Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?10 Kwietnia 2015

  wyegzekwowania roszczenia, wtedy część roszczenia powinna być już przedawniona, a konkretnie odsetki za okres sprzed trzech lat licząc wstecz od dnia dzisiejszego. Bowiem, jak wynika z zacytowanego (...)

 • Sposób skorzystania z zarzutu przedawnienia17 Marca 2008

  przedawnienia. Należy bowiem pamiętać, iż sąd uwzględnia fakt przedawnienia roszczenia tylko na skutek podniesionego przez pozwanego zarzutu, jego brak zatem skutkować będzie zasądzeniem roszczenia (...)

 • Częściowy pozew a przerwanie przedawnienia13 Stycznia 2006

  ). Jeżeli więc powód zażądałby ustalenia przez sąd istnienia roszczenia w pozostałej części i ustalenie to nastąpi w sentencji wyroku, to dopiero wtedy można uznać, że przerwanie biegu (...)

 • Przedawnienie w stosunkach między przedsiębiorcami31 Lipca 2012

  zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. § 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić (...)

 • Przerwanie przedawnienia przez wezwanie do ugody14 Stycznia 2003

  natomiast dla pozostałych roszczeń. Nadto wiele przepisów szczegółowych przewiduje terminy o innej długości. Początkiem biegu przedawnienia jest chwila wymagalności roszczenia, czyli moment od której (...)

 • Niespłacenie karty kredytowej.17 Czerwca 2015

  kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia nie został przerwany. Istotne przy tym jest, czy nie uznał Pan roszczenia – uznanie może bowiem nastąpić wprost albo pośrednio, co będzie miało miejsce (...)

 • Stwierdzenie nieważności umów kredytowych żony12 Grudnia 2006

  . Niestety bez dokładnego zapoznania się z treścią pozwu nie jest możliwa ocena czy sąd słusznie scharakteryzował Pana roszczenia jako roszczenia jednego rodzaju, oparte na jednakowej (nie (...)

 • Zmiana powództwa a wartość przedmiotu sporu22 Marca 2005

  przedmiotu sporu ze względu na właściwość rzeczową sądu rejonowego wynosi 75 000,00 zł. Czy zasądzone już 11 000,00 zł jest liczone na poczet tych 75 000 zł? Czy mogę tak sformułować poszerzone roszczenia

 • Zabezpieczenie roszczenia1 Czerwca 2004

  lub w toku postępowania (wtedy wpisu nie pobiera się), 2) od wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia roszczenia niemajątkowego, 3) od wniosku o wezwanie dłużnika do

 • Przedawnienie roszczeń po rozwiązaniu umowy z telewizją cyfrową14 Marca 2005

  roszczenia następuje przez każdą czynność (faktyczną, dorozumianą) podjętą przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Uznanie roszczenia powoduje przerwanie biegu przedawnienia (...)

 • Wezwanie do zapłaty za jazdę bez biletu21 Kwietnia 2015

  bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lubzabezpieczenia roszczenia; 2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje 3) przez wszczęcie (...)

 • Odpowiedzialność zakładu energetycznego3 Listopada 2010

  ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;   2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,   3)  przez wszczęcie (...)

 • Cofnięcie pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia27 Kwietnia 2006

  roszczenia o wydanie konkretnego świadectwa pracy, które powinien wydać pracodawca, gdyby sąd nie orzekł o przywróceniu. Zrzeczenie się roszczenia o wydania świadectwa pracy jest w naszym (...)

 • Termin przedawnienia roszczenia z faktury VAT14 Maja 2007

  przedawnienia omawia artykuł Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia? Okres przedawnienia nie zależy od tego, czy dana wierzytelności została objęta fakturą VAT, lecz (...)

 • Czy należy mi się odszkodowanie w przypadku kiedy inwestycja gminy obniża wartość mojej nieruchomości? 22 Maja 2015

  wykupienia nieruchomości/jej części, względnie roszczenia mogą być zaspokojone przez nieruchomość zamienną. 1 Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz - Buczyński Krzysztof, (...)

 • Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie18 Czerwca 2012

  , to zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o komornikach należy ją wnieść wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia, bądź w terminie 7 dni od wezwania komornika do jej uiszczenia. Powyższe zasady powinny (...)

 • Przyjęcie odszkodowania a czynności zachowawcze22 Lutego 2012

  interesie wszystkich współwłaścicieli jest całkowite zaspokojenie tego roszczenia przez zobowiązanego. Można zatem przyjąć, że dochodzenie takiego odszkodowania jest czynnością zachowawczą, (...)

 • Wypłata świadczenia z tytułu śmierci matki2 Grudnia 2008

  Moja mama miała ubezpieczenie na życie. W przypadku śmierci mama wskazała mnie jako beneficjanta do wypłaty roszczenia z tytułu jej śmierci. W chwili składania wniosku o wypłatę tego roszczenia (...)

 • Pracownik, pracodawca a koszty procesu23 Listopada 2004

  obciążeniu przewidzianemu w ustawie z 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, - w sprawach o roszczenia zakładu pracy ze stosunku pracy, a więc w sprawach o te roszczenia, (...)

 • Dochodzenie części roszczenia20 Listopada 2006

  pamiętać, że przerwa biegu przedawnienia również będzie dotyczyła części roszczenia. W postępowaniu o kolejną część roszczenia sąd nie może w nie zmienionych okolicznościach (...)

 • Przedawnienie roszczenia o zachowek3 Marca 2005

  przegapiła terminu roszczenia? Z pytania domyślamy się, iż obawia się Pani przedawnienia Pani roszczenia o zachowek. Zgodnie z artykułem 1007 kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego (...)

 • Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym13 Czerwca 2005

  postanowienie prokuratora w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Jak już powiedziano na wstępie, nie określa kodeks postępowania karnego w jaki sposób dochodzi do zabezpieczenia roszczenia (...)

 • Przedawnienie roszczenia o odsetki18 Lipca 2006

  -przedsiębiorcy o zapłatę ceny) to i odsetki przedawnią się w dwuletnim terminie. Jeżeli roszczenie główne zostało uznane bez odsetek, bieg przedawnienia roszczenia głównego biegnie na (...)

 • Zarzut przedawnienia w zarzutach od nakazu11 Lutego 2004

  roszczenie przysługuje. Uznanie roszczenia przez dłużnika jest jego oświadczeniem, że uważa swój dług za istniejący. Za jedną z form uznania roszczenia uważa się ugodę zawartą przez (...)

 • Przedawnienie roszczeń i ich egzekucji 20 Maja 2008

  roszczenia stwierdzonego wyrokiem. Otóż roszczenie to podlega przedawnieniu 10-letniemu i przerywa się przez każdą czynność podjętą w celu egzekwowania roszczenia. Po przerwie termin (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Kiedy przedawni się kredyt?

  Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 (...)

 • Wierzytelności a decyzje GIODO

  Wielkie uznanie dla Macieja Logan za bezinteresowną pomoc dla innych, zwłaszcza w kwestii Kruka! Gorąco Pozdrawiam :) Panie Macieju znalazłem coś (...)

 • Przedawnienie długu

  Półtora roku temu pożyczyłam znajomemu dużą sumę pieniędzy. Spisaliśmy umowę mówiącą, że pieniądze mają mi zostać zwrócone po trzech (...)

 • BARDZO PILNE!!! ZACHOWEK PO DZIADKU

  Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek (...)

 • WEZWANIE DO ZAPŁATY

  Dnia 13.03.2004 otrzymałam mandat za jazde bez biletu. Dnia 14.04.2005 sprawa trafiła do sądu i tydzień temu otrzymałam nakaz zapłaty w postepowaniu (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane