Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Darowizna na rzecz zstępnych a dziedziczenie12 Grudnia 2011

  spadkobiercę z zaliczenia darowizny na rzecz schedy -wówczas obdarowany dziedziczy spadek na zasadach ogólnych i w taki też sposób uczestniczy w podziale (tak jakby darowizny nie było

 • zaliczenie darowizny na poczet spadku31 Marca 2005

  mu schedy. Odnosząc powyższe do przedstawionej przez Panią sytuacji należy stwierdzić, że wartość dokonanej na rzecz Pani i Pani małżonka darowizny winna zostać zaliczona na poczet należnej (...)

 • Sposób wliczenia darowizny do schedy spadkowej, darowizna przewyższająca swoją wartością udział spadkowy10 Maja 2011

  , anastępnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającejzaliczeniu. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, awedług cen (...)

 • Darowizna a zachowek7 Sierpnia 2007

  natomiast, gdyby darczyńca zwolnił obdarowaną z obowiązku zaliczenia darowizny na poczet schedy, dziedziczyłaby Pani wraz z siostrą w równych częściach. Testament i zachowek Spadkodawca w testamencie (...)

 • zaliczenie na schedę spadkową3 Grudnia 2011

  art. 1040, jeżeli wartość darowizny podlegającej zaliczeniu przewyższa wartość schedy spadkowej, spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale

 • Żądanie spłaty zachowku a pozorna umowa sprzedaży nieruchomości7 Lipca 2011

  obdarowanego z obowiązku doliczenia tego przedmiotu do schedy spadkowej.Przypominamy, że zgodnie z art. 991 kc jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać (...)

 • Wliczenie darowizny do schedy spadkowej5 Maja 2011

  Zmarł mój ojciec. Kiedyś dostałam od niego nieruchomość. Czy taką darowiznę wlicza się do schedy spadkowej? Zgodnie z art. 1039 kodeksu cywilnego, jeżeli dochodzi do dziedziczenia ustawowego, a (...)

 • Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej29 Czerwca 2004

  Czy wynikające z artykułu 1039 k.c. "okoliczności" mogą być przyczyną zwalniającą z obowiązku zaliczania darowizny do schedy spadkowej. Może w tym przypadku w grę wchodzą terminy??!! Podaję terminy

 • Ustalenie składu schedy spadkowej10 Lutego 2003

  Ojciec (rozwiedziony, 2 dorosłych dzieci) posiadał przed ponownym zawarciem małżeństwa mieszkanie własnościowe. Druga żona (bezdzietna, panna) posiadała również (mniejsze) mieszkanie własnościowe. Oba (...)

 • Co należy się każdemu z rodzeństwa31 Marca 2009

  zaliczenia jej na poczet schedy spadkowej. Co należy się każdemu z rodzeństwa z podziału spadku po matce? W sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu mamy do czynienia z tzw. dziedziczeniem

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane