Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak odwołać testament?

  testament? Niektórzy uważają, iż testament można odwołać w dowolny sposób. Jednak, z uwagi na treść art. 946 Kodeksu cywilnego, uznać należy, że testament można odwołać (...)

 • Testament - Jak sporządzić ważny testament? Kilka uwag o formie

  allograficznego nie może sporządzić osoba głucha lub niema. Pamiętaj, że: Wybór formy, w jakiej zostanie sporządzony testament, zależy wyłącznie od woli testatora. Spadkodawca może pozostawić (...)

 • Czym jest testament? Wiadomości ogólne

  . Tym samym spadkodawca może sporządzić testament w samotności, korzystając z formy testamentu własnoręcznego; testament nie jest skierowany do określonego adresata. Testament może (...)

 • Porada prawna na temat testament

  Nie szukaj dłużej informacji na temat testament, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Treść i forma testamentów szczególnych

  nie sporządziłby takiego testamentu w ogóle, nieważny jest cały testament. Kiedy testament szczególny traci ważność? Sporządzenie testamentu w formie szczególnej uzasadnione (...)

 • Ważność testamentu ustnego, gdy świadkowie otrzymują spadek - opinia prawna

  testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść. Najlepszą drogą byłoby (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, (...)

 • Przyczyny nieważności testamentu

  testament wspólny można rozumieć dwojako. Jeśli pojęcie testament używane jest w znaczeniu czynności, sporządzenie testamentu wspólnego oznacza dokonanie czynności testowania (...)

 • Sposoby odwołania testamentu

  , czy i ewentualnie które rozrządzenia ulegają odwołaniu, niezbędne jest określenie daty sporządzenia każdego z testamentów. W jaki sposób inaczej odwołać testament? testament

 • Ogłoszenie testamentu i postępowanie spadkowe

  spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. (...)

 • Czy testament może zostać unieważniony? Nieważność testamentu ze względu na błąd, groźbę lub inne okoliczności

  rzeczywisty stan rzeczy, sporządziłby testament tej treść, czy też sporządziłby testament o treść odmiennej (albo nie sporządziłby go wcale). Uzyskawszy twierdzącą odpowiedź na drugą (...)

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 155, ze zmianami). przedawnienie, roszczenie, zachowek, spadek, testament, dziedziczenie, prawo spadkowe, bieg

 • Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (niezbędne formalności) – opinia prawna

  allograficzny, czyli testament sporządzony w obecności określonej osoby urzędowej, która pełni w tym przypadku funkcję podobną do notariusza. W tym wypadku w pierwszej kolejności w obecności dwóch (...)

 • Powszechny Rejestr Testamentów (NORT) już w październiku

  ; nie jest jednak pozbawiony i wad. Z pewnością NORT ułatwi ustalenie, czy dana osoba w ogóle, kiedykolwiek sporządziła testament. Aktualnie, jeśli spadkodawca z Krakowa sporządzi testament (...)

 • Charakter testamentu holograficznego

  testamentu. Późniejsze zmiany stanu prawnego nie mają wpływu na ważność sporządzonego testamentu. Testament własnoręczny to najprostsza forma testamentu. Testament ten nie wymaga dla (...)

 • Testament allograficzny, czyli jak sporządzić tzw. testament urzędowy?

  nie allograficzny, a testament ustny. Pamiętaj że: Testament allograficzny podobnie jak akt notarialny jest dokumentem urzędowym – stanowi dowód postanowień zawartych w jego treści

 • Dozwolone formy sporządzenia testamentu

  . Testament jest czynnością odwołalną. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać testament w sposób wyraźny lub dorozumiany, w szczególności przez sporządzenie nowego testamentu (także (...)

 • Świadkowie sporządzenia testamentu pisemnego

  sprawia, że sporządzony testament jest bezwzględnie nieważny. Obecność takiej osoby może mieć znaczenie dla ważności testamentu, jeżeli osoba podważająca testament jest w stanie wykazać, (...)

 • Miejsce złożenia testamentu

  sądowym lub w formie pisemnego oświadczenia składanego przez tą osobę. Powyższe przepisy mają zastosowanie do każdej formy testamentu. Testament sporządzony własnoręcznie może być złożony (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

  , wskazując, iż jest testament – a w toku sprawy testament ten zostanie otwarty i ogłoszony. Można również najpierw ogłosić testament, a w terminie późniejszym złożyć wniosek (...)

 • Testament własnoręczny

  testament będzie ważny? Zgodnie z art. 949 1 kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą (...)

 • Spadek po matce

  testament się znajduje, czy został ważnie sporządzony i jaka jest jego treść. Osoba, w której posiadaniu znajduje się testament, jest obowiązana złożyć testament w sądzie (...)

 • Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia

  , że cały majątek ma przypaść kuzynowi, małżonek zmarłego postanowił zniszczyć testament. Jednakże okazało się, że po roku od sporządzenia tego testamentu, spadkodawca sporządził drugi testament (...)

 • Testament notarialny

  Testament został spisany u notariusza. Gdzie przechowywany jest oryginał takiego testamentu? Oryginał testamentu notarialnego pozostawiany jest w Kancelarii notariusza, który sporządził testament

 • Testament notarialny

  rodziców. Aby dziedziczyła Pani cały majątek obojga rodziców, także Pani mama, osobno musiałaby sporządzić testament, w  którym do całego spadku powoła tylko Panią. Co (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku - testament

  Dwa miesiące temu zmarł wujek, który zostawił testament, w którym zapisał swój majątek jednej z siostrzenic. Miesiąc temu zmarła ciotka, która też zostawiła testament na korzyść tej (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Testament

  Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u (...)

 • CZY TESTAMENT "RĘCZNY" MUSI BYĆ SPORZĄDZONY PRZY ŚWIADKACH?

  Czy testament sporządzony ręcznie ,bez świadków ,jest ważny ? Jakoś nie mogę się doczytać w K.C. (PATRYCJA) art 949 kc /nie potrzebni swiadkowie (...)

 • testament po dziadku

  Dziadek umarł prawie dwa lata temu, był ciężko chory i lada dzień mógł umrzeć więc sporządził testament, niestety nie mógł go spisać sam (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Testament rodziców

  Moi rodzice sporządzili wspólny testament-razem się pod nim podpisali. Rodzice już nie żyją.Zmarli w latach 70-tych. W testamencie tym wskazali mnie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane