Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Zasada "prawo nie działa wstecz"21 Stycznia 2010

  ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu". Zasada nieretroakcji przewidziana w art. 3 nie jest zasadą konstytucyjną. Polska Konstytucja bowiem nie zawiera przepisu

 • Odpowiedzialność za długi współmałżonka25 Lipca 2005

  ; paremia "lex retro non agit" (tj. prawo nie działa wstecz) sformułowana już w prawie rzymskim. Tak i w tym przypadku nowela do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła (...)

 • Przedawnienie przestępswtwa skarbowego21 Marca 2012

  to zdarzeniami prawo nie wiązało dotąd skutków prawnych przewidzianych tymi normami. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, iż zakaz działania prawa wstecz stanowi jeden ze (...)

 • Zajęcie komornika sądowego za ZUS z 1999/200029 Sierpnia 2011

  zł, zajęto tylko konto bankowe w 2005 roku - nie było na nim środków. Czy okres przedawnienia 10 letni nie obowiązuje jak tak to czemu? Pomijając fakt iż w 1999 przedawnienie było 5 letnie (...)

 • Zaległe urlopy wypoczynkowe27 Czerwca 2005

  - 2003, jeśli pracownik nie zgłasza chęci ich wykorzystania? Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie (...)

 • Termin przedawnienia odsetek ustawowych22 Lutego 2005

  kwota jest jedynie sumą tych kwot). Jednak w chwili przedawnienia się roszczenia głównego, przedawnieniu ulegają także roszczenia o odsetki, także te, które powstały tuż przed tym momentem. Wierzyciel (...)

 • Wyrok uchylający obowiązek alimentacyjny rodzica dziecka22 Kwietnia 2011

  działa na przyszłość, a nie wstecz. Rodzic powinien więc w pozwie o uchylenie obowiązku świadczenia na rzecz dziecka zażądać zwrotu spełnionych świadczeń alimentacyjnych, za okres (...)

 • Prawo do zachowku1 Sierpnia 2007

  , darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku (art. 994 kc). Podkreślić przy tym wymaga, iż do spadku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż (...)

 • Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?10 Kwietnia 2015

  nie jest przedawniony. Mając na uwadze powyższe należy uznać, że roszczenie w momencie wniesienia powództwa przez PKP nie było przedawnione. Również obecnie sam nakaz zapłaty (...)

 • Kurator spółki jako pracodawca23 Listopada 2004

  kurator czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych bowiem nawet (a zaznaczamy, że nie wchodzimy n tym etapie do kompetencji kuratora), gdy nie jest do tego uprawniony, to nie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane