Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Forma umowy darowizny

  to zawarta w formie aktu notarialnego czy w innej formie jest dopuszczalna i niezależna od wartości przedmiotu darowizny, przepisy nie określają bowiem granicznej wartości powyżej, której umowa (...)

 • Umowa darowizny, a majątki małżonków

  zawarta w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego, staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Tak więc umowa (...)

 • Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  obowiązków alimentacyjnych. Odwołania darowizny dokonuje się przez złożenie obdarowanemu oświadczenia woli o jej odwołaniu w formie pisemnej. Podatek od darowizny  Zobacz:  Podatek (...)

 • Porada prawna na temat umowa darowizny

  Nie szukaj dłużej informacji na temat umowa darowizny, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Niedopełnienie tego wymagania pociąga za sobą nieważność umowy. Umowa (...)

 • Wydanie nieruchomości obdarowanemu

  , wchodzić może w grę stan wykonania umowy darowizny (zgodnie z podwójnym skutkiem umowy darowizny). W zakresie odwołania umowy darowizny, która została wykonana, odwołanie (...)

 • Forma umowy darowizny udziałów w spółce

  będzie skutkował nieważnością czynności (J.Strzępka, Kodeks Spółek Handlowych. Komentarz, Warszawa 2005, komentarz do art. 182, publ. Legalis). darowizna, umowa darowizny, forma czynności (...)

 • Umowa darowizny a PCC

  grę zwolnienie przewidziane tylko dla niektórych budynków. Zatem, jeżeli w wyniku umowy darowizny nastąpiło przejęcie długów, ciężarów lub zobowiązań darczyńcy, to umowa darowizny (...)

 • Umowa darowizny przenosząca własność gospodarstwa rolnego a zaliczenie jej na poczet zachowku

  Jak powinna wyglądać umowa darowizny o przeniesieniu własności gospodarstwa rolnego oraz czy takie przeniesienie gospodarstwa można zaliczyć na poczet zachowku? Aby umowa darowizny (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  aktu notarialne pod rygorem nieważności. Dotyczy to również umowy darowizny. Jeśli zatem umowa darowizny nie została dokonana w tej formie, własność mieszkania nie przeszła (...)

 • Darowizna pomiędzy małżonkami

  . umowa darowizny) przenosić składniki majątku wspólnego do majątku odrębnego jednego z nich, co potwierdza liczne orzecznictwo sądowe w szczególności wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17.11.1967r., (...)

 • Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

  krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Zamieszczenie w umowie darowizny polecenia nie pozbawia możliwości odliczania darowizny od podstawy opodatkowania.  W przypadku zwrotu dokonanej

 • Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

  kwestii w akcie notarialnym, równoczesne z zobowiazaniem przeniesienie prawa wynika z art. 155 par. 1 ustawy Kodeks cywilny). Zatem "niewykonanie" darowizny następuje wtedy, gdy darczyńca nie przeniósł (...)

 • Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  darczyńcę przy składaniu oświadczenia o zobowiązaniu się do przysporzenia obdarowanemu korzyści majątkowej formy aktu notarialnego pociąga w zasadzie nieważność umowy, jednakże umowa darowizny (...)

 • Ograniczenie zbycia udziałów spółki w umowie

  podpisami notarialnie poświadczonymi. Ważną umową będzie również umowa zawarta w formie aktu notarialnego, umowa taka spełnia bowiem warunki podpisów notarialnie poświadczonych. (...)

 • Darowizna na rzecz syna

  formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Tak więc oświadczenie darowizny (...)

 • Darowizna pieniężna

  darczyńcy? Czy środki pieniężne nabyte w drodze darowizny podlegają egzekucji alimentacyjnej? Na jakich zasadach obdarowany rozlicza się z otrzymanej darowizny z US i jakie dodatkowe koszty (...)

 • Forma zgody małżonka na darowiznę

  ). W związku z czym opisywanej sytuacji wystarczająca jest zgoda współmałżonka wyrażona w dowolnej formie. Warto podkreślić, iż umowa zawarta bez zgody jest tzw. czynnością kulejącą. Umowa (...)

 • Podział ruchomości po rozwodzie - samochód

  jak i zwykłej formie pisemnej. Chociaż forma aktu notarialnego jest podstawową formą przewidzianą dla darowizny, to wiąże się ona z kosztami notarialnymi - stąd korzystniej byłoby zawrzeć umowę (...)

 • Darowizna pieniężna a opodatkowanie VAT

  umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na (...)

 • Udokumentowanie otrzymania darowizny

  darowizny jest to umowa, co do której kodeks cywilny przewiduje, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez (...)

 • Przekazanie pieniędzy bez umowy

  przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika (art. 17a ust. 2 ustawy), np. notariusza, gdyby umowa darowizny została zawarta w formie akt notarialnego – w takim przypadku (...)

 • Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

  substrat zachowku składa się czysta wartość spadku (aktywa spadkowe minus długi spadkowe) zwiększona o darowizny podlegające doliczeniu. Zasadą jest, iż doliczeniu podlegają wszystkie darowizny (...)

 • Umowa darowizny samochodu

  , która dla swej skuteczności nie wymaga formy notarialnej. Obszerne, praktyczne wyjaśnienia wskażą jak należy dokonać czynności, jakie opłaty wnieść i jak wypełnić dokument. umowa darowizny, (...)

 • Czy można odwołać darowiznę?

  .2014.121) oraz ustawę z dnia 17 listopada 1964 r., Kodeks postępowania cywilnego, dalej kpc (Dz.U.2014.101).  Umowa darowizny polega na zobowiązaniu darczyńcy do dokonania bezpłatnego świadczenia (...)

 • Koszty związane z darowizną

  względu na swoją siedzibę. darowizna nieruchomości, umowa, umowa darowizny, zawarcie umowy, koszty umowy darowizny

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek POMOCY!!!

  Witam! dzidkowie darowali dom z działką( mojej ciotce a siostrze ojca) z dożywotnim mieszkaniem tam. Ojciec niedawno zginął,czy jako jedynemu synowi (...)

 • Umowa darowizny samochodu

  Co powinna zawierać umowa darowizny samochodu? Z powodu konieczności przerejestrowania samochodu umowa musi mieć formę co najmniej pisemną. Umowa (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • pierwszy samochod umowa oplaty darowizna pomocy

  WItam serdecznie, Z góry przepraszam jezeli zalozylam temat w zlym miejscu Opisze swoja sytuacje i proszę o pomoc ponieważ jestem "zielona" w tych sprawach (...)

 • umowa darowizny

  Umowa darowizny między pacjentem a szpitalem. Kogo wpisujemy jako przyjmującego darowiznę szpital czy np. dyrektor szpitala jako reprezentanta? Szpital (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane