Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  dorobków tylko wtedy, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. Umowne ustroje majątkowe. (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  . Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka oraz o unieważnienie uznania dziecka może wytoczyć także prokurator.Rozdział II.Stosunki między rodzicami a dziećmi.Oddział (...)

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda, od (...)

 • Porada prawna na temat wniosek o nadanie nazwiska ojca biologicznego dziecka

  Nie szukaj dłużej informacji na temat wniosek o nadanie nazwiska ojca biologicznego dziecka, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Adopcja - ojciec biologiczny

  pozwala na nadanie temu dziecku nazwiska biologicznego ojca i czy mogłabym zrzec się praw do wychowania przyszłego dziecka na rzecz jego biologicznego ojca? Skutki (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka

  jest niemożliwe? Chodzi o tzw. dobro rodziny, gdyż to my opiekujemy się dzieckiem, oraz o kwestie miejsca zamieszkania dziecka. Czy są jakieś możliwości braku zgody ojca biologicznego (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza), złoży pisemny wniosek o udzielenie po (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska

  postanowieniach prawa polskiego. Domyślamy, iż z punktu widzenia prawa polskiego doszło do uznania dziecka przez ojca biologicznego. Z opisu wynika także, iż władzy rodzicielskiej ojciec (...)

 • VII - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie nieprocesowe

  jej odwołanie.  § 3. Z przyjęcia oświadczenia o wyrażeniu zgody na przysposobienie dziecka w przyszłości lub o odwołaniu takiej zgody sąd opiekuńczy sporządza (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka

  nazwiska dziecka nie jest w tym wypadku możliwa, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. Takie ukształtowanie stosunków w zakresie nazwiska (...)

 • Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna

  . 296 ze zm. ), dalej KPC.  W świetle KRO ojcostwo dziecka może być ustalone za pomocą trzech sposobów: domniemania pochodzenia dziecka od męża matki,  uznania dziecka przez (...)

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  dziecku nazwiska ojca, jak i nazwiska matki. Z nadaniem nazwiska nie wiążą się szczególne uprawnienia dziecka. Niezależnie od tego czyje nazwisko nosi jest dzieckiem obojga (...)

 • Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  pobiera się opłat od wniosku: o zabezpieczenie roszczenia, zgłoszonego w piśmie rozpoczynającym postępowanie; o przyjęcie oświadczenia o uznaniu dziecka, o nadanie (...)

 • Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

  dziecka, o nadanie dziecku nazwiska, o przysposobienie dziecka, o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką;  o (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa

  to wnioskuje. Zatem nazwisko ojca nie przechodzi automatycznie na dziecko, a gdy dziecko ukończyło trzynaście lat, do nadania mu nazwiska ojca potrzebna jest jego zgoda.     Pamiętaj, (...)

 • Ustalenie ojcostwa, a obowiązek alimentacyjny

  ;dztwa o ustalenie ojcostwa sąd co do zasady nie nadaje dziecka nazwiska ojca z urzędu. Po ustaleniu ojcostwa dziecko nadal nosi nazwisko matki. Sąd może nadać dziecku nazwisko ojca (...)

 • X - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie egzekucyjne. Przepisy ogólne

  uzyskać z centralnej informacji o zastawach rejestrowych dane o tym, czy dłużnik jest zastawcą zastawu rejestrowego oraz kto jest zastawnikiem. O wszczęciu egzekucji komornik niezwłocznie (...)

 • Dla kogo świadczenia rodzinne?

  ciąży do dnia porodu. Do wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka należy dołączyć zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod (...)

 • Jak zarejestrować urodzenie w urzędzie stanu cywilnego?

  mogą się porozumieć w kwestii nazwiska dziecka, będzie ono nosić nazwisko dwuczłonowe, to znaczy nazwisko matki z dołączonym nazwiskiem ojca. Nadanie numeru PESEL i zameldowanie Kierownik (...)

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?

  orzeczenie o niepełnosprawności, wydane na czas określony, może wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności dziecka. Wniosek taki (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka

  nazwisko biologicznego ojca. Czy jest możliwa zmiana nazwiska i wpisu w akcie urodzenia dziecka danych ojca? Jak powinna postąpić zgodnie z procedurami? Zgodnie z art. 42 ustawy (...)

 • Jak rozwiązać problemy dotyczące opieki nad dzieckiem, gdy rodzice się rozstają - opinia prawna

  nazwiska przez Pani byłego partnera, to zgodnie z ustawą musi on być uzasadniony ważnymi względami. W szczególności są to: noszenie nazwiska ośmieszającego, o brzmieniu niepolskim (...)

 • Co zrobić w sytuacji kiedy podejrzewam że moja córka, nie jest moim dzieckiem?

  . 63 k.r.o. w stosunku do ojca dziecka są tylko dwa wyjątki, które zapewne Pana nie dotyczą – mowa o ubezwłasnowolnieniu lub chorobie psychicznej ojca dziecka: Art. (...)

 • Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

  niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka. Istnieje również możliwość nadania dziecku nazwiska ojca biologicznego i zmiany domniemania, poprzez zawarcie małżeństwa (...)

 • Wniosek o nadanie nazwiska ojca

  , także niezbędna jest zgoda dziecka na zmianę nazwiska. Natomiast w wyroku ustalającym ojcostwo sąd na wniosek dziecka bądź jego przedstawiciela ustawowego dziecka nada (...)

 • Zawarcie małżeństwa a nazwisko dziecka

  nazwiska dziecka, chyba że ma ono ukończone 13 lat i nie wyrazi zgody na zmianę. Oświadczenie o nazwisku dziecka składają małżonkowie, powinno to więc nastąpić po zawarciu (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Zmiana nazwiska dziecka

  Mam nieślubne dziecko. Uznałem to dziecko lecz dziecko nosi nazwisko swej matki, bo tak zostało to ustalone. Jeśli matka dziecka wyjdzie za mąż to (...)

 • Nazwisko dziecka

  Witam! Dziewczyna ma dziecko z człowiekiem, z którym nie zawarła związku małżeńskiego. Mieszkają osobno, dziewczyna z rodzicami. Większe zaiteresowanie (...)

 • - Kupię Tuska i zrobię z niego niewolnika.

  W CZYM http://niepoprawni.pl/grafika/po-w-tle-pzprjpg http://www.google.pl/imgres?q=PIS&hl=pl&sa=G&biw=1015&bih=563&gbv=2&tbm=isch&tbnid=ebCyCVwtacX_UM:&imgrefurl=http://www.marki.net.pl/o-partii-pis-7655&docid=4_BGMCX9sgozNM&w=1670&h=1670&ei=ZsptTqm3Gofvsgbtpum8BA&zoom=1&iact=rc&dur=0&page=1&tbnh=134&tbnw=134&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:2,s:0&tx=82&ty=59 (...)

 • zabezpieczenie przyszłych roszczeń alimentacyjnych

  niedługo mam sprawę w sądzie o uwiarygodnienie ojcostwa. ojciec dziecka nie chce go uznac i mimo że mi obiecał że nie zostawi z dzieckiem to właśnie (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane