Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Zasada "prawo nie działa wstecz"21 Stycznia 2010

  ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu". Zasada nieretroakcji przewidziana w art. 3 nie jest zasadą konstytucyjną. Polska Konstytucja bowiem nie zawiera przepisu

 • Zapis w umowie o pracę sprzeczny z prawem7 Lipca 2004

  działa wstecz. Umowa podlega przepisom, które obowiązywały w chwili jej zawierania. Wyjątki są możliwe tylko w sytuacji, gdy w nowelizacji przepisów wyraźnie wskazano, iż działają wstecz, (...)

 • Jawność zgłoszeń robót budowlanych7 Grudnia 2005

  późniejszym postępowaniu w sprawie decyzji zezwalającej na budowę. Moim zdaniem bezprawnie, ponieważ prawo nie działa wstecz, a poza tym stronę w przypadku zgłoszeń określa (...)

 • Żądanie zwrotu udzielonej bonifikaty2 Sierpnia 2004

  mieć znaczenie dla Pani X i jej sytuacji prawnej oraz mieszkaniowej, to proszę pamiętać, iż prawo nie działa wstecz – jest to przyjęta zasada. Oznacza to, że – co (...)

 • Brak pozwolenia na użytkowanie obiektu27 Stycznia 2006

  przepis ten ma zastosowanie również do samowolnego użytkowania dokonanego w latach np. pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych ubiegłego wieku? Jak to się ma od zasady „prawo nie działa (...)

 • Odpowiedzialność za długi współmałżonka25 Lipca 2005

  ; paremia "lex retro non agit" (tj. prawo nie działa wstecz) sformułowana już w prawie rzymskim. Tak i w tym przypadku nowela do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła (...)

 • Skutki prawne zawierania kolejnych umów o pracę na czas określony5 Stycznia 2006

  pracownikiem 01.02.1995 r. nie będzie liczona, ze względu na to, że prawo nie działa wstecz. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, także umowa z 01.01.1996 r. nie (...)

 • Zakup nowego auta raczej po uchwaleniu nowelizacji28 Lutego 2006

  . Zasadą jest jednak, że prawo nie działa wstecz, zatem co do zasady nowe regulacje nie obejmują stanów faktycznych zaistniałych przed wejściem w życie nowelizacji. O ile (...)

 • Zmiana statutu a utrata członkostwa24 Września 2004

  wyrównywali powstałą różnicę. Czy w tej sytuacji nie jest łamana żelazna zasada że prawo nie działa wstecz? Ilość udziałów, które musi wykupić członek kasy, określa (...)

 • Kolejna umowa na czas określony4 Czerwca 2003

  sporów w doktrynie i orzecznictwie. Istnieją bowiem sprzeczne interpretacje zasady lex retro non agit - prawo nie działa wstecz, w odniesieniu do tego przepisu. Chodziło o to, czy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Katarzyna Tomczak

Katarzyna Tomczak

Specjalizuje się w prawie rodzinnym - pomaga w egzekucji alimentów, doradza podczas rozwodów i przy podziale majątku. Prowadzi sprawy spadkowe. Sporządza także opinie z zakresu prawa mieszkaniowego.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane