Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Ogłoszenie testamentu i postępowanie spadkowe10 Kwietnia 2006

  spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. (...)

 • Charakter testamentu holograficznego6 Stycznia 2011

  testamentu. Późniejsze zmiany stanu prawnego nie mają wpływu na ważność sporządzonego testamentu. Testament własnoręczny to najprostsza forma testamentu. Testament ten nie wymaga dla (...)

 • Dozwolone formy sporządzenia testamentu11 Lutego 2005

  . Testament jest czynnością odwołalną. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać testament w sposób wyraźny lub dorozumiany, w szczególności przez sporządzenie nowego testamentu (także (...)

 • Świadkowie sporządzenia testamentu pisemnego19 Stycznia 2009

  sprawia, że sporządzony testament jest bezwzględnie nieważny. Obecność takiej osoby może mieć znaczenie dla ważności testamentu, jeżeli osoba podważająca testament jest w stanie wykazać, (...)

 • Miejsce złożenia testamentu12 Lipca 2007

  sądowym lub w formie pisemnego oświadczenia składanego przez tą osobę. Powyższe przepisy mają zastosowanie do każdej formy testamentu. Testament sporządzony własnoręcznie może być złożony (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu14 Marca 2006

  , wskazując, iż jest testament – a w toku sprawy testament ten zostanie otwarty i ogłoszony. Można również najpierw ogłosić testament, a w terminie późniejszym złożyć wniosek (...)

 • Testament własnoręczny3 Lipca 2012

  testament będzie ważny? Zgodnie z art. 949 1 kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą (...)

 • Spadek po matce11 Lipca 2007

  testament się znajduje, czy został ważnie sporządzony i jaka jest jego treść. Osoba, w której posiadaniu znajduje się testament, jest obowiązana złożyć testament w sądzie (...)

 • Testament notarialny14 Lutego 2007

  Testament został spisany u notariusza. Gdzie przechowywany jest oryginał takiego testamentu? Oryginał testamentu notarialnego pozostawiany jest w Kancelarii notariusza, który sporządził testament

 • Testament notarialny22 Kwietnia 2010

  rodziców. Aby dziedziczyła Pani cały majątek obojga rodziców, także Pani mama, osobno musiałaby sporządzić testament, w  którym do całego spadku powoła tylko Panią. Co (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku - testament12 Czerwca 2007

  Dwa miesiące temu zmarł wujek, który zostawił testament, w którym zapisał swój majątek jednej z siostrzenic. Miesiąc temu zmarła ciotka, która też zostawiła testament na korzyść tej (...)

 • Testament notarialny a prawo do zachowku10 Kwietnia 2006

  notarialnego. Testament sporządzony został w sposób prawidłowy, zaćma nie ma wpływu na jego ważność. Mocą testamentu na spadkobiercę nie będącego członkiem rodziny spadkodawca przeniósł (...)

 • Obywatel Polski zmarły za granicą27 Czerwca 2002

  to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Skład majątku nie musi być wyszczególniony w testamencie. Spadkodawca może więc posłużyć się określeniem "całego majątku". spadek, (...)

 • Świadek testamentu ustnego4 Lipca 2002

  ) gdy okoliczności szczególne bardzo utrudniają skorzystanie ze zwykłej formy testamentu. Wystąpienie jednej z tych okoliczności jest wystarczające. Słowo "testament" nie musiało jednak zostać użyte (...)

 • Ważność testamentu a podpis17 Marca 2005

  , testament, podpis

 • Podstawa wpisu do KW odziedziczonej nieruchomości19 Sierpnia 2004

  niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku26 Kwietnia 2005

  bowiem z urzędu, czy spadkodawca pozostawił testament oraz wzywa do jego złożenia osobę, u której - wedle prawdopodobieństwa - testament się znajduje. W momencie złożenia dokumentu, (...)

 • Testament holograficzny21 Listopada 2011

  Co to jest testament holograficzny? Testament holograficzny to inaczej, testament pisemny. Zgodnie z art. 949 kc spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze (...)

 • Testament wspólny obojga małżonków10 Stycznia 2012

  wyrażania woli, w tym też i jej odwoływania. Gwarancji takiej upatruje się właśnie w dyspozycji art. 942 Kc., który nakazuje ażeby testament obejmował oświadczenie woli tylko jednej osoby, (...)

 • Zaliczanie darowizn a testament15 Lutego 2006

  . spadek, testament, darowizna

 • Testament własnoręczny bez daty19 Lipca 2002

  Czy testament napisany własnoręcznie, ale nie zawierający daty, jest ważny? Jaka jest szansa, że sąd uzna go za ważny? Zgodnie z art. 949 kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament

 • Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku8 Marca 2010

  postanowienia co do istoty sprawy ani innego orzeczenia kończącego postępowanie; sprawa jest zakończona z chwilą dokonania czynności. spadek, przedawnienie, termin przedawnienia, zachowek, testament (...)

 • Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu29 Stycznia 2004

  do 1000 zł. Poza tym w postępowaniu spadkowym przewidziany został specjalny tryb na ujawnienie ewentualnego testamentu. Zgodnie z art. 647 kpc w celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się

 • Nieważność testamentu własnoręcznego5 Lutego 2003

  , testament powinien być w całości - przez spadkodawcę - sporządzony pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą. Brak daty nie pociąga za soba niewazności testamentu, jeżeli nie wywołuje watpliwości (...)

 • Stwierdzenie nabycia spadku29 Czerwca 2004

  do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Testament jest zatem dowodem nabycia (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Testament

  Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u (...)

 • CZY TESTAMENT "RĘCZNY" MUSI BYĆ SPORZĄDZONY PRZY ŚWIADKACH?

  Czy testament sporządzony ręcznie ,bez świadków ,jest ważny ? Jakoś nie mogę się doczytać w K.C. (PATRYCJA) art 949 kc /nie potrzebni swiadkowie (...)

 • testament po dziadku

  Dziadek umarł prawie dwa lata temu, był ciężko chory i lada dzień mógł umrzeć więc sporządził testament, niestety nie mógł go spisać sam (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Testament rodziców

  Moi rodzice sporządzili wspólny testament-razem się pod nim podpisali. Rodzice już nie żyją.Zmarli w latach 70-tych. W testamencie tym wskazali mnie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane