Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.Art. 1023. § 1. Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który im przypadł z mocy ustawy.§ (...)

 • Sukcesja firm jednoosobowych

  przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, albo spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca (...)

 • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  zaspokojenia swoich roszczeń. Przepisy prawne przeciwdziałają takim posunięciom. Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli może żądać, ażeby odrzucenie (...)

 • Porada prawna na temat spadkobierca testamentowy

  Nie szukaj dłużej informacji na temat spadkobierca testamentowy, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zapłata zachowku przez uprawnionego do zachowku

  spadkobierców ustawowych? Jak się w takiej sytuacji oblicza zachowek, który musi zapłacić spadkobierca testamentowy? Uprawnienie do zachowku nie jest równoznaczne z pojęciem roszczenia o zachowek (...)

 • Wspólne mieszkanie na kredyt bez ślubu

  , tzn. spadkobierca testamentowy nie może domagać się przeniesienia np.: udziału w nieruchomości, ale odpowiedniej sumy pieniężnej, własność nieruchomości pozostaje przy spadkobiercy testamentowym.Inną

 • Zapis testamentowy a stwierdzenie nabycia spadku

  spadkobierca testamentowy był spadkobiercą ustawowym), to w pierwszym przypadku mogą żądać uzupełniającego zachowku po 15.000 zł, a w drugim przypadku po 6.500 zł. Jeśli mieszkanie jest (...)

 • Dziedziczenie testamentowe i z ustawy

  ;wno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy. Problem może jednak polegać na czasie jaki (...)

 • Odrzucenie spadku z testamentu

  w testamencie spadkobierca odrzuci spadek, do spadku dochodzą spadkobiercy ustawowi zmarłego. Zgodnie z art. 1015 kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone (...)

 • Zwrot kosztów "opiekowania" się spadkiem

  tam zameldowana. Czy jako spadkobierca testamentowy ponosząc te koszty, będzie można te koszty zaliczyć jako długi do spadku w sprawie o przejęcie spadku i ustalaniu jego wartości, jak i do (...)

 • Wydziedziczenie dzieci

  on ustawę. Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Jeśli powołany zostanie spadkobierca testamentowy, wtedy wyłączone zostanie dziedziczenie (...)

 • Ogólne zasady dziedziczenia

  spadkobierca nie musi być świadomy nabycia spadku. Przy czym należy mieć świadomość, że nie jest to nabycie definitywne, bowiem spadkobierca może spadek odrzucić, może zostać uznany za (...)

 • Zarząd sukcesyjny a umowy z pracownikami

  przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca windykacyjny, (...)

 • Darowizna a zachowek

  . 994 par. 1 k.c.). Jednakże obdarowany oraz spadkobierca testamentowy, który jest obowiązany do zapłaty wartości zachowku, sam jest uprawniony do zachowku (tak byłoby w Pani przypadku), (...)

 • Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

  ;remu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy oraz spadkobierca testamentowy albo zapisobierca windykacyjny, o ile przyjęli spadek albo zapis). Zarządcę (...)

 • Prawidłowe określenie spadkobiercy w testamencie

  powołany zostanie spadkobierca testamentowy, wtedy wyłączone zostanie dziedziczenie ustawowe co do tej części. Osoba powołana na spadkobiercę musi zostać w sposób precyzyjny określona, (...)

 • Spadkobiercy testamentowi a zapisobiercy

  małżeńskiego). testament, zapis, polecenie, zachowek, spadkobierca testamentowy, ustawowy, zapisobierca

 • Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu

  Jakie mogą być konsekwencje nieujawnienia testamentu notarialnego za zgodą wszystkich spadkobierców) tak, aby doszło do dziedziczenia na mocy ustawy? Spadkobierca testamentowy nie jest zainteresowany

 • Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

  zachowku przysługuje uprawnionym przeciwko spadkobiercy bez konieczności zawierania jakiejkolwiek umowy. Jeżeli zobowiązany do zapłaty zachowku (spadkobierca testamentowy) nie spełni świadczenia (...)

 • Zachowek

  Otrzymałem zachowek, przy tym wytoczone zostało roszczenie o zachowek większości sumy mojego zachowku. Co zrobić w takiej sytuacji? Obdarowany oraz spadkobierca testamentowy, który jest

 • Podatek od działu spadku

  skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. dział spadku, dziedziczenie, nabycie, zapis, spadkobierca, SD-Z2

 • Zapis w testamencie - co to takiego?

  dłużnikiem zapisobiercy, tzn. musi zapisobiercy świadczyć to, na co opiewa zapis. Jako że przedmiot zapisu jest częścią spadku, zobowiązanym z tytułu zapisu może być spadkobierca, zarówno (...)

 • Substytucja powiernicza w testamencie

  wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie - czyli substytucja) - art 963 KC. Ważne jest również, (...)

 • Powołanie do spadku spadkobiercy z zastrzeżeniem warunku lub terminu

  inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie). Powołany do dziedziczenia nie chce być spadkobiercą wtedy, gdy odrzuci (...)

 • Roszczenie o zachowek a darowizna

  przysługuje Panu zachowek w pierwszej kolejności należy ustalić czy zostanie Pan powołany do spadku jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy lub otrzyma Pan zapis. Będzie to możliwe dopiero (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Odrzucenie spadku, kto może dziedziczyć dalej??

  Witam. Pisze w następującej sprawie. Jeżeli osoba np. syn odrzuca spadek po ojcu, który nie miał innych dzieci, żona oraz jego rodzeństwo nie występują(bo (...)

 • Przepisanie własności.

  MOI RODZICE MAJĄ DOMEK NAD JEZIOREM, KTÓRY CHCĄ PRZEPISAĆ W RÓWNYCH CZĘŚCIACH NA MNIE I SIOSTRĘ. JA JEDNAK MAM PEWNE OBAWY. JESTEM ZAMĘŻNA, MÓJ (...)

 • Zapis testamentowy

  Zapis może przybierać kilka postaci. Może to być np. zobowiązanie do przekazania określonej osobie konkretnej rzeczy, która należy do spadku. Spadkobierca (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane