Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Ustawa prawo wekslowe

  . 69. W razie zmiany tekstu wekslu osoby, które weksel podpisały po dokonaniu zmiany, odpowiadają według brzmienia tekstu zmienionego; osoby, które weksel poprzednio podpisały

 • Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel – czyli elementy składowe weksla?

  popularny w krajach Europy Zachodniej niż weksel własny. W Polsce natomiast częściej stosowaną formą weksla jest weksel własny. Weksel trasowany to zobowiązanie wystawcy weksla, że (...)

 • Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

  ;żne dla różnych rodzajów weksli. ##baner## Rodzaje weksli Możemy wyróżnić : weksel własny weksel trasowany Weksel własny Ten, kto podpisuje weksel (wystawca), (...)

 • Porada prawna na temat weksel

  Nie szukaj dłużej informacji na temat weksel, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Czy podrobienie weksla in blanco jest zagrożone taką samą kara jak podrobienie pieniędzy?

  wystawcy na wekslu in blanco wyczerpuje znamiona art. 310 § 1 k.k., a nie przepisu art. 270 § 1 k.k. (por. J. Skorupka, Weksel własny in blanco ..., op. cit., s. 79). Rozważenia jeszcze wymaga, czy weksel

 • Poprawne określenie wystawcy weksla

  sumy. Jest to podstawa do podniesienia zarzutów przeciwko wypełniającemu weksel niezgodnie z deklaracją. Zarzuty przeciwko samemu wekslowi są bez niej co do zasady niedopuszczalne. Weksel może (...)

 • Elementy weksla

  weksel. Z treści pytania wynika, że brak  jest na wekslu pełnego oznaczenia osoby remitenta. Jednak wskazany weksel może być uznany za weksel in blanco, czyli weksel, (...)

 • Weksle w stosunku pracy

  abstrakcyjnego polegającego na tym, że dla Sądu nie jest istotne w jakim celu podpisano i wydano weksel wynika, iż pracownik ma ograniczone możliwości do udowodnienia przed Sądem, że weksel (...)

 • Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego

  sytaucji weksel taki zabezpiecza roszczenia A w stosunku do B o zapłątę. A bedzie mógł wypełnić weksel tylko wówczas, gdy B nie zapłaci za dostarczony towar. Jeżeli jednak A wypełni weksel (...)

 • Weksel znaleziony lub otrzymany w drodze darowizny

  wekslem jeszcze nie jest. Reasumując, jeśli nabywca nabywa weksel wypełniony przez kogoś innego niezgodnie z porozumieniem, a o tym porozumieniu nie wiedział, wtedy może dochodzić praw z weksla. Natomiast

 • Weksel niezupełny (in blanco)

  Czy posiadając weksel in blanco i wypisując go weksel ten przestaje być in blanco? Czym różni się weksel in blanco od weksla wypisanego? Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, (...)

 • Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego

  w stronę byłego pracodawcy, który wypełnił weksel na sumę wyższą niż powstała szkoda. Zasadą jest, że jeśli weksel nie jest już potrzebny osobie, której zosta wydany (pracodawcy), powinien (...)

 • Jakie są sposoby realizacji weksla?

  razie różnicy sum, napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie liczbami, weksel jest ważny na sumę mniejszą.   Weksel może być płatny za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, (...)

 • Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?

  . klauzule wekslowo skuteczne, klauzule wekslowo obojętne, klauzule unieważniające weksel.  Zamieszczenie jakich klauzul wekslowych powoduje jego nieważność? Klauzule unieważniające (...)

 • Czy prezes zarządu spółki jest uprawniony do wystawienia weksla własnego w imieniu reprezentowanej przez niego spółki? – opinia prawna

  razie wyrządzenia szkody w wyniku naruszenia art. 209 k.s.h. spółka, z o. o., zarząd, spółki, weksel, wystawca weksla, zobowiązanie wekslowe, weksle

 • Klauzula wekslowa nie na zlecenie

  \" to wówczas wobec ewentualnego nabywcy możemy podnosić wszelkie zarzuty, a więc także i ten, że wierzytelność objęta wekslem nie istnieje, bo brak było podstaw do jego uzupełnienia. weksel; (...)

 • Wpisanie klauzuli bez protestu w wekslu in blanco

  . Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 22 grudnia 1931 r. dłużnik wekslowy nie może podnosić zarzutu, jakoby weksel został niezgodnie z jego wolą co do terminu wypełniony, jeżeli z biorącym (...)

 • Określenie daty i miejsca płatności weksla

  wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy. Zgodnie z porozumieniem miejsce to powinno odpowiadać jednak siedzibie remitenta – co wyżej już wyjaśniono. Weksel może podawać tylko jedno (...)

 • Dochodzenie należności z weksla

  ? Przedstawiony dokument to weksel własny na zlecenie, co oznacza możliwość przeniesienia praw z weksla w sposób uproszczony, za pomocą indosu. Weksel zawiera również klauzulę "bez protestu", (...)

 • Data wystawienia weksla

  wątpliwości, ze chodzi właśnie o ten rok. Urzędowy przedrostek nie ma znaczenia wiążącego dla weksla i dlatego jego nie skreślenie nie powoduje, że weksel jest nieważny. weksel, data, data (...)

 • Wypełnienie weksla in blanco

  formularza). Jeżeli weksel in blanco wypełniono ponad sumę opłaty skarbowej, uwidocznionej na urzędowym formularzu weksla - nie stanowi to dowodu, iż weksel wypełniono niezgodnie z porozumieniem (...)

 • Wypełnienie weksla niezgodnie z wolą wystawcy

  zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił (...)

 • Uzupełnienie opłaty skarbowej za weksel

  nieprzekraczającą 100 tys. zł. wówczas opłata skarbowa za taki weksel wynosi 100 zł. Jeśli weksel jest składany na formularzu urzędowym, a wartość (nominał) tego formularza jest niższa (...)

 • Zwrot weksla in blanco

  podstawa jego wydania odpadła, to nie ma powodu by się obawiać, że weksel in blanco zostanie wykorzystany i wypełniony niezgodnie z prawem. Jednakże strona mająca w tym interes może żądać zwrotu (...)

 • Poprawne wypełnienie weksla in blanco

  Firma posiada weksel in blanco, który zawiera tylko podpis wystawcy. Brak jest porozumienia wekslowego. O jakie elementy Firma może uzupełnić weksel? Jaka jest procedura oraz terminy dochodzenia

 • Poprawne uzupełnienie weksla in blanco

  przed lub po jego wypełnieniu. Jeżeli weksel jest już wypełniony, to należy traktować go jak normalny weksel, toteż od momentu wypełnienia znajdują do niego zastosowanie przepisy prawa wekslowego

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Weksel in blanco

  Przy zawieraniu umowy o pracę pracodawca uzależnił moje zatrudnienie od podpisania weksla in blanco. Wtedy nie mając innego wyjścia podpisałem go. (...)

 • Nieuzyskany bankowy tytuł egz., a weksel in blanco

  Witam wszystkich. W skrócie: był wzięty kredyt na samochód w banku poprzez toważystwo finansowe.Zabezpieczeniem był sądowy zastaw rejestracyjny (...)

 • Weksel in blanco - jak wypełnić prawidłowo?

  Bardzo proszę o pomoc. Jak powinien być przygotowany / wypełniony częściowo weksel in blanco składany wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie (...)

 • Weksel własny

  W trakcie trwania umowy został podpisany weksel własny in blanco wraz z umową wekslową. Dotyczy to działalności ubezpieczeniowej i umowy agencyjnej. (...)

 • Jak od kogos LEGALNIE sciagnac dlug?

  Mam taki oto problem. Dla pewnej osoby (powiedzmy bylego kolegi) wykonalem pewna usluge. Ustalilismy warunki, ja wykonalem ta robote i zgodzilem sie za (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane