Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek2 Lipca 2008

  odpowiada za zapłatę zachowku w granicach pełnego wzbogacenia (nie proporcjonalnie). Jeśli uprawniony do zachowku nie otrzyma od niej 100 % (bo np. wzbogacenie wynosi 50 tys, a zachowek 60 tys), to kolejną

 • Uzupełnienie zachowku25 Kwietnia 2008

  następującymi materiałami:Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?,Jak obliczyć wysokość zachowku?,Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna,Zachowek (...)

 • Darowizna a zachowek7 Sierpnia 2007

  przywołany wyżej wyrok Sądu Najwyższego z 13.02.2004 roku. darowizna, zachowek, postępowanie spadkowe, zaliczanie darowizn, spadkobranie ustawowe, testamentowe, dziedziczenie, uprawnienie do zachowku

 • Sfałszowany testament a zachowek29 Czerwca 2005

  testamentowe. Jeśli w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku został zgłoszony zarzut fałszywości testamentu, wtedy bieg przedawnienia roszczenia o zachowek przerywa się. Po drugie sąd w razie wniesienia (...)

 • Roszczenie o zachowek19 Czerwca 2008

  uwagę przy obliczaniu udziałów spadkowych spadkobierców ustawowych i wyliczaniu wysokości zachowku. Prosimy także o zapoznanie się z następującymi materiałami:Czym jest zachowek?,Zachowek

 • Wysokość zachowku24 Marca 2010

  części kwoty.Nie jest możliwe zrzeczenie się zachowku. Można w drodze umowy zobowiązać się do niedochodzenia roszczenia o zachowek. Umowa wymaga jednak zgody obu stron. Ponadto nie pozbawia ona

 • Prawo do zachowku9 Lutego 2009

  nadwyżki przekraczającej Pani własny zachowek (art. 1000 § 2 k.c.).Od zachowku wyłączeni są natomiast spadkobiercy uznani przez sąd za niegodnych. Spadkobierca może być jednakże uznany (...)

 • Prawo do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym30 Maja 2008

  zasadności roszczenia o zachowek, gdy nie ma testamentu: Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawnaNa stronach naszego serwisu znajdzie Pan pozew o zapłatę zachowku Pozew o (...)

 • Zachowek a powołanie do dziedziczenia20 Maja 2011

  w pieniądzach zachowku rozstrzyga tylko to, czyotrzymał on w całości należny mu zachowek w postaci powołania do spadku, zapisu lubuczynionej przez spadkodawcę na jego rzecz darowizny. Jeżeli wskazany

 • Spadek, zameldowanie, darowizna15 Stycznia 2004

  , jednakże przyjmijmy, że wartośc darowizny wynosi 40 a wartośc pozostałego po dokonaniu darowizny i dziedziczonego spadku wynosi 60. Zachowek należny każdemu z synów w takim przypadku wynosi 25, (...)

 • Zapłata zachowku przez uprawnionego do zachowku10 Października 2003

  testamentowy jest synem spadkodawcy, to przysługuje mu zachowek w wysokości połowy wartości udziału, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym; nigdy więc jego odpowiedzialność za zachowki (...)

 • Wysokość zachowku23 Stycznia 2009

  pełnoletniej zachowek wynosi 1/2 należnej części spadku - 92 500, w przypadku małoletnich 2/3 - 123 300 PLN. Czy prawidłowo wyliczyłam należny osobie pełnoletniej i niepełnoletniej zachowek? (...)

 • Darowizna a zachowek5 Czerwca 2007

  zaległy mu zachowek. Oznacza to, że brat będzie zobowiązany zapłacić rodzeństwu kwotę nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Przykładowo: jeśli nieruchomość jest warta 50 tys. (...)

 • Roszczenie o zachowek a darowizna 30 Listopada 2010

  otrzymała bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu Pani tyle, ile wynosi Pani zachowek. W Pani przypadku zachowek wynosi ½ Pani udziału w spadku (zatem gdyby dziedziczyła (...)

 • Wyłączenie darowizny z masy spadkowej2 Lipca 2008

  spadkową, wyłączenie darowizny, darowizna a spadek, zachowek

 • Trwała niezdolność do pracy a wysokość zachowku16 Czerwca 2010

  udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Zatem zachowek w wysokości 2/3 udziału spadkowego (...)

 • Zaliczalność darowizny na masę spadkową31 Marca 2010

  zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego. Z punktu widzenia (...)

 • Dziedziczenie mieszkania po ojcu19 Października 2005

  formie mieszkania po Babci ? Czy w takiej sytuacji, przy takich zapisach w testamencie, siostrze przysługuje jeszcze zachowek? Czy zachowek nie przysługuje, jeśli ma już zapisaną jakąś część (...)

 • Potwierdzenie przekazania zachowku22 Lutego 2006

  , w jakiej miałoby być udokumentowane przekazanie (zapłacenie) zachowku. W interesie wypłacającego zachowek – podobnie jak każdej innej osoby, która przekazuje innej osobie kwotę pieniędzy

 • Zachowek od gospodarstwa rolnego5 Marca 2010

  stosować analogicznie art. 1007 § 2 i przyjąć, że roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem trzech lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Reasumując, przysługuje Panu roszczenie (...)

 • Wymagalność roszczenia o zachowek1 Lutego 2007

  testamentu, dokładnie – w dniu następnym. zachowek, wymagalność, roszczenie, pozew, testament, ogłoszenie testamentu

 • Pozew o zachowek26 Stycznia 2004

  powołaniu przez sąd biegłego do zrobienia wyceny tego majątku, kto pokrywa koszty takiej wyceny? Jakie dodatkowe dokumenty czy też załączniki są wymagane przy złożeniu pozwu o zachowek? O zachowek (...)

 • Odmowa przyjęcia zachowku25 Sierpnia 2003

  Kowalski wdowiec miał dwóch synów Piotra i Michała, a w testamencie cały majątek zapisał Michałowi, to Piotr może wystąpić do sądu z roszczeniem o należny mu zachowek, bowiem Piotr nie ma takiego (...)

 • Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu29 Stycznia 2004

  , to nie będzie Pan miał także roszczenia o zachowek. Sam zachowek natomiast to roszczenie osoby uprawnionej do spadkobiercy o wydanie należnego zachowku. Jest to pewien ułamek udziału, tak więc (...)

 • Odpowiedzialność spadkowa obdarowanego15 Stycznia 2004

  treść nie zostanie z innych przyczyn uznana za niedopuszczalną. wydziedziczenie, dział, spadku, zachowek, darowizna, błąd, groźba, zaliczenie, darowizny, nieważność, umowy, zasady, współżycia

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • BARDZO PILNE!!! ZACHOWEK PO DZIADKU

  Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek (...)

 • ZACHÓWEK PROSZE O POMOC.... ...

  Witam państwa! Mam problem. Zmarli mi rodzice. Przed smiercia moich rodzicow moj brat W OGOLE sie nimi nie interesowal. Oswiadczyc o braku zainteresowania (...)

 • Spadek po ojcu dwa lata po jego smierci

  Witam, serdecznie. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie wiem co mam robić. Mój ojciec zmarł we wrześniu 2007r. o jego śmierci się dowiedziałam (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane