Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Adopcja - ojciec biologiczny28 Października 2003

  pozwala na nadanie temu dziecku nazwiska biologicznego ojca i czy mogłabym zrzec się praw do wychowania przyszłego dziecka na rzecz jego biologicznego ojca? Skutki (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka11 Kwietnia 2005

  jest niemożliwe? Chodzi o tzw. dobro rodziny, gdyż to my opiekujemy się dzieckiem, oraz o kwestie miejsca zamieszkania dziecka. Czy są jakieś możliwości braku zgody ojca biologicznego (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska24 Lutego 2016

  postanowieniach prawa polskiego. Domyślamy, iż z punktu widzenia prawa polskiego doszło do uznania dziecka przez ojca biologicznego. Z opisu wynika także, iż władzy rodzicielskiej ojciec (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka5 Kwietnia 2005

  nazwiska dziecka nie jest w tym wypadku możliwa, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. Takie ukształtowanie stosunków w zakresie nazwiska (...)

 • Ustalenie ojcostwa, a obowiązek alimentacyjny16 Grudnia 2008

  ;dztwa o ustalenie ojcostwa sąd co do zasady nie nadaje dziecka nazwiska ojca z urzędu. Po ustaleniu ojcostwa dziecko nadal nosi nazwisko matki. Sąd może nadać dziecku nazwisko ojca (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka14 Maja 2007

  nazwisko biologicznego ojca. Czy jest możliwa zmiana nazwiska i wpisu w akcie urodzenia dziecka danych ojca? Jak powinna postąpić zgodnie z procedurami? Zgodnie z art. 42 ustawy (...)

 • Co zrobić w sytuacji kiedy podejrzewam że moja córka, nie jest moim dzieckiem?24 Lipca 2015

  . 63 k.r.o. w stosunku do ojca dziecka są tylko dwa wyjątki, które zapewne Pana nie dotyczą – mowa o ubezwłasnowolnieniu lub chorobie psychicznej ojca dziecka: Art. (...)

 • Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego5 Września 2007

  niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka. Istnieje również możliwość nadania dziecku nazwiska ojca biologicznego i zmiany domniemania, poprzez zawarcie małżeństwa (...)

 • Zawarcie małżeństwa a nazwisko dziecka28 Kwietnia 2005

  nazwiska dziecka, chyba że ma ono ukończone 13 lat i nie wyrazi zgody na zmianę. Oświadczenie o nazwisku dziecka składają małżonkowie, powinno to więc nastąpić po zawarciu (...)

 • Zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku26 Października 2005

  przewidzianymi przez KRO zmiana nazwiska dziecka może nastąpić w trybie administracyjnym – na podstawie ustawy o zmianie imion i nazwisk. W myśl ustawy wniosek o zmianę (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka w razie małżeństwa matki7 Kwietnia 2003

  dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. W przedstawionej sytuacji możliwość zmiany nazwiska dziecka (...)

 • Odebranie praw rodzicielskich ojcu dziecka.21 Lipca 2015

  zostało przez ojca uznane. W takim wypadku sąd rozstrzygający o władzy rodzicielskiej nie zajmuje się kwestią zmiany nazwiska dziecka. Może Pani doprowadzić do zmiany nazwiska (...)

 • Alimenty od biologicznego ojca dziecka16 Grudnia 2008

  domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki (nawet jeżeli faktycznie mąż matki nie jest ojcem dziecka). Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu (...)

 • Nazwisko dla dziecka5 Marca 2010

  , a tym samym zmienić nazwisko małoletnich dzieci (nawet już urodzonych), albo złożyć wniosek o zmianę nazwiska dzieci w ich imieniu. Wniosek o zmianę nazwiska wnosi (...)

 • Ustalenie ojcostwa niezbędne dla nadania nazwiska14 Stycznia 2005

  sądu opiekuńczego o wydanie postanowienia o nadanie dziecku nazwiska ojca. W innym przypadku należy wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa. Więcej informacji na (...)

 • Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie29 Kwietnia 2002

  Jeśli wniosek o zmianę nazwiska dotyczy matki i dziecka urodzonego w 2 lata po rozwodzie, a dziecko zostało uznane przez ojca i nosi jego nazwisko, czy wymagana jest zgoda ojca (...)

 • Alimenty na dziecko od ojca biologicznego. 18 Sierpnia 2015

  ). Postępowanie dowodowe w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa ma udowodnić, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Niewystarczające jest zatem uprawdopodobnienie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. (...)

 • Zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora19 Kwietnia 2006

  biologicznego ojca i nie chcą czekać na uzyskanie pełnoletności dziecka w celu wystąpienia przez niego z roszczeniem o zaprzeczenie ojcostwa. Czy jedyną drogą do nadania dziecku (...)

 • Nieobecność biologicznego ojca na rozprawie18 Października 2004

  Trwa postępowanie sądowe w sprawie o przysposobienie dziecka. Jeden z uczestników postępowania (biologiczny ojciec dziecka) nie stawia się na kolejne posiedzenia sądu,nie odbiera wezwań (...)

 • Zaprzeczenie ojcowstwa po upływie terminów3 Listopada 2008

  został prawnie uznany za ojca dziecka. Po rozwodzie matki dziecka planujemy zawrzeć związek małżeński. Ponieważ kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia matce dziecka wniesienie (...)

 • Ślub cywilny z obcokrajowcem i pobyt w Polsce23 Października 2007

  Konieczna byłaby więc zgoda ojca dziecka. Jednakże skończy ono 18 lat, zanim powstaną wymagane przesłanki nabycia obywatelstwa. Ponadto nadanie lub rozciągnięcie nadania obywatelstwa (...)

 • Zabezpieczenie przyszłych roszczeń alimentacyjnych16 Listopada 2006

  Pani zatytułować „Wniosek o udzielenie zabezpieczenia przyszłych roszczeń alimentacyjnych”. Proszę pamiętać o oznaczeniu uprawnionej (czyli Pani) oraz obowiązanego (domniemanego (...)

 • Nazwisko dziecka w akcie urodzenia27 Maja 2009

  ojca dziecka, może Pan uznać dziecko lub należy przeprowadzić sądowe ustalenia ojcostwa oraz nadania dziecku nazwiska męża matki. W takim wypadku zgodnie z art. 44 Prawa o aktach (...)

 • Zmiana nazwiska małoletniego dziecka, według ustawy o zmianie imienia i nazwiska28 Stycznia 2012

  Na jakich zasadach możliwa jest zmiana nazwiska małoletniego dziecka, według ustawy o zmianie imienia i nazwiska? Zmiana imienia lub nazwiska następuje na pisemny wniosek (...)

 • Matka mojego dziecka zabrania mi kontaktów z synem. 3 Lipca 2015

  szkole. Jeśli chce Pan uregulować sposób sprawowania władzy rodzicielskiej przez Pana i matkę dziecka, musi Pan złożyć odpowiedni wniosek do sądu (jeśli matka dziecka tego (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Zmiana nazwiska dziecka

  Mam nieślubne dziecko. Uznałem to dziecko lecz dziecko nosi nazwisko swej matki, bo tak zostało to ustalone. Jeśli matka dziecka wyjdzie za mąż to (...)

 • Nazwisko dziecka

  Witam! Dziewczyna ma dziecko z człowiekiem, z którym nie zawarła związku małżeńskiego. Mieszkają osobno, dziewczyna z rodzicami. Większe zaiteresowanie (...)

 • - Kupię Tuska i zrobię z niego niewolnika.

  W CZYM http://niepoprawni.pl/grafika/po-w-tle-pzprjpg http://www.google.pl/imgres?q=PIS&hl=pl&sa=G&biw=1015&bih=563&gbv=2&tbm=isch&tbnid=ebCyCVwtacX_UM:&imgrefurl=http://www.marki.net.pl/o-partii-pis-7655&docid=4_BGMCX9sgozNM&w=1670&h=1670&ei=ZsptTqm3Gofvsgbtpum8BA&zoom=1&iact=rc&dur=0&page=1&tbnh=134&tbnw=134&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:2,s:0&tx=82&ty=59 (...)

 • zabezpieczenie przyszłych roszczeń alimentacyjnych

  niedługo mam sprawę w sądzie o uwiarygodnienie ojcostwa. ojciec dziecka nie chce go uznac i mimo że mi obiecał że nie zostawi z dzieckiem to właśnie (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane