Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Ustawa prawo wekslowe

  . 69. W razie zmiany tekstu wekslu osoby, które weksel podpisały po dokonaniu zmiany, odpowiadają według brzmienia tekstu zmienionego; osoby, które weksel poprzednio podpisały

 • Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel – czyli elementy składowe weksla?

  popularny w krajach Europy Zachodniej niż weksel własny. W Polsce natomiast częściej stosowaną formą weksla jest weksel własny. Weksel trasowany to zobowiązanie wystawcy weksla, że (...)

 • Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

  ;żne dla różnych rodzajów weksli. ##baner## Rodzaje weksli Możemy wyróżnić : weksel własny weksel trasowany Weksel własny Ten, kto podpisuje weksel (wystawca), (...)

 • Porada prawna na temat weksel

  Nie szukaj dłużej informacji na temat weksel, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Czy podrobienie weksla in blanco jest zagrożone taką samą kara jak podrobienie pieniędzy?

  wystawcy na wekslu in blanco wyczerpuje znamiona art. 310 § 1 k.k., a nie przepisu art. 270 § 1 k.k. (por. J. Skorupka, Weksel własny in blanco ..., op. cit., s. 79). Rozważenia jeszcze wymaga, czy weksel

 • Poprawne określenie wystawcy weksla

  sumy. Jest to podstawa do podniesienia zarzutów przeciwko wypełniającemu weksel niezgodnie z deklaracją. Zarzuty przeciwko samemu wekslowi są bez niej co do zasady niedopuszczalne. Weksel może (...)

 • Elementy weksla

  weksel. Z treści pytania wynika, że brak  jest na wekslu pełnego oznaczenia osoby remitenta. Jednak wskazany weksel może być uznany za weksel in blanco, czyli weksel, (...)

 • Weksle w stosunku pracy

  abstrakcyjnego polegającego na tym, że dla Sądu nie jest istotne w jakim celu podpisano i wydano weksel wynika, iż pracownik ma ograniczone możliwości do udowodnienia przed Sądem, że weksel (...)

 • Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego

  sytaucji weksel taki zabezpiecza roszczenia A w stosunku do B o zapłątę. A bedzie mógł wypełnić weksel tylko wówczas, gdy B nie zapłaci za dostarczony towar. Jeżeli jednak A wypełni weksel (...)

 • Weksel znaleziony lub otrzymany w drodze darowizny

  wekslem jeszcze nie jest. Reasumując, jeśli nabywca nabywa weksel wypełniony przez kogoś innego niezgodnie z porozumieniem, a o tym porozumieniu nie wiedział, wtedy może dochodzić praw z weksla. Natomiast

 • Weksel niezupełny (in blanco)

  Czy posiadając weksel in blanco i wypisując go weksel ten przestaje być in blanco? Czym różni się weksel in blanco od weksla wypisanego? Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, (...)

 • Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego

  w stronę byłego pracodawcy, który wypełnił weksel na sumę wyższą niż powstała szkoda. Zasadą jest, że jeśli weksel nie jest już potrzebny osobie, której zosta wydany (pracodawcy), powinien (...)

 • Jakie są sposoby realizacji weksla?

  razie różnicy sum, napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie liczbami, weksel jest ważny na sumę mniejszą.   Weksel może być płatny za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, (...)

 • Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?

  . klauzule wekslowo skuteczne, klauzule wekslowo obojętne, klauzule unieważniające weksel.  Zamieszczenie jakich klauzul wekslowych powoduje jego nieważność? Klauzule unieważniające (...)

 • Czy prezes zarządu spółki jest uprawniony do wystawienia weksla własnego w imieniu reprezentowanej przez niego spółki? – opinia prawna

  razie wyrządzenia szkody w wyniku naruszenia art. 209 k.s.h. spółka, z o. o., zarząd, spółki, weksel, wystawca weksla, zobowiązanie wekslowe, weksle

 • Klauzula wekslowa nie na zlecenie

  \" to wówczas wobec ewentualnego nabywcy możemy podnosić wszelkie zarzuty, a więc także i ten, że wierzytelność objęta wekslem nie istnieje, bo brak było podstaw do jego uzupełnienia. weksel; (...)

 • Wpisanie klauzuli bez protestu w wekslu in blanco

  . Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 22 grudnia 1931 r. dłużnik wekslowy nie może podnosić zarzutu, jakoby weksel został niezgodnie z jego wolą co do terminu wypełniony, jeżeli z biorącym (...)

 • Określenie daty i miejsca płatności weksla

  wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy. Zgodnie z porozumieniem miejsce to powinno odpowiadać jednak siedzibie remitenta – co wyżej już wyjaśniono. Weksel może podawać tylko jedno (...)

 • Dochodzenie należności z weksla

  ? Przedstawiony dokument to weksel własny na zlecenie, co oznacza możliwość przeniesienia praw z weksla w sposób uproszczony, za pomocą indosu. Weksel zawiera również klauzulę "bez protestu", (...)

 • Data wystawienia weksla

  wątpliwości, ze chodzi właśnie o ten rok. Urzędowy przedrostek nie ma znaczenia wiążącego dla weksla i dlatego jego nie skreślenie nie powoduje, że weksel jest nieważny. weksel, data, data (...)

 • Wypełnienie weksla in blanco

  formularza). Jeżeli weksel in blanco wypełniono ponad sumę opłaty skarbowej, uwidocznionej na urzędowym formularzu weksla - nie stanowi to dowodu, iż weksel wypełniono niezgodnie z porozumieniem (...)

 • Wypełnienie weksla niezgodnie z wolą wystawcy

  zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił (...)

 • Uzupełnienie opłaty skarbowej za weksel

  nieprzekraczającą 100 tys. zł. wówczas opłata skarbowa za taki weksel wynosi 100 zł. Jeśli weksel jest składany na formularzu urzędowym, a wartość (nominał) tego formularza jest niższa (...)

 • Przedawnienie roszczeń z weksla in blanco

  realizacji wierzytelności. Jak rozumiemy, weksel został uzupełniony przed przedstawieniem do zapłaty, przy użyciu formuły „do 05.08.2006 r.\" i taka sama formuła znajdowała się w deklaracji (...)

 • Zwrot weksla in blanco

  podstawa jego wydania odpadła, to nie ma powodu by się obawiać, że weksel in blanco zostanie wykorzystany i wypełniony niezgodnie z prawem. Jednakże strona mająca w tym interes może żądać zwrotu (...)

 • Poprawne wypełnienie weksla in blanco

  Firma posiada weksel in blanco, który zawiera tylko podpis wystawcy. Brak jest porozumienia wekslowego. O jakie elementy Firma może uzupełnić weksel? Jaka jest procedura oraz terminy dochodzenia

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Weksel in blanco

  Przy zawieraniu umowy o pracę pracodawca uzależnił moje zatrudnienie od podpisania weksla in blanco. Wtedy nie mając innego wyjścia podpisałem go. (...)

 • Nieuzyskany bankowy tytuł egz., a weksel in blanco

  Witam wszystkich. W skrócie: był wzięty kredyt na samochód w banku poprzez toważystwo finansowe.Zabezpieczeniem był sądowy zastaw rejestracyjny (...)

 • Weksel in blanco - jak wypełnić prawidłowo?

  Bardzo proszę o pomoc. Jak powinien być przygotowany / wypełniony częściowo weksel in blanco składany wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie (...)

 • Weksel własny

  W trakcie trwania umowy został podpisany weksel własny in blanco wraz z umową wekslową. Dotyczy to działalności ubezpieczeniowej i umowy agencyjnej. (...)

 • Jak od kogos LEGALNIE sciagnac dlug?

  Mam taki oto problem. Dla pewnej osoby (powiedzmy bylego kolegi) wykonalem pewna usluge. Ustalilismy warunki, ja wykonalem ta robote i zgodzilem sie za (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane