Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Czas świadczenia rzeczowego na rzecz obrony10 Stycznia 2008

  Otrzymałem decyzję Wójta gminy w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń rzeczowych na rzecz obrony wystawioną na mnie jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. W wyniku (...)

 • Świadczenie rzeczowe na rzecz obrony12 Marca 2010

  Dostałem pismo o wszczęciu postępowania administracyjnego przez wójta na wniosek jednostki WKU. Chodzi o wykonanie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w przypadku ogłoszenia mobilizacji (...)

 • Obronność kraju a obowiązek pracodawcy17 Lipca 2006

  organizują zadania na rzecz obronności państwa, realizowane przez przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą (a nie tylko o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym) na (...)

 • Zasada in dubio pro rero28 Lutego 2005

  ), rozstrzygnie je na korzyść oskarżonego. Podobnie będzie, jeśli w tej samej sprawie prokurator oskarży następnie ojca. Jeśli prokurator nie przedstawi dowodu na to, że to ojciec ukradł (...)

 • Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?13 Kwietnia 2015

  alimentów na rzecz swojego ojca zwyrodnialca. Sporządzoną na Pani potrzebę opinię prawną oparliśmy na przepisach: ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (...)

 • Zwolnienia z obowiązku świadczeń na rzecz obrony 10 Stycznia 2008

  Otrzymałem decyzję Wójta gminy w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń rzeczowych na rzecz obrony. Świadczenie dotyczy oddania w używanie na rzecz jednostki wojskowej (...)

 • Czy mogę rozłożyć na raty koszty związane z prowadzeniem procesu?16 Kwietnia 2015

  nie byłaby w stanie ponieść kosztów, nie stanowi podstawy zwolnienia - na podstawie art. 102 - z obowiązku zwrotu kosztów przeciwnikowi, chyba że na rzecz tej strony przemawiają (...)

 • Eksmisja lokatora5 Kwietnia 2012

  zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu (...)

 • Zwrot kosztów oskarżycielowi posiłkowemu13 Lipca 2006

  publicznego sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa oraz wydatki na rzecz oskarżyciela posiłkowego. Na koszty składa się zatem wspomniana opłata za obrońcę (...)

 • Przesłanki odroczenia rozprawy na wniosek5 Marca 2008

  postępowania cywilnego, sąd nawet na zgodny wniosek stron może odroczyć posiedzenie tylko z ważnej przyczyny. Jak więc wynika z przywołanego przepisu, odroczyć termin rozprawy można z urzędu jak (...)

 • Zwrot kosztów zastępstwa procesowego22 Czerwca 2007

  Wniosłam sprawę o podwyższenie alimentów o 200 zł na dziecko czyli razem 400 zł, na sprawę były mąż stawił sie z adwokatem i okazało sie ze złożył pozew wzajemny o obniżenie alimentów (...)

 • Popełnienie plagiatu podczas pisania pracy magisterskiej. 9 Czerwca 2015

  autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie (...)

 • Kurator dla osoby nieznanej z miejsca z pobytu17 Maja 2005

  doręczeń. Ustanowienie takiego kuratora następuje na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Ustanowienie kuratora procesowego następuje na rzecz ściśle określonego podmiotu (...)

 • Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca26 Czerwca 2007

  względu na wygodę; podczas licytacji często nie ma dostatecznie dużo czasu by tłumaczyć wszystko na bieżąco – w szczególności w trakcie samej licytacji. Artykuł 977 Kodeksu postępowania (...)

 • Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków-dłużników27 Marca 2007

  kuriozalna, mąż nie oddawał poborów na rzecz rodziny, żona mając niskie dochody nie miała środków, aby opłacić wszystkie niezbędne należności. Obecnie, pomimo nakazu zapłaty na (...)

 • Prawa i obowiązki kuratora w postępowaniu sądowym22 Stycznia 2008

  pełnomocnika. Jeżeli Sąd w postanowieniu o ustanowieniu kuratora upoważni go do podejmowania czynności w toku postępowania w imieniu i na rzecz ochrony praw uczestnika, kurator może korzystać (...)

 • Uprawnienia procesowe interwenienta ubocznego21 Lutego 2007

  skargi pauliańskiej dłużnik może wstąpić do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego, gdyż ma interes prawny w rozstrzygnięciu procesu na rzecz strony pozwanej. Interwenienci mają prawo (...)

 • błędny przelew bankowy21 Maja 2012

  Osoba złożyła pod koniec roku 2011 dwa zlecenia przelewu kilkutysięcznych kwot w swoim banku do innego banku. Jeden na swoje konto, drugi na konto swojej matki. Przelewy zostały dokonane. Jak (...)

 • Pozew wzajemny w sprzeciwie od nakazu zapłaty19 Września 2006

  z powództwem pozwanego o zwrot nakładów na rzecz. Powództwo wzajemne jest dopuszczalne, gdy zgłoszone w nim roszczenie nadaje się do potrącenia z roszczeniem zgłoszonym w pozwie głównym. (...)

 • Pozew o zachowek26 Stycznia 2004

  żądania. W pozwie jednak należy zamieścić także żądanie "zasądzenia od pozwanego na rzecz powódek kosztów procesu według norm przepisanych". Do ustalenia składu i wartości spadku służy (...)

 • Dopuszczanie dowodów przez sąd karny12 Stycznia 2004

  są od wydanego wyroku, jednakże koszty te pobierane są wówczas, gdy sąd drugiej instancji nie uwzględnił apelacji wniesionej na rzecz oskarżonego. Jeżeli oskarżony uważa, że postępowanie (...)

 • Jak przygotować się do rozwodu? 28 Kwietnia 2015

  biegłych; 2) dokonanie oględzin; 3) polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin; 4) zażądanie (...)

 • Dopłata do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego21 Sierpnia 2003

  wynagrodzenie netto 4.200 zł). Miesiąc przed sprawą zawarł nową umowę o pracę z tym samym pracodawcą, jednak w innej instytucji z nowymi warunkami płacowymi, tj. 1300 zł netto. Sąd zasądził na (...)

 • właściwość miejscowa sądu przy skardze na czynność komornika10 Października 2012

  Komornik z W. zajął rzecz ruchomą znajdującą się na obszarze właściwości miejscowej sądu rejonowego w A. W przypadku skargi na czynność komornika, który sąd będzie właściwy (...)

 • Tytuł wykonawczy3 Grudnia 2011

  wykonawczego wykonalności, jeżeli przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, przez co w doktrynie rozumie się zaprzeczenie przez dłużnika obowiązkowi spełnienia na (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Alimenty dla byłego współmałżonka

  Jestem po rozwodzie. Mój mąż został uznany winnym rozpadowi małżeństwa. Moja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Chciałabym wystąpić o alimenty (...)

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

  Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już się przedawniło (...)

 • Wysokość alimentów

  Czy matka nieślubnego dziecka ma prawo żądać od ojca 35% jego dochodów mimo że sama zarabia tyle co on? Ojciec ma rodzinę (żonę i syna) jest jej (...)

 • UNIEWAZNIENIE ŚLUBU KOSCIELNEGO

  bardzo prosze o pomoc!! chciała by sie dowiedziec od osób ktore juz uzyskały uniewaznienie jak cały proces ten przebiega!! sam bede starał sie o unieważnienie! (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane