Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Testament notarialny a prawo do zachowku

  notarialnego. Testament sporządzony został w sposób prawidłowy, zaćma nie ma wpływu na jego ważność. Mocą testamentu na spadkobiercę nie będącego członkiem rodziny spadkodawca przeniósł (...)

 • Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna

  szczególności ulgę podatkową najkorzystniejsze jest nabycie mieszkania (własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) w drodze spadku. testament, darowizna, dziedziczenie, przepisanie mieszkania, podatek (...)

 • Obywatel Polski zmarły za granicą

  to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Skład majątku nie musi być wyszczególniony w testamencie. Spadkodawca może więc posłużyć się określeniem "całego majątku". spadek, (...)

 • Porada prawna na temat testament

  Nie szukaj dłużej informacji na temat testament, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Świadek testamentu ustnego

  ) gdy okoliczności szczególne bardzo utrudniają skorzystanie ze zwykłej formy testamentu. Wystąpienie jednej z tych okoliczności jest wystarczające. Słowo "testament" nie musiało jednak zostać użyte (...)

 • Ważność testamentu a podpis

  , testament, podpis

 • Podstawa wpisu do KW odziedziczonej nieruchomości

  niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku

  bowiem z urzędu, czy spadkodawca pozostawił testament oraz wzywa do jego złożenia osobę, u której - wedle prawdopodobieństwa - testament się znajduje. W momencie złożenia dokumentu, (...)

 • Testament holograficzny

  Co to jest testament holograficzny? Testament holograficzny to inaczej, testament pisemny. Zgodnie z art. 949 kc spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze (...)

 • Testament wspólny obojga małżonków

  wyrażania woli, w tym też i jej odwoływania. Gwarancji takiej upatruje się właśnie w dyspozycji art. 942 Kc., który nakazuje ażeby testament obejmował oświadczenie woli tylko jednej osoby, (...)

 • Testament własnoręczny (2)

  nieważności, występuje w następujących przypadkach: - testament zawiera rozrządzenia więcej niż jednego spadkodawcy, - testament został sporządzony przez osobę nie mającą pełnej zdolności (...)

 • Zaliczanie darowizn a testament

  . spadek, testament, darowizna

 • Testament własnoręczny bez daty

  Czy testament napisany własnoręcznie, ale nie zawierający daty, jest ważny? Jaka jest szansa, że sąd uzna go za ważny? Zgodnie z art. 949 kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  rozwiązania ustawowe. Co ma pierwszeństwo - testament, czy ustawa? Zgodnie z obowiązującym prawem polskim, pierwszeństwo będzie miała wola spadkodawcy. Jeśli pozostawił on po sobie ważny testament

 • Kto nie może być świadkiem testamentu?

  czytać i pisać w języku, w którym spadkodawca sporządził testament, jeżeli może czytać i pisać w innym języku oraz włada językiem, w którym testament został sporządzony. (...)

 • Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku

  postanowienia co do istoty sprawy ani innego orzeczenia kończącego postępowanie; sprawa jest zakończona z chwilą dokonania czynności. spadek, przedawnienie, termin przedawnienia, zachowek, testament (...)

 • Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

  do 1000 zł. Poza tym w postępowaniu spadkowym przewidziany został specjalny tryb na ujawnienie ewentualnego testamentu. Zgodnie z art. 647 kpc w celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się

 • Nieważność testamentu własnoręcznego

  , testament powinien być w całości - przez spadkodawcę - sporządzony pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą. Brak daty nie pociąga za soba niewazności testamentu, jeżeli nie wywołuje watpliwości (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku

  do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Testament jest zatem dowodem nabycia (...)

 • Wydziedziczenie a testament negatywny

  publikacji „Zagadnienia ogólne testamentu w polskim prawie cywilnym” Niedośpiał Michał zauważa, że: „Testament negatywny jest instytucją odrębną od wydziedziczenia. Testament (...)

 • Testament

  (bez notariusza)? I czy ewentualnie mógłbym w razie czego sprzedać to mieszkanie? W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż Pana mama może sporządzić ważny testament własnoręcznie. Musi on (...)

 • Testament własnoręczny odwołujący testament

  Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy (...)

 • Testament na rzecz wnuków

  testamencie powinien pojawić się zapis? Jeżeli dziadkowie chcą, by właścicielami nieruchomości stały się ich wnuki, a nie dzieci, to powinni po prostu spisać testament. Może to być testament (...)

 • Postępowanie spadkowe a testament

  nabycia spadku, testament, ogłoszenie testamentu, sąd spadku, postanowienie, dziedziczenie testamentowe, spadkobierca, wniosek

 • Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku

  Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć testament, czy też najpierw należy złożyć wniosek o jego otwarcie i ogloszenie? Jeśli testament dołącza się do wniosku o stwierdzenie

 • Stwierdzenie istnienia testamentu

  . Czy na tej podstawie można obalić testament ojca? Akt notarialny jest dokumentem urzędowym stwierdzającym oświadczenia woli osób podpisanych pod aktem. Jeżeli więc istnieje testament w formie (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Testament

  Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u (...)

 • CZY TESTAMENT "RĘCZNY" MUSI BYĆ SPORZĄDZONY PRZY ŚWIADKACH?

  Czy testament sporządzony ręcznie ,bez świadków ,jest ważny ? Jakoś nie mogę się doczytać w K.C. (PATRYCJA) art 949 kc /nie potrzebni swiadkowie (...)

 • testament po dziadku

  Dziadek umarł prawie dwa lata temu, był ciężko chory i lada dzień mógł umrzeć więc sporządził testament, niestety nie mógł go spisać sam (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Testament rodziców

  Moi rodzice sporządzili wspólny testament-razem się pod nim podpisali. Rodzice już nie żyją.Zmarli w latach 70-tych. W testamencie tym wskazali mnie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane