Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Termin wypłaty zachowku

  Proszę o podanie terminów zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku dobrowolnej wypłaty zachowku w ratach osobie uprawnionej do zachowku. Czy obowiązują jakieś terminy do wypłaty (...)

 • Termin wypłaty zachowku

  Czy jest ograniczenie czasowe od daty zakończenia postępowania spadkowego i ustalenia spadkobierców do wypłacenia zachowku? Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawnia się z upływem (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  obdarowana później.Art. 1002. Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych (...)

 • Porada prawna na temat termin wypłaty zachowku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat termin wypłaty zachowku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych

  środków, zgodnie z ust. 2, umowa o prowadzenie IKE zawarta z instytucją finansową dokonującą wypłaty transferowej ulega rozwiązaniu. Art. 36. 1. Przedmiotem wypłaty i wypłaty transferowej (...)

 • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych

  z instytucją finansową może ustanawiać termin, nie dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy, w którym dokonanie wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu wiąże (...)

 • Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

  , dalszego zapisu lub polecenia testamentowego. Osoby, które dopuściły do wypłaty z naruszeniem tego obowiązku, odpowiadają za zobowiązania podatkowe solidarnie z podatnikiem do wysokości wypłaconych

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  zachowku ze zdarzeniem prawnym obiektywnym w postaci ogłoszenia testamentu. Okoliczności subiektywne nie mają żadnego znaczenia dla rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczeń uprawnionego z tytułu zachowku

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  uprawnionej do zachowku np: swojego wuja. Jeżeli jednak, o czym była już wyżej mowa uprawniony nie będzie mógł otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy znajdzie zastosowania cytowany (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek

  wcześniej ponosi odpowiedzialność za zapłatę zachowku tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku nie może uzyskać uzupełnienia zachowku od osoby, która została obdarowana później.Obdarowani (...)

 • Podatek od spadków - do końca 2006 roku

  wykonania zapisów oraz poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków. Generalnie rzecz (...)

 • Zachowek od darowizny

  zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Niestety, roszczenie przeciwko osobie obowiązanej (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  niezbędnymi do wypłaty zasiłku są: wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku  za okres ustalony przepisami Kodeksu (...)

 • Darowizna a zachowek

  uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej (...)

 • Prawo do zachowku a przekazanie gospodarstwa

  przyszłej.Jeżeli w wyniku dziedziczenia po każdym z rodziców nie otrzyma Pan odpowiedniej wartości spadku (a także gdy nie otrzymał Pan darowizny pokrywającej tą wartość), można się domagać (...)

 • Darowizna a zachowek

  ciocia ani wujek nie mają prawa do Pańskiej własności, mogą oni jedynie żądać wypłaty zachowku, jeżeli zaistnieją odpowiednie przesłanki (o których mowa powyżej).Zasiedzenie nieruchomości (...)

 • Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych

  pracy po dokonaniu wypłaty świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych za okres do dnia przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznawania i wypłaty świadczeń przedemerytalnych

 • Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  określonym spadkodawcy, jak i pozbawienie zachowku. Skutkiem w postaci pozbawienia zachowku wydziedziczenie różni się od testamentu negatywnego; w tym ostatnim przypadku spadkobierca wyłączony (...)

 • Uzupełnienie zachowku

  następującymi materiałami:Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?,Jak obliczyć wysokość zachowku?,Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna,Zachowek (...)

 • Podatek przy nabyciu w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego

  gotówce przypadającej z tytułu zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego. W razie dopuszczenia do wypłaty należności bez spełnienia w/w wymogów osoby, które dopuściły (...)

 • Doliczanie darowizn na poczet zachowku

  . poza darowiznami ustawa nakazuje w pewnych sytuacjach zaliczać na poczet należnego zachowku także innego rodzaju korzyści uzyskane przez uprawnionego. Zgodnie z tym przepisem, gdy uprawnionym do zachowku

 • Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi od 2019 roku?

  terminie, żeby pieniędze pojawiły się na tym rachunku najpóźniej w dniu określonym jako termin wypłaty wynagrodzenia. Samo zlecenie przelewu w tym terminie nie jest wystarczające. Ważne (...)

 • Zachowek należny od obdarowanego

  żądania przez drugiego syna zachowku od syna obdarowanego jest artykuł 1000 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, (...)

 • Zachowek od obdarowanego

  darczyńcy (spadkodawcy), 3.darowizn dla osób, które nie są spadkobiercami ani uprawnionymi do zachowku. Dodatkowy wyjątek dotyczy zachowku, który należy się zstępnemu (np. synowi); mianowicie (...)

 • Zaliczenie darowizny na poczet zachowku

  stanowi to darowiznę).Jeśli chodzi o darowiznę na rzecz Pani córki, to zgodnie z cytowanym już art. 994 § 1 nie jest ona w tej sprawie osobą uprawnioną do zachowku (gdyż nie (...)

 • Kodeks postępowania cywilnego

  przedstawić zatwierdzenie swej czynności przez stronę. Jeżeli termin upłynął bezskutecznie, sąd pominie czynności procesowe tej osoby. W tym wypadku przeciwnik może żądać od działającego bez (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • BARDZO PILNE!!! ZACHOWEK PO DZIADKU

  Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • darowizna, zapis windykacyjny, umowa dożywocia-co lepsze?

  Moi rodzice posiadają wspólnie: - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (pow. 72m2, obecna wartość ok. 216.000) oraz - działkę rekreacyjną (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane