyłączenie wspólnika z głosowania

  udzieleniu absolutorium członkowi zarządu będącemu jednocześnie wspólnikiem dysponującym 20 % kapitału, ten wspólnik jest wyłączony od głosowania. Jeżeli wspólnik posiadający 40 % kapitału (...)

 • Rozliczeniowy i podatkowy aspekt wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki cywilnej - opinia prawna

  , jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.  Rzeczy wniesione do używania Jeżeli wspólnik wniósł do spółki jedynie rzeczy do używania, (...)

 • Kodeks spółek handlowych (art. 201-300)

  , wspólnik może żądać rozstrzygnięcia sprawy uchwałą wspólników. Uchwała powinna być powzięta w terminie miesiąca od dnia zgłoszenia żądania.§ 4. Wspólnik, któremu odmówiono (...)

 • Rodzinna spółka cywilna

  § 2 k.c., wspólnik ma prawo żądać podziału i wypłaty zysku osiągniętego przez spółkę z końcem każdego roku obrachunkowego. W braku takich wypłat, wspólnik występując ze spółki (...)

 • Podniesienie kapitału sp. z o.o. a prawa wspólnika

  2500. Przy założeniu procentowego podziału ilości udziałów na 60, 30 i 10% ilość udziałów wynosić będzie odpowiednio 1500 (wspólnik większościowy), 750 (wspólnik mniejszościowy) i (...)

 • Prawa wspólnika większościowego w spółce z o. o.

  uzasadniona obawa, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi spółce znaczną szkodę. W razie odmowy przez zarząd złożenia wspólnikowi wyjaśnień, (...)

 • Podatek od majątku spółki cywilnej

  uczestniczył w zyskach spółki. Wspólnicy mogą się umówić, że zamiast wypłaty pieniędzy wspólnik otrzyma świadczenia w naturze. Jeżeli natomiast występujący wspólnik rezygnuje na (...)

 • Spółka z o.o. z obcokrajowcem

  . Wspólnik A obejmie jeden udział o wartości 25500 tys. zł, natomiast wspólnik B obejmie drugi udział o wartości 24500 tys. zł. Założenie spółki z o.o nie oznacza, iż trzeba zlikwidować (...)

 • Absolutorium dla prezesa będącego wspólnikiem

  takiej sytuacji wspólnik posiadający 15% udziałów może głosować nad uchwałą o udzieleniu absolutorium z uwzględnieniem w protokole, że Wspólnik, którego dotyczy uchwała wstrzymał się (...)

 • Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej i wystąpienie wspólnika

  wspólnika Występujący wspólnik ma roszczenie w stosunku do pozostałych wspólników o wypłatę mu w pieniądzu wartości jego wkładu wniesionego do spółki oznaczoną w umowie spółki. Rzeczy, które (...)

 • Wykluczenie wspólnika ze spółki jawnej

  złożenia oświadczenia woli innej osobie, oświadczenie o wypowiedzeniu uznaje się za złożone, gdy doszło do tych osób w taki sposób, że mogły się zapoznać z jego treścią. Od tej chwili wspólnik (...)

 • wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej

  , że pytanie dotyczy spółki cywilnej. Wspólnik takiej spółki może wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć (...)

 • Przekroczenie zakresu zwykłego zarządu w s.c.

  czynności mogłoby narazić spółkę na straty, każdy wspólnik ma prawo jej dokonania bez uprzedniej uchwały; jest to tzw. czynność nagła. W takich samych granicach w jakich wspólnik może (...)

 • Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. - opinia prawna

  sytuacji, w której wspólnik zawiera ze spółką umowę o potrąceniu jego wierzytelności z tytułu pożyczki z wierzytelnością spółki z tytułu obowiązku wniesienia wkładu a sytuacją, w której (...)

 • Głosowanie na samego siebie w spółce z o.o.

  na szkodę spółki, gdy wspólnik będzie chciał przede wszystkim chronić swoje interesy związane z funkcją prezesa Zarządu. Sprzeczność interesów może też zaistnieć nawet, jeśli wspólnik (...)

 • Podmiot uprawniony do odbioru faktury VAT

  Opłaca się zapytać – interpretacja przepisów podatkowych przez urząd skarbowy spółka cywilna, wspólnik, spółdzielnia, prawo do lokalu, koszty uzyskania przychodów, VAT, faktura

 • Spłata wspólnika występującego ze spółki cywilnej

  do używania, to nie ma prawa żądać zwrotu tej nieruchomości. Może żądać zwrotu wartości tej nieruchomości, czyli przykładowych 50.000zł. spółka cywilna, wspólnik, występujący, majątek (...)

 • Żądanie zwrotu nakładów przez byłego wspólnika s.c

  odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników), jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Wspólnikowi przysługuje jedynie odszkodowanie z tytułu (...)

 • Podział majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej

  zarząd potrzebna jest zgoda. Wspólnik nie może też samodzielnie rozporządzić majątkiem. Wspólnicy powinni przed podziałem majątku spłacić długi. Jednak nie istnieją mechanizmy egzekwujące (...)

 • Umowa o pracę między wspólnikiem spółki cywilnej a spółką

  Najwyższy stwierdził, że wspólnik spółki cywilnej nie może zawrzeć ze wspólnikami tej spółki umowy o pracę, której przedmiotem byłoby prowadzenie lub reprezentowanie spraw spółki. Wspólnik (...)

 • Samochód w spółce cywilnej

  użyczenie samochodu wspólnika spółce cywilnej jest nieodpłatnym świadczeniem i podlega opodatkowaniu (sygn. II FSK 209/2006). samochód, środek trwały, wkład, spółka cywilna, wspólnik, przychód, (...)

 • Likwidacja spółki cywilnej małżonków

  wspólnik innej spółki. Oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą nadal uzyskiwałby przychody z tego samego źródła tj. z działalności gospodarczej. W sytuacji takiej wspólnik (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • DOWODY ??????

  CO JEST DOWODEM W SPRAWIE KARNEJ - mam ostatnio trochę doświadczeń z "sali sądowej" (jako porzywdzony) i narastające przekonanie,że dla (...)

 • Spółka cywilna

  Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć (...)

 • zmiana wspólnika

  mam problem otóż byłem w spółce cywilnej ale jeden wspólnik został zmieniony, ta osoba złożyła wypowiedzenie ze spółki z dniem 30 a nowy wspólnik (...)

 • Nieuczciwy wspólnik

  Jestem współudziałowcem w trzy-osobowej spółce cywilnej. Ostatnio odkryłem, że jeden ze wspólników przelewa pieniądze ze sprzedaży towaru na (...)

 • Zaniedbanie przez wspólnika spraw spółki

  Przez dwa lata prowadziliśmy ze wspólnikiem spółkę cywilną.Prowadziliśmy, to za dużo powiedziane, gdyż po 6 miesiącach wspólnik wyjechał za (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane