Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

  - wynosi 75% podstawy jej wymiaru i jest niezależna od wymiaru stażu ubezpieczeniowego. Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności (...)

 • Dla kogo renta rodzinna?

  jak dla wdów i wdowców oraz gdy zmarły syn czy córka w sposób znaczący przyczyniał się do ich utrzymania.   Ile wynosi renta rodzinna?   Renta rodzinna wynosi

 • Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2018 r.

  niezdolności do pracy 772,35 zł renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa 1235,76 zł renta z (...)

 • Porada prawna na temat renta

  Nie szukaj dłużej informacji na temat renta, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Renta socjalna

  marca 2004 r. wysokość tej renty wynosi 472,57 zł. Renta ta będzie podlegała waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.   Czy renta socjalna może ulec (...)

 • Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania. Zob. też: Dla kogo renta rodzinna? Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej   Podstawa prawna: ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach (...)

 • Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2009 r.

  najniższych. Podwyższenie ich nastąpi poprzez pomnożenie obowiązujących kwot przez wskaźnik waloryzacji - 106,1 proc. W związku z tym od 1 marca 2009 r. kwoty świadczeń najniższych wzrosną: emerytura, (...)

 • Renta z tytułu niezdolności do pracy

  uzyskania prawa do renty, przysługuje renta stała, jeżeli niezdolność do pracy jest trwała. Przy niezdolności orzeczonej na określony czas, przysługuje renta okresowa przez okres wskazany (...)

 • Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

  , przy zastosowaniu którego z wariantów wyliczone świadczenie jest korzystniejsze. Renta rodzinna  Renta rodzinna przysługuje po ubezpieczonym bądź renciście uprawnionym do (...)

 • Renta socjalna w górę

  wyrazem szczególnej troski państwa o osoby nieposiadające zdolności do jakiejkolwiek pracy.  Renta socjalna w liczbach  Jak wspomniano, teraz renta socjalna wynosi 865,03 (...)

 • Rosną emerytury i renty!

  marca 2017 r. wynoszą: emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 1000 zł; renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł; renta (...)

 • Jak uzyskać rentę i emeryturę przyznawaną w szczególnym trybie?

  trybie może zostać przyznana emerytura oraz renta dla osoby, która nie spełnia wszystkich warunków do jej otrzymania (ubezpieczony jak również członkowie rodziny ubezpieczonego

 • Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

  , albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Zatem otrzymywana renta nie powoduje zawieszenia renty socjalnej oraz może być łączona z rentą socjalną. (...)

 • Czy moja partnerka ma prawo do mojej emerytury po mojej śmierci?

  ze świadczoną uprzednio pracą. Natomiast polskie prawo wyróżnia kilka rodzajów rent, w zależności od sytuacji uprawnionego (np. renta z tytułu niezdolności do pracy, renta socjalna, (...)

 • Renta socjalna rośnie

  Rafalska. Dla kogo renta socjalna? Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem (...)

 • Waloryzacja emerytur i rent od dnia 1 marca 2019 r.

  tytułu częściowej niezdolności do pracy - 825 zł; renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1320 zł; renta (...)

 • Pojęcie częściowej niezdolności do pracy

  być przyznana także renta szkoleniowa. Może ja otrzymać osoba, która ze względu na niezdolność do pracy, wymaga przekwalifikowania zawodowego i ma orzeczenie w tej sprawie. Renta taka (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  podatku. Od 1 marca 2017 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 1.000 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności (...)

 • Wypłata renty niezależnie od wysokości zarobków?

  pobieranego świadczenia. Obecnie renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna ulegają zmniejszeniu wtedy, gdy świadczeniobiorca osiąga przychód wyższy niż 70 proc. przeciętnego (...)

 • Od marca dostaniesz wyższą emeryturę

  chorób zawodowych. Wynoszą one 120 proc. kwot świadczeń najniższych. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna (...)

 • Zmiany wysokości świadczeń ZUS

  niezdolności do pracy 425,09złrenta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem i renta wypadkowa 663,16złrenta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem

 • Renta socjalna a renta cywilna

  , że należy mi się renta powypadkowa z tytułu utraconych dochodów (przed wypadkiem miałam możliwość podjęcia pracy jako asystent naukowy na uczelni). Renta ta jest w wysokości ok. 920 zł. (...)

 • Dla kogo renta socjalna?

  zaświadczenie o osiągniętym przychodzie. Wystawi je jego pracodawca (płatnik składek). Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2018 r., poz. 1340).   renta (...)

 • Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od marca 2019 r.

  dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne, renciście przysługiwała w tym okresie renta w kwocie 1.122 zł 77 gr. Od 1 marca 2019 r. renta wzrośnie do kwoty 1.402 (...)

 • Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

  uprawnionych. Renta Renta w takim przypadku przysługuje dwóm grupom osób. Do pierwszej grupy zalicza się osoby, wobec których zmarły miał ustawowy obowiązek alimentacyjny (...)

 • Emeryci i renciści dostaną wyższe świadczenia

  wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa wzrośnie więc o 37,43 zł - z 810,12 zł do 847,55 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Renta po ojcu

  Witam W tym roku zmarł mój ojciec, był jednak po rozwodzie z moją mamą. Mama ułożyła sobie życie z nowym mężczyzną ale ojciec wciąż płacił (...)

 • Praca a renta rodzinna

  Mam 19 lat. Nie ukończyłem szkoły średniej z powodów rodzinnych. Od września podejmuję naukę w rocznym LO dla dorosłych w Olsztynie (pochodzę (...)

 • od czego zalezy renta rodzinna

  Chciałabym się dowiedzieć więcej informacji dotyczących renty rodzinnej. Od czego zależy wysokość i przyznanie renty rodzinnej? Kto może starać (...)

 • Renta rodzinna po rodzicach lub po jednym z rodziców

  Witam serdecznie! napisze po kolei..Jestem osobą z wada sluchu od urodzenia,do szkoly podstawowej i zawodowej uczeszczalem tzw Specjalnej,po szkole zacząlem (...)

 • Alimenty dla byłej żony pośmierci byłego męża

  Sąd zasądził alimenty byłemu mężowi na żonę, rozwód był z winy męża. Wyczytałam w internecie i zasłyszałam od innych osób, że gdyby były (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane