Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

  - wręcz przeciwnie – oczekując wypoczętego pracownika, z chwilą gdy urlop stanie się zaległy (po zakończeniu roku za który urlop przysługuje) swoją jednostronną decyzją może (...)

 • Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

  , a sama uroczystość z jakichś przyczyn powodu się nie odbyła, to nie spełnia on tym samym uprawnień do skorzystania z urlopu okolicznościowego. W takiej sytuacji powinien wziąć urlop wypoczynkowy, (...)

 • Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym

  pod uwagę miesiąca, w trakcie którego pracownik rozpoczął urlop. Wyjątek stanowi sytuacja, w której umowę o pracę zawarto w trakcie miesiąca, a pracownik rozpoczął urlop w (...)

 • Porada prawna na temat urlop

  Nie szukaj dłużej informacji na temat urlop, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Urlopy i zwolnienia

  ;łowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14, ze zm.); rozporządzenie Ministra Pracy (...)

 • Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć urlop bezpłatny i na jakich zasadach?

  pracownicze. Urlop bezpłatny trwający nie dłużej niż jeden miesiąc nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Urlop wychowawczy udzielany (...)

 • Wymiar urlopu nauczycielskiego

  ; Urlopy bezpłatne Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn. Urlop ten udzielany jest przez dyrektora na (...)

 • Urlop macierzyński - ojciec może z niego korzystać

  wykorzystać maksymalnie po 13 tygodni urlopu. Kiedy złożyć wniosek o urlop? Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć nie później niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Wniosek o dodatkowy (...)

 • Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

  przysługiwało. Nie otrzyma ekwiwalentu, ale nie ponosi też żadnych negatywnych konsekwencji z faktu wykorzystania urlopu w większym wymiarze. U nowego pracodawcy przysługiwałby jej urlop w wymiarze (...)

 • Dodatkowy urlop dla pracownika socjalnego

  , prawo do skorzystania z niego przechodzi na rok następny w analogiczny sposób jak niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jest to bowiem urlop wypoczynkowy, a nie np. dodatkowe dni wolne przysługujące (...)

 • Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  ma obowiązek udzielić ci tego urlopu w pierwszym kwartale następnego roku, Zaległy urlop możesz wykorzystać do czasu kiedy się nie przedawni tzn. przez okres trzech lat. Podstawy prawne

 • Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania (stan prawny sprzed nowelizacji z dnia 19 grudnia 2006 r.)

  pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie, Od 1 stycznia 2004 r. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu

 • Prawa ojca

  . Do najważniejszych uprawnień przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?

  przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, możliwość obniżenia (...)

 • Proporcjonalne zmniejszenie urlopu wypoczynkowego

  pomniejszony urlop wypoczynkowy. Czy pracownikowi, który zwrócił się o urlop bezpłatny od 01.07.2008 r. należy w 2009 roku proporcjonalnie pomniejszyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca (...)

 • Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

  urlop tegoroczny. Urlop tegoroczny powinien być obliczony proporcjonalnie – to znaczy, że za przepracowane 6 miesięcy przysługuje Panu urlop w wysokości połowy urlopu (np. jeżeli (...)

 • Wysłanie pracownika na urlop zaległy

  orzecznictwo nie jest to sprawa jednoznaczna. Natomiast taka sytuacja jak urlop przymusowy nie jest wykluczona. Jeśli natomiast urlop nie został wykorzystany do końca I kwartału i termin ten nie (...)

 • Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  . Dodatkowy urlop macierzyński Kolejną nowością jest wprowadzenie instytucji dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ten miałby przysługiwać obok urlopu macierzyńskiego podstawowego i kobieta (...)

 • Szczególna ochrona pracy kobiet zatrudnionych na umowę o pracę

  macierzyński. Ale urlop ten po porodzie i tak nie może być krótszy niż 8 tygodni, Również kobieta, która przyjęła małe dziecko na wychowanie ma prawo do urlopu. Nie jest to (...)

 • Dłuższe urlopy na opiekę nad dzieckiem

  wykorzystał urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać pracownik – ojciec, który wychowuje swoje dziecko lub adoptowane. Dariusz Madejski, e-prawnik.pl (...)

 • Urlop macierzyński - Karta Nauczyciela

  ekwiwalent za urlop, to chodzi o niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zastosowanie ma tutaj art. 66 Karty Nauczyciela, który w ustępie 2 stanowi, iż w razie niewykorzystania przysługującego (...)

 • Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

  . Kodeks pracy stanowi, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop (w tym ekwiwalent za niewykorzystany urlop

 • W jakim czasie można wykorzystać urlop okolicznościowy - opinia prawna

  pracownikom zwolnień od pracy za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 8 zdanie drugie, § 9, § 11 ust. 1 pkt 2, § 12 oraz § 15 (tzw. urlop okolicznościowy

 • Świadectwo pracy wydaje się inaczej

  na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy; w przypadku, gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop ojcowski lub rodzicielski - pracodawca wskazuje

 • Zmiany w prawie pracy dotyczące urlopu i zasiłku macierzyńskiego

  pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Urlop macierzyński dla ojca dziecka  Ponadto w przypadku rezygnacji przez pracownicę - matkę dziecka z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlop (...)

 • Urlop taty

  przysługuje ojcom? Dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcom dzieci niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Mogą wykorzystać go w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ojcowski (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

 • Ile urlopu mi się należy???

  Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu (...)

 • URLOP

  Mam prośbe!otoz potrzebuje aby ktoś pomógł mi dokladnie wyliczyć ile należy mi się dni uropu.Od czerwca 99 roku zaraz po 4 letnim liceum ekonomicznym (...)

 • Urlop na żądanie

  Witam - mam następujący problem: pracuję w systemie 12 godzinnym i dostaliśmy niedawno taki komunikat:"Każdemu z was przysługują 4 dni po 8 godzin (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane