Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Umowa dożywocia

  księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Prawo dożywocia przysługuje dożywotnikowi przeciwko każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości. Jak zawrzeć umowę dożywocia? Umowa (...)

 • Rozwiązanie umowy dożywocia

  świadczeń, których zakres określa umowa.   W zakresie rozwiązania umowy dożywocia w przypadku, gdy zawarli ją małżonkowie, a  nieruchomość była ich wspólną własnością, (...)

 • Uznanie umowy dożywocia za bezskuteczną

  dożywocia nie ma, spłacamy ją ( podopieczny lub my) i po spłacie nasza umowa z podopiecznym jest dalej skuteczna. Czyli umowa może zostać uznana za bezskuteczną tylko wobec niej tak (...)

 • Porada prawna na temat umowa dożywocia

  Nie szukaj dłużej informacji na temat umowa dożywocia, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Forma umowy dożywocia

  Czy umowa dożywocia musi być zawarta w postaci aktu notarialnego, czy może być inna forma spisania takiej umowy? Jeżeli tak, to jaka? Zgodnie z artykułem 908 § 1 kodeksu cywilnego umowa

 • Rozporządzanie nieruchomością obciążoną prawem dożywocia - opinia prawna

  ponosi odpowiedzialność w przypadku sprzedaży nieruchomości obciążonej prawem dożywocia? W przypadku sprzedaży nieruchomości obciążonej prawem dożywocia, nabywca ponosi odpowiedzialność (...)

 • Skutki podatkowe umowy dożywocia

  )? Umowa dożywocia rodzi skutki podatkowe. W szczególności zawarcie umowy dożywocia będzie powodowało opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) na zasadach określonych (...)

 • Przekazanie mieszkania po śmierci

  zbywanym lokalu aż do śmierci, wskazane byłoby ustanowienie w umowie dożywocia np. służebności osobistej mieszkania. Na uwagę zasługuje również fakt, że umowa dożywocia powinna (...)

 • Umowa dożywocia

  Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią

 • Nabycie nieruchomości obciążonej umową dożywocia

  uprawnień. Do złożenia wniosku o zamianę prawa dożywocia na rentę uprawnione są obie strony stosunku dożywocia, tj. zarówno dożywotnik jak i właściciel nieruchomości. Ponadto kc (...)

 • Umowa dożywocia a zachowek

  dożywocia.  CZYM JEST UMOWA DOŻYWOCIA?  Regulacja umowy dożywocia znajduję się w artykułach od 908 do 916 kodeksu cywilnego. Art. 908 kc stanowi, że: § 1. Jeżeli (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • umowa dożywocia

  Czy można oddać mieszkanie spółdzielcze za dożywocie? Przysługuje mi własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Czy mogę oddać go w zamian (...)

 • umowa dożywocia - sprzedaż domu

  Witam Posiadam nieruchomość (dom z kawałkiem działki), która dostałem na podstawie umowy dożywocia. Opłacam wszystkie świadczenia za ten dom, (...)

 • dziedziczenie a umowa dożywocia

  Kilka miesięcy temu zmarł ojciec mojego dziecka. My nigdy nie bylismy małżeństwem. Jako że zmarły nie miał żony ani innych dzieci cały majątek (...)

 • W jakich przypadkach można oddać osobę starszą do domu opieki bez jej zgody?

  Moja krewna jest osobą starszą, wymagającą całodobowej opieki. Jest w pełni władz umysłowych, ale ma poważne problemy z poruszaniem się i prawie (...)

 • Umowa dożywocia a spadek.

  Witam, proszę o opinie. Sprawa wygląda następująco. W ramach umowy dożywocia dostałem mieszkanie po babci. Babcia ma 98 lat. W rodzinie mamy mały (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane