Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Sprawdzenie legalności budynku

  zawierającego dane o gruntach i budynkach. Informacje takie udostępniane są jednak odpłatnie (art. 24 ustawy). ustawa - Prawo geodezyjne i kartograficzne, ewidencja gruntów i budynków, (...)

 • Uprawnienia geodety

  etacie? Czy rok pracy 1/4 etatu jest również zaliczany jako pełny rok praktyki, np. 4 lata praktyki na 1/4 etatu = 1 rok praktyki czły etat. Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne oraz (...)

 • Kwalifikacje dla gleboznawcy do ustalenia

  wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów, ale w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne" – dodał Rafał Romanowski. Ustawa ta jako jedyna reguluje bowiem sprawy (...)

 • Porada prawna na temat ustawa prawo geodezyjne

  Nie szukaj dłużej informacji na temat ustawa prawo geodezyjne, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Procedury budowlane

  stanowi czynność, dla której jest ustanowiony termin zawity; podanie wniosła osoba zamieszkała za granicą.    Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (...)

 • Obowiązek zgłoszenia zmian w ewidencji gruntów

  wielkościach? Poprzez rejestry rozumiemy Ewidencję gruntów i budynków prowadzoną przez Starostę oraz księgi wieczyste.Jak stwierdza ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne (...)

 • Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

  ;wtorki i czwartki w godzinach 9:00-11:00.   Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1061 z późn

 • Projekt uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

  łącznej zmiany studium i planu miejscowego (obecnie trzeba te procedury prowadzić odrębnie). ##baner## Prawo budowlane Podstawową zmianą wprowadzaną w zakresie ustawy Prawo budowlane jest podział (...)

 • Kto dostanie wypis z operatu ewidencyjnego?

  Jaka ustawa dotyczy ewidencji gruntów i budynków?Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne obowiązuje od 1 kwietnia 2009 r. Zmiany (...)

 • Czy nabywając lokal mieszkalny możemy domagać się od dewelopera przedstawienia protokołów odbioru robót budowlanych? – część pierwsza

  lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1468 ze zm.) (dalej: „ustawa deweloperska”) na rzecz potencjalnego nabywcy nie zostało przyznane prawo

 • Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  liczyć się z tym, iż koniecznością stanie się zawarcie umów z kilkoma wykonawcami z różnych branż. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: (...)

 • Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany

  , ustawie - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na (...)

 • Mienie PKP

  przez jakikolwiek organ administracyjny. Powstaje więc pytanie, co dzieje się w sytuacji, gdy ustawa (rozporządzenie o mocy ustawy) przyznająca prawo zarządu mieniem państwowym osobie trzeciej (...)

 • Działka budowlana

  bezczynność określonej w art. 101a u.s.g. może okazać się nieskuteczny (Zobacz także: J. Świątkiewicz, Prawo miejscowe pod rządem Konstytucji RP z 1997 roku w: „Przegląd Legislacyjny” (...)

 • Jakie prawa ma pacjent?

  planowanych konsultacji.Masz prawo do poszanowania Twojego życia prywatnego i rodzinnego. Masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej ze strony osób przez Ciebie wskazanych. Dodatkowa (...)

 • Kodeks postępowania karnego

  mają one prawo wziąć udział w posiedzeniu, jeżeli się stawią, chyba że ustawa stanowi inaczej.Art. 97. Jeżeli zachodzi potrzeba sprawdzenia okoliczności faktycznych przed wydaniem orzeczenia (...)

 • Jakim prawem działa samorząd terytorialny?

  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ustawa o handlu - gmina może ustalić godziny otwarcia placówek handlowych. Prawo miejscowe wymaga podstawy ustawowej - z reguły jest to ustawa

 • Poprawa warunków pracy marynarzy

  kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną" – dodał minister Marek Gróbarczyk. – "Mamy pełne prawo zakończyć proces tyczenia, a pozwolenie na budowę wydaje się być kwestią (...)

 • Definicje wymiarów budynku

  wydawania wuzetki i pozwolenia na budowę? Definicje legalne, jakimi posługuje się ustawa Prawo budowlane zostały ujęte w jej art. 3 Zgodnie z nim ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) obiekcie budowlanym (...)

 • Kodeks spółek handlowych

  mających prawo prowadzenia spraw spółki. § 2. Odwołać prokurę może każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki. Art. 42. Jeżeli w sprawach nieprzekraczających zwykłych czynności (...)

 • Jakie są prawa człowieka?

  związków zawodowych, prawa do negocjowania umów zbiorowych, prawo mężczyzn i kobiet do równej płacy za równą pracę, prawo do ochrony socjalnej oraz prawo do (...)

 • Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

  egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo (...)

 • Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

  z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej. Z uwagi na fakt, iż ograniczenie dotyczy (wszelkiego rodzaju) opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw i (...)

 • Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

  przekształcenia prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości trzeba zapłacić?  Zgodnie z nowymi przepisami, osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo (...)

 • Zlecenie wykonania zamówienia podwykonawcy

  wykonawcę. Ustawa przewiduje jednak dla zamawiającego możliwość uzyskania od wykonawcy informacji o tym, jaka część zamówienia jest przewidziana do wykonania przy pomocy osób trzecich, (...)

 • Ulica i numer domu a droga konieczna

  nieruchomości reguluje Ustawa Prawo kartograficzne i geodezyjne oraz rozporządzenie z dnia 28 października 2004 r. w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości. Do zadań gminy należy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Czynsz w spółdzielni

  Kupililiśmy z żoną mieszkanie własnościowe od osoby prywatnej na rynku wtórnym (zarządzane przez spółdzielnię). W rachunku jaki wystawia nam (...)

 • Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona (...)

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Palenie śmieci na własnej posesji?

  Czy ktoś się może orientuje, czy wolno mi palić śmieci na własnej posesji i jakie są związane z tym oraniczenia? Na pewno nie wolno palić Ci nawet (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane