Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Zasada "prawo nie działa wstecz"21 Stycznia 2010

  ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu". Zasada nieretroakcji przewidziana w art. 3 nie jest zasadą konstytucyjną. Polska Konstytucja bowiem nie zawiera przepisu

 • Odpowiedzialność za długi współmałżonka25 Lipca 2005

  ; paremia "lex retro non agit" (tj. prawo nie działa wstecz) sformułowana już w prawie rzymskim. Tak i w tym przypadku nowela do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła (...)

 • Przedawnienie przestępswtwa skarbowego21 Marca 2012

  to zdarzeniami prawo nie wiązało dotąd skutków prawnych przewidzianych tymi normami. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, iż zakaz działania prawa wstecz stanowi jeden ze (...)

 • Zajęcie komornika sądowego za ZUS z 1999/200029 Sierpnia 2011

  zł, zajęto tylko konto bankowe w 2005 roku - nie było na nim środków. Czy okres przedawnienia 10 letni nie obowiązuje jak tak to czemu? Pomijając fakt iż w 1999 przedawnienie było 5 letnie (...)

 • Zaległe urlopy wypoczynkowe27 Czerwca 2005

  - 2003, jeśli pracownik nie zgłasza chęci ich wykorzystania? Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie (...)

 • Termin przedawnienia odsetek ustawowych22 Lutego 2005

  kwota jest jedynie sumą tych kwot). Jednak w chwili przedawnienia się roszczenia głównego, przedawnieniu ulegają także roszczenia o odsetki, także te, które powstały tuż przed tym momentem. Wierzyciel (...)

 • Wyrok uchylający obowiązek alimentacyjny rodzica dziecka22 Kwietnia 2011

  działa na przyszłość, a nie wstecz. Rodzic powinien więc w pozwie o uchylenie obowiązku świadczenia na rzecz dziecka zażądać zwrotu spełnionych świadczeń alimentacyjnych, za okres (...)

 • Prawo do zachowku1 Sierpnia 2007

  , darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku (art. 994 kc). Podkreślić przy tym wymaga, iż do spadku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż (...)

 • Kurator spółki jako pracodawca23 Listopada 2004

  kurator czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych bowiem nawet (a zaznaczamy, że nie wchodzimy n tym etapie do kompetencji kuratora), gdy nie jest do tego uprawniony, to nie (...)

 • Darowizna a zachowek18 Grudnia 2006

  później), przy czym może pojawić się problem, jeżeli darowizna na rzecz wnuka została poczyniona przed 10 laty (darowiznę na rzecz syna dolicza się bez względu na to, ile lat wstecz została dokonana). (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane