Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  przeciwko spadkobiercy o zwrot nakładów stosuje się odpowiednio przepisy o roszczeniach między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy.§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio (...)

 • Czym jest testament? Wiadomości ogólne

  . Tym samym spadkodawca może sporządzić testament w samotności, korzystając z formy testamentu własnoręcznego; testament nie jest skierowany do określonego adresata. Testament może (...)

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  rozwiązania ustawowe. Co ma pierwszeństwo - testament, czy ustawa? Zgodnie z obowiązującym prawem polskim, pierwszeństwo będzie miała wola spadkodawcy. Jeśli pozostawił on po sobie ważny testament

 • Porada prawna na temat testament przepisy prawne

  Nie szukaj dłużej informacji na temat testament przepisy prawne, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Czy testament może zostać unieważniony? Nieważność testamentu ze względu na błąd, groźbę lub inne okoliczności

  rzeczywisty stan rzeczy, sporządziłby testament tej treść, czy też sporządziłby testament o treść odmiennej (albo nie sporządziłby go wcale). Uzyskawszy twierdzącą odpowiedź na drugą (...)

 • Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna

  szczególności ulgę podatkową najkorzystniejsze jest nabycie mieszkania (własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) w drodze spadku. testament, darowizna, dziedziczenie, przepisanie mieszkania, podatek (...)

 • Kodeks cywilny

  obliczania, stosuje się przepisy poniższe.Art. 111. § 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, (...)

 • Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia

  , że cały majątek ma przypaść kuzynowi, małżonek zmarłego postanowił zniszczyć testament. Jednakże okazało się, że po roku od sporządzenia tego testamentu, spadkodawca sporządził drugi testament (...)

 • Jak odwołać testament?

  testament? Niektórzy uważają, iż testament można odwołać w dowolny sposób. Jednak, z uwagi na treść art. 946 Kodeksu cywilnego, uznać należy, że testament można odwołać (...)

 • Mienie PKP

  powyższej uchwały. W trybie art. 269 § 1 p.p.s.a. nie było zatem możliwe skuteczne domaganie się podjęcia uchwały wyjaśniającej inne przepisy prawne, tj. przepisy niepoddane wykładni (...)

 • Treść i forma testamentów szczególnych

    Jakie są rodzaje testamentów szczególnych? Przepisy kodeksu cywilnego przewidują trzy formy testamentu szczególnego: testament ustny testament sporządzony (...)

 • Wydziedziczenie a testament negatywny

  publikacji „Zagadnienia ogólne testamentu w polskim prawie cywilnym” Niedośpiał Michał zauważa, że: „Testament negatywny jest instytucją odrębną od wydziedziczenia. Testament (...)

 • Podważenie ważności testamentu

  małżeństwa. Ojciec prawdopodobnie zostawił testament, w którym wydziedziczył mnie oraz brata i uczynił jedyną spadkobierczynią naszą przyrodnią siostrę. Mam zamiar podważyć ten testament. (...)

 • Przyczyny nieważności testamentu

  testament wspólny można rozumieć dwojako. Jeśli pojęcie testament używane jest w znaczeniu czynności, sporządzenie testamentu wspólnego oznacza dokonanie czynności testowania (...)

 • Ważność testamentu ustnego, gdy świadkowie otrzymują spadek - opinia prawna

  testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść. Najlepszą drogą byłoby (...)

 • Kodeks postępowania cywilnego

  postępowaniu stosuje się odpowiednio przepisy o interwencji ubocznej, do której nie mają odpowiedniego zastosowania przepisy o współuczestnictwie jednolitym.  Art. (...)

 • Europejskie poświadczenie spadkowe

  .);  ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1796, z późn. zm.). europejskie poświadczenie spadkowe, testament, dziedziczenie, spadek

 • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  zaspokojenia swoich roszczeń. Przepisy prawne przeciwdziałają takim posunięciom. Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli może żądać, ażeby (...)

 • Substytucja powiernicza w testamencie

  ; substytucja, spadek, testament, powiernik, dziedziczenie, niegodność

 • Kto może dziedziczyć spadek?

  oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Osobą fizyczną jest każdy człowiek, natomiast przez osoby prawne rozumie się różnorakie twory organizacyjne

 • Procedura stwierdzenia nabycia spadku

  bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada,czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do którejbędzie uprawdopodobnione, że (...)

 • Sposoby odwołania testamentu

  , czy i ewentualnie które rozrządzenia ulegają odwołaniu, niezbędne jest określenie daty sporządzenia każdego z testamentów. W jaki sposób inaczej odwołać testament? testament

 • Jakie postanowienia może zawierać testament?

  prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami). testament, postanowienia, rozrządzenia testamentowe

 • Fundacja - jak ją założyć i co się z tym wiąże?

  po stwierdzeniu, że czynności prawne stanowiące podstawę wpisu (akt notarialny z oświadczeniem fundatora, testament z wolą zmarłego) zostały podjęte przez uprawnioną osobę lub organ i są (...)

 • Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

  : Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Zatem przedstawione powyżej rozwiązania prawne znajdą zastosowanie wtedy (...)

 • Kodeks postępowania administracyjnego

  . Jeżeli przepis prawa powołuje się ogólnie na przepisy o postępowaniu administracyjnym, rozumie się przez to przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. § 2. Ilekroć w przepisach Kodeksu (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Testament - podstawy prawne

  jakie są aktualne przepisy dotyczące testamentu? Aktualny kodeks cywilny- od art. 941 i nast. Grzes89

 • Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek

  Mam stały meldunek (od niedawna) w mieszkaniu komunalnym,w którym głownym najemcą jest moja babcia. czy administacja ma prawo wysiedlić mnie po śmierci (...)

 • Ostatnia wola Zmarłego a testament - pytanie o interpretację prawa

  Witam Bardzo proszę specjalistów o pomoc. Sprawa dotyczy ew. uznania spadkobiercy za niegodnego. Zgodnie z art. 928 &1 ptk 2 i 3 KC można o to wnosić (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane