Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Czy na emeryturze można pracować?13 Kwietnia 2015

  r. spełnili warunki nabycia prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym, do wcześniejszej emerytury, do emerytury kolejowej i do emerytury nauczycielskiej. (...)

 • Czy moja partnerka ma prawo do mojej emerytury po mojej śmierci? 21 Lipca 2015

  całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. 2. Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna (...)

 • Wniosek o przyznanie emerytury8 Grudnia 2008

  związku jednak z tym, iż prawo do świadczeń z tytułu emerytury może ulec zmniejszeniu bądź zawieszeniu, należy wskazać co następuje. Zgodnie z przepisem art. 103 § 2a niniejszej (...)

 • Ochrona przedemerytalna pracownika19 Października 2010

  . 45). Takie ujęcie było w pełni uprawnione wówczas, gdy prawo do wcześniejszej emerytury, rozumiane jako szczególne uprawnienie do wcześniejszego skorzystania z uprawnień (...)

 • Emerytura a zwolnienie lekarskie wójta2 Grudnia 2010

  tytułu niezdolności do pracy. Warto wyjaśnić, że dana osoba ma ustalone prawo do emerytury lub renty, jeżeli prawo do któregoś z ww. świadczeń zostało (...)

 • Odwołanie w czasie zwolnienia lekarskiego9 Grudnia 2004

  niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna (...)

 • Zawieszenie prawa do emerytury9 Lipca 2003

  to ulega zmniejszeniu, jeżeli zachodzą okoliczności przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po pierwsze należy zaznaczyć, że prawo do emerytury (...)

 • Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach6 Grudnia 2004

  przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego; warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2006 r.; nastąpiło rozwiązanie stosunku (...)

 • Czy mogę się starać o świadczenie przedemerytalne? 3 Czerwca 2015

  przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 60 lat (mężczyzna) i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, (...)

 • Przejście na emeryturę a zatrudnienie14 Października 2005

  pracy jako warunku uzyskania prawa do emerytury. We wniosku umieszcza się wszystkie zatrudnienia, od których była odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne. Wprawdzie ustalenie emerytury (...)

 • Odmowa przyznania wcześniejszej emerytury17 Października 2007

  przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2007 r.  Jeżeli ubezpieczony nie zawrze umowy o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego w terminie do dnia 31 grudnia 1999 r., uważa (...)

 • Ponowne wyliczenie emerytury11 Sierpnia 2003

  decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość. emerytura, ponowne ustalenie wysokości, ubezpieczenia społeczne, prawo do emerytury, wiek, wiek (...)

 • Emerytura osoby ubezpieczonej w KRUS25 Czerwca 2009

  świadczenie, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. 2a.  Przepisu ust. 2 nie stosuje się do osób uprawnionych jednocześnie do emerytury rolniczej oraz do emerytury przyznanej (...)

 • Wniosek o emeryturę przed osiągnięciem wieku 15 Września 2008

  prawa do emerytury, jeśli pójdzie na nią po 8 miesiącach? Jeśli może wystąpić do ZUS - to czy emerytura wyliczona w myśl tegorocznej (marcowej) kwoty bazowej, będzie w roku przyszłym (...)

 • Emerytura dla nauczyciela prowadzącego działalność28 Kwietnia 2005

  nabycie przez nauczyciela prawa do emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, lecz jedynie warunkiem skorzystania z prawa do tego świadczenia. Zgodnie z art. 100 ust. 1 (...)

 • Wiek emerytalny, a rozwiązanie stosunku pracy17 Lipca 2009

  kwestią, orzeczenia nie dawały jednak jednoznacznej odpowiedzi. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do SN z pytaniem, „czy osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do (...)

 • Zaliczanie okresów ubezpieczenia w KRUS i ZUS15 Listopada 2002

  , komu i w jakim wymiarze przysługuje emerytura rolnicza. Określa przez jaki okres ubezpieczony musi podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, żeby nabyć prawo do emerytury. Ponadto (...)

 • Zawieszenie i zmniejszenie emerytury1 Września 2004

  nie znamy kwot dochodów jakie Pan uzyskuje. emerytura, świadczenie z FUS, zawieszenie, zmniejszenie, prawo do emerytury, wysokość świadczenia

 • Konsekwencje osiągnięcia wieku emerytalnego17 Lutego 2005

  może wystąpić do organu rentowego o stwierdzenie nabycia prawa do emerytury, nie przerywając zatrudnienia. Prawo do emerytury i renty, które zostało stwierdzone przez (...)

 • Emerytura dla zamieszkałego za granicą7 Czerwca 2005

  mieszkając za granicą, czy konieczny jest powrót do Polski? Gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat? W rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych prawo do emerytury przysługuje (...)

 • Prawo do wcześniejszej emerytury4 Maja 2004

  szczególnych warunkach zgodnie z DZ.XIV poz 24 pkt 1 nabywam prawa do wcześniejszej emerytury? Czy reguluje to inna ustawa? Jakie muszę przedstawić dokumenty w ZUS? Zakład remontowy w B. wystawił (...)

 • Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 19694 Lutego 2012

  emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.; 3)(uchylony). 2.Jeżeli ubezpieczony, o którym mowa w ust. 1, nie zawrze umowy o przystąpieniu do otwartego (...)

 • Wypowiedzenie umowy o pracę a prawo do wcześniejszej emerytury2 Grudnia 2011

  Czy można zwolnić pracownicę, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury? Instytucja tzw. wcześniejszej emerytury jest regulowana przepisami ustawy o emeryturach i rentach (...)

 • Ochrona i świadczenia przedemerytalne4 Lipca 2008

  skończyła w lutym br. 55 lat i w przyszłym roku uzyska prawo do tzw. pomostówki, a następnie, że kobiecie brakują ponad 4 lata do osiągnięcia 56 lat, żeby uzyskać prawo (...)

 • Emerytura a praca lub działalność gospodarcza30 Lipca 2008

  ubezpieczenia społecznego, prawo do emerytury podlega zawieszeniu bądź też obniżeniu w zależności od wysokości osiąganych przychodów. Prawo do emerytury (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • praca w szczególnych warunkach

  Czy przysluguje mi wczesniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach jeżeli: 1.zacząłem pracować w listopadzie 1973 r(przedtem 5 lat (...)

 • Wczesniejsza emerytura

  Mam pytanie przepracowałam w sumie bez 1 miesiąca 30 lat. proszę mi powiedziec czy wystarczy że zatrudnię sie na ten jeden misiąc na umowę o pracę (...)

 • Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona (...)

 • Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

 • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

  Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane