Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Substytucja powiernicza w testamencie

  1946 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 328). Obowiązujący Kodeks Cywilny z 1964 r. również zawiera analogiczną regulację, która brzmi następująco:  Można powołać spadkobiercę testamentowego, (...)

 • Zasiedzenie na rzecz obojga małżonków, czy jednego z nich – opinia prawna

  śmierci moich rodziców (testament napisany przez ojca i matkę przed urzędnikiem). W 1981 r. wyszłam za mąż. W roku 1991 ojciec zmarł pozostawiając testament, który został (...)

 • Rozrządzenia testamentowe na gruncie prawa międzynarodowego

  Haskiej z 1961 r. dotyczącej kolizji praw w przedmiocie formy rozporządzeń testamentowych, która obowiązuje w Polsce od 2 listopada 1969 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 34, poz. 284) mają (...)

 • Porada prawna na temat testament 1950r

  Nie szukaj dłużej informacji na temat testament 1950r, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Wydziedziczenie a testament negatywny

  publikacji „Zagadnienia ogólne testamentu w polskim prawie cywilnym” Niedośpiał Michał zauważa, że: „Testament negatywny jest instytucją odrębną od wydziedziczenia. Testament (...)

 • Sukcesja firm jednoosobowych

  pracy na innego pracodawcę); ustanowienia zarządu sukcesyjnego z chwilą śmierci pracodawcy, zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. W

 • Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  nieważne, to testament tylko w tym zakresie (tj. pozbawienia zachowku) jest nieskuteczny - nie wpłynie to na pozostałe rozrządzenia testamentowe i na dziedziczenie.  Pamiętaj, że

 • Nieważność testamentu

  17 grudnia 1969 r., III CZP 95/69)Jeżeli zachodzą więc przesłanki nieważności testamentu, nie upłynęły terminy w ciągu których można podważać testament, a także podstawa żądania (...)

 • Podatek przy nabyciu w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego

  dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948) zmieniającej ustawę o podatku od spadków i darowizn z dniem 1 marca (...)

 • Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  prawa do dziedziczenia w oparciu o ustawę.   Podstawa prawna : Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny ( Dz. U. z 2016 r. poz. 380) zrzeczenie się dziedziczenia, umowa pomiędzy

 • Zapis w testamencie - co to takiego?

  charakter majątkowy, Zapis może się znaleźć jedynie w testamencie i musi wskazywać osobę uprawnioną (albo osoby).   Podstawa prawna: Ustawa z dnie 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. (...)

 • Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

  spadkodawca pozostawił po sobie testament oraz wzywa osobę, u której testament się znajduje do jego okazania. Z powyższego wynika, że sąd może stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców, (...)

 • Termin ogłoszenia testamentu

  testamentu. Tzw. otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawców, a więc nastąpiło w 1990 r oraz w marcu 2007 r. Z ta chwilą spadkobiercy (choćby jeszcze nie przeprowadzono postępowania (...)

 • Zachowek od gospodarstwa rolnego

  ). Natomiast w przypadku, gdyby testament nie został sporządzony, niestety roszczenie o zachowek uległo już przedawnieniu (trzy lata po śmierci spadkodawczyni). Jednak w tym przypadku, doszedłby Pan (...)

 • Nabycie spadku a nieznani spadkobiercy

  pokój), A (jeden pokój plus drugi budynek gospodarczy) oraz C (jeden pokój i spiżarka w domu). Sień zaś pozostawała w tym domu wspólna. R dokonując w 1982 r. niepotwierdzonego notarialnie (...)

 • Które stawki taksy notarialnej się zmniejszą, a które wzrosną?

  notariacie (Dz. U. 2002 r., Nr 42, poz. 369, ze zm.); Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 2000 r., Nr 80, poz. 903, ze zm.) maksymalne stawki taksy notarialnej, (...)

 • Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

  przed śmiercią darczyńcy oraz testament z 1999 r., w którym spadkodawczyni powołała owego wnuka do całości spadku. Testament do dnia dzisiejszego nie został jeszcze otwarty. (...)

 • Europejskie poświadczenie spadkowe

  ; WYBÓR PRAWODAWSTWA PRZEZ SPADKODAWCĘ [possibilité de choisir par testament la loi applicable à la succession]  Każdy przyszły spadkodawca może dokonać wyboru prawa (...)

 • Koszt testamentu notarialnego

  2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U.2004.148.1564 ze zm.) maksymalna stawka wynagrodzenia za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego: testament wynosi 50 zł, testament

 • Wydziedziczenie a prawo do zachowku

  Moja babcia, która zmarła w styczniu br. zostawiła testament, w którym to jedynymi spadkobiercami uczyniła swoje córki, wydziedziczając jednocześnie dzieci swojego syna (ten zmarł 1992 r

 • Zapisanie rzeczy nienależącej do spadkodawcy

  odnosi się do składnika majątkowego nienależącego do spadkodawcy w chwili jego sporządzenia. spadek, testament, zapis, powołanie, rzecz, rozrządzenie, spadkodawca, spadkobierca

 • Mieszkanie po zmarłej dla niespokrewnionego

  . Tylko i wyłącznie testament zmarłej mógłby tę sytuację zmienić. Dodać należy, że testament ważny w świetle prawa polskiego. W tym miejscu prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu Jak (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku a zapis

  której będzie uprawdopodobnione, że u niej znajduje się testament. W wypadku, gdy testament zostanie złożony w sądzie, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia (art. 670 kodeksu postępowania (...)

 • Przebaczenie a wydziedziczenie

  , zwierzenie się spadkodawcy komuś z faktu przebaczenia, świadkowie przebaczenia itp. testament, wydziedziczenie, odwołanie wydziedziczenia, przebaczenie, przyczyny wydziedziczenia, skuteczność wydziedziczenia

 • Dziedziczenie mieszkania a wspólność majątkowa

  W 1998 r. mój dziadek sporządził testament notarialnie i zapisał mi mieszkanie. Od 1999 pozostaję w związku małżeńskim. Dziadek zmarł w 2001 r. Czy moja żona może dysponować tym (...)

 • Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  . 1287) notariusz, stwierdzenie nabycia spadku, spadkobiercy, notarialne poświadczenie dziedziczenia, testament, postępowanie sądowe, referendarz sądowy

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Problem z mieszkaniem od babci

  Zaglądałem już to forum i natknąłem się na kilka postów tego typu. Mój będzie troszkę bardziej zagmatwany. Jestem zameldowny u babci od 13 lat (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • Nieścisłości w akcie notarialnym z 1947r.

  Nietypowa sprawa więc na wstępie od razu nadmieniam, iż trochę się rozpiszę aby przedstawić sprawę w jak najmniej zawoalowany sposób. Witam Sprawa (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane