Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  ubezpieczenia chorobowego. Krok 1 – wybór najwygodniejszego dla siebie sposobu dostarczenia wniosku do ZUS a) przez Internet - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).Jeśli (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  , gdy podstawa wymiaru składek niani jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, należy złożyć wraz z deklaracją rozliczeniową odpowiednio dwa raporty ZUS RCA lub ZUS RZA: z kodem tytułu ubezpieczenia

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  o przyznaniu  emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pobierać emeryturę? Aby ZUS mógł wypłacać uprawnionemu emeryturę, musi on rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli tego nie zrobi, (...)

 • Porada prawna na temat stawka zus 2011

  Nie szukaj dłużej informacji na temat stawka zus 2011, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Emerytura a praca za granicą

  kierować do jednostek organizacyjnych ZUS realizujących rozporządzenia unijne. Ocena niezdolności do pracy dla celów rentowych Jeżeli warunkiem uzyskania renty rodzinnej z ZUS jest (...)

 • Przybędzie taksówek. Ceny spadną?

  przejechanych kilometrów. Przewoźnik jeździ natomiast z reguły po wyznaczonej, stałej trasie i nie musi mieć taksometru. Trzeba mu zapłacić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Stawka jest tutaj (...)

 • Podwyżka abonamentu RTV

  ;wnania tabela opłat za używanie odbiorników RTV 2011 (po uwzględnieniu rabatów) 2011 rok Upust  za używanie:    radia      

 • Jaki VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne?

  1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT stawka ta wynosi 23%). Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku

 • Najniższa krajowa w górę. Zobacz, co wzrośnie wraz z nią

  od 1 stycznia 2009 r. 1276 zł 150 zł od 1 stycznia 2010 r. 1317 zł 41 zł od 1 stycznia 2011 r. 1386 zł 69 zł od 1 stycznia 2012 r. 1500 zł 114 zł . Według

 • Co zmieni się w prawie w 2011 roku?

  wprowadzona na czas nieokreślony stawka 5-procentowa. Obejmie ona m.in. książki (dotychczas stawka 0 procent), nabiał i chleb (dotychczas stawka 7 procent) czy warzywa i owoce (dotychczas (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP przekazanego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS przez profil PUE ZUS. Jaka jest podstawa (...)

 • Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

  społecznego: domy jednorodzinne do 300 m.kw., mieszkania o powierzchni do 150 m.kw., do 31.12. 2010 r. - preferencyjna stawka VAT = 7%, od 01.01. 2011 r. - preferencyjna stawka VAT  (...)

 • Reforma stawek VAT!

  to mniej niż 45 dni, stawka wynosi 8%, gdy przekracza ten termin – wzrasta do 23%, owoce – obecnie większość owoców (krajowych) jest opodatkowana stawką 5%, stawka 8% (...)

 • ZUS żąda spłaty odsetek za zaległą składkę.

  prawidłowe rozliczanie składek a nie ZUS –przedsiębiorca nie może przerzucać na ZUS odpowiedzialności za to czy swoje składki opłacał prawidłowo i czy posiada zaległości. W drugiej (...)

 • Tyle wyniosą obciążenia podatkowe w 2014 r.

  VAT, jak też stawka 8% i 23%. Uwzględniając, że ta grupa wydatków pochłania w ciągu miesiąca 195 zł, dokonując podziału na możliwe opcje opodatkowania, łączny roczny VAT może wynieść ok. (...)

 • Jak legalnie zatrudnić nianię i pomoc domową?

  do tego druk ZUS DRA. W tym dokumencie deklarujesz jakie składki wpłacasz do ZUS. Deklarację musisz dostarczyć do ZUS do 15 dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. W tym (...)

 • Rewolucja w OFE - zmiany wchodzące w życie od kwietnia

  zajmował się ZUS, co odsyła do lamusa wszystkie dotychczasowe analizy i dywagacje na temat tego kto będzie wypłacał pieniądze z OFE (planowana powołanie do tego celu osobnych podmiotów). Prawo (...)

 • Emerytura dla twórców i artystów

  sali obsługi klientów, w każdej jednostce organizacyjnej ZUS), albo też można zalogowć się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), żeby złożyć wniosek elektronicznie; 

 • Jaka stawka VAT przy usługach związanych z ochroną brzegów morskich?

  zastosowanie przewidziana w art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, tekst aktualny: Dz.U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.) (...)

 • Prawo do renty po zmianach

  prawo do renty po warunkiem, że: prawo do renty ustało w związku z upływem okresu, na jaki została przyznana oraz lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzeknie, że Twoja niezdolność (...)

 • VAT na rośliny

  roku, czy tą która będzie w 2011 roku i ile ta stawka będzie wynosić na żywe rośliny doniczkowe? Skoro dostawa roślin zostanie dokonana w 2011 r. i usługi też będą wykonywane w (...)

 • Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł dla określonych umów cywilnoprawnych. Minimalna stawka godzinowa (...)

 • Refundacja świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zwrot kosztów wyrobów medycznych

  ;placówce ZUS formularz ZUS PR-2 –  Wniosek o pokrycie kosztów wyrobów medycznych Trzeba dołączyć: protokół powypadkowy – jeśli wnioskodawca miał (...)

 • Emerytury dziś i jutro...

  emerytalnych. Nowe druki to: wniosek o rentę rodzinną (nowy symbol – ERR), dotychczasowy formularz ZUS Rp-2 i załączniki do wniosku (ZUS Rp-2a, ZUS Rp-2b, ZUS-ER-OMR-01, (...)

 • Do dziś wybierasz: pensja czy emerytura

  stycznia 2011 r., osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy, zawartego przed nabyciem prawa do tych emerytur; emerytur powszechnych, przyznanych przed dniem 1 stycznia 2011 r., osobom

 • Składki ZUS 2013. Ile po założeniu firmy?

  roku, w którym zakładają działalność lub w roku poprzednim, a teraz jako przedsiębiorcy będą zajmować te same stanowisko i wykonywać taką sama pracę jak na etacie). e-prawnik składki ZUS (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane