Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Termin ujawnienia testamentu

  należy interpretować w taki sposób, iż ujawnić testament należy niemalże natychmiast, najszybciej jak jest to możliwe. testament, ujawnienie, posiadanie testamentu, odczytanie

 • Jak odwołać testament?

  testamentu odwołującego testament następują z chwilą otwarcia spadku, z tym że odwołanie testamentu odwołującego nie przywraca skuteczności testamentu pierwotnie odwołanego. Odwołanie (...)

 • Treść i forma testamentów szczególnych

  nie sporządziłby takiego testamentu w ogóle, nieważny jest cały testament. Kiedy testament szczególny traci ważność? Sporządzenie testamentu w formie szczególnej (...)

 • Porada prawna na temat testament ujawnienie testamentu

  Nie szukaj dłużej informacji na temat testament ujawnienie testamentu, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Spadek po matce

  , czyli aktywów i pasywów. Jeżeli moja Matka zostawiłaby testament po sobie, to jaki jest czas na otwarcie tego testamentu po jej śmierci i kto taki testament odczytuje? Testament (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.Art. 950. Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.Art. 951. § 1. Spadkodawca (...)

 • Przyczyny nieważności testamentu

  , a testament sporządzony w takich okolicznościach uważa się za nieważny. W przypadku wad oświadczeń woli przy sporządzaniu testamentu ważne jest, że powoływać się na nieważność testamentu (...)

 • Testament - Jak sporządzić ważny testament? Kilka uwag o formie

  dla sporządzenia tego rodzaju testamentu. ##baner## Warunkami formalnymi ważności testamentu holograficznego są: napisanie całości testamentu pismem ręcznym. Wymóg ten ma na (...)

 • Ważność testamentu ustnego, gdy świadkowie otrzymują spadek - opinia prawna

  okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament. Art. 958. Testament sporządzony z naruszeniem (...)

 • Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

  do 1000 zł. Poza tym w postępowaniu spadkowym przewidziany został specjalny tryb na ujawnienie ewentualnego testamentu. Zgodnie z art. 647 kpc w celu stwierdzenia, czy istnieje testament (...)

 • Sposoby odwołania testamentu

  zmianami). dziedziczenie testamentowe, spadek, testament, odwołanie testamentu, sposoby, testator, spadkodawca, sapdkobierca, nieważność testamentu

 • Czym jest testament? Wiadomości ogólne

  . Tym samym spadkodawca może sporządzić testament w samotności, korzystając z formy testamentu własnoręcznego; testament nie jest skierowany do określonego adresata. Testament (...)

 • Kto nie może być świadkiem testamentu?

    Dla zachowania niektórych form testamentu, w szczególności testamentu allograficznego, testamentu ustnego i testamentu tzw. podróżnego, konieczne jest sporządzenie (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

  poszkodowany jej dochodzi, sąd może nałożyć na uchylającego się grzywnę. Sąd otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. Celem otwarcia i ogłoszenia testamentu jest (...)

 • Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia

  , że cały majątek ma przypaść kuzynowi, małżonek zmarłego postanowił zniszczyć testament. Jednakże okazało się, że po roku od sporządzenia tego testamentu, spadkodawca sporządził drugi (...)

 • Sądowe nabycie spadku a ujawnienie testamentu

  śmierci znalazł się dziadka testament, o którym dziadek nikogo nie informował, testament był między książkami dziadka i w tymże testamencie powołał do spadku jedynego wnuka. Pytanie - (...)

 • Czy testament może zostać unieważniony? Nieważność testamentu ze względu na błąd, groźbę lub inne okoliczności

  , by spadkodawca pod wpływem obawy wywołanej groźbą, dokonał rozrządzeń majątkowych niezgodnych ze swą wolą. Kto może powołać się na nieważność testamentu? Na nieważność testamentu (...)

 • Charakter testamentu holograficznego

  Jaki charakter ma testament holograficzny, o którym mowa w przepisach Kodeksu cywilnego? Testament własnoręczny (holograficzny). Forma testamentu jest (...)

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  fakcie - w miarę możności - osoby, których rozrządzenia testamentu dotyczą, oraz wykonawcę testamentu i kuratora spadku. Notariusz niezwłocznie zawiadamia o tym sąd spadku, przesyłając (...)

 • Testament allograficzny, czyli jak sporządzić tzw. testament urzędowy?

  porównywalne do testamentu notarialnego. Jak sporządza się testament allograficzny? Aby nastąpiło ważne sporządzenie testamentu allograficznego konieczne jest dokonanie następujących (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

  otwarcia testamentu jest ujawnienie jego treści aby osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się o powołaniu do spadku, zapisach, poleceniach. W postępowaniu tym sąd nie wydaje żadnego postanowienia (...)

 • Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (niezbędne formalności) – opinia prawna

  treści lub na marginesie pisma, nie może także widnieć jedynie na kopercie, w której testator umieścił zapis swej ostatniej woli;3. opatrzyć testament datą. Inna forma testamentu, to (...)

 • Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  zamieszkania oraz datę i miejsce śmierci spadkodawcy, imię, nazwisko i miejsce zamieszkania wykonawcy testamentu, jak również zamieści stwierdzenie, że dana osoba została powołana na wykonawcę (...)

 • Miejsce złożenia testamentu

  wybranym zgodne z wolą spadkodawcy. W kwestii miejsca przechowania testamentu notarialnego odsyłamy Pana do odpowiedzi zatytułowanej Testament notarialny. testament, wyjawienie, złożenie, (...)

 • Świadek testamentu ustnego

  do niego "tato". Czy rzeczywiście był to "testament ustny" i czy ma jakiekolwiek znaczenie prawne? Testament ustny jest najczęściej występującą w praktyce formą szczególną testamentu. (...)

 • Kto może być niegodny dziedziczenia?

  testament spadkodawcy umyślnie podrobił lub przerobił testament spadkodawcy świadomie skorzystał z testamentu przerobionego lub podrobionego Zachowanie spadkobiercy musi być celowe i (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Testament

  Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Podważenie testamentu

  Dzień Dobry! Mam taki problem. Siostra mojej mamy wraz z mężem zapisali mi w spadku (u notariusza) mały domek nad jeziorem. Dom ten należał wcześniej (...)

 • testament po dziadku

  Dziadek umarł prawie dwa lata temu, był ciężko chory i lada dzień mógł umrzeć więc sporządził testament, niestety nie mógł go spisać sam (...)

 • Ostatnia wola Zmarłego a testament - pytanie o interpretację prawa

  Witam Bardzo proszę specjalistów o pomoc. Sprawa dotyczy ew. uznania spadkobiercy za niegodnego. Zgodnie z art. 928 &1 ptk 2 i 3 KC można o to wnosić (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane