Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Budowa tarasu6 Marca 2009

  zagospodarowaniu przestrzennym; W zależności od charakteru budowy, prawo budowlane przewiduje wiele szczegółowych wymogów, które należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie (...)

 • Budowa wędzarni16 Lutego 2009

  będzie to budowla trwale związana z gruntem oraz czy jej powierzchnia przekroczy 25 m2 itp.Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:obiektów

 • Remont hali handlowej4 Lipca 2012

  obowiązujące w Polsce prawo budowlane, jest to, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno (...)

 • Dostęp do linii brzegowej jeziora7 Czerwca 2007

  zwodować łódkę oraz wybudować pomost. Jakie przepisy regulują taką sytuację? Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych (...)

 • Pozwolenie na budowę a zwrot VAT27 Czerwca 2006

  potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i tytuł prawny do mieszkania lub domu, jeśli zwrot mają uzasadniać wydatki na remont. Tytułem potwierdzającym (...)

 • Zakończenie budowy obiektu budowlanego29 Sierpnia 2011

  Mam garaż dwuboksowy wolnostojący w stanie surowym zamkniętym na działce rekreacyjnej. Mój już nieżyjący mąż otrzymał od wójta gminy pozwolenie na budowę w 1991 r. i zgodę sąsiada na (...)

 • Pozwolenia na budowę a rozbudowa12 Stycznia 2009

  korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu, na zasadach ogólnych (zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego).Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia (...)

 • Przepisanie pozwolenia na budowę na inny podmiot12 Stycznia 2004

  . Przeniesienie takie jest jednak uzależnione od zgody strony, która posiada już pozwolenie na budowę (art. 40 ustawy prawo budowlane). Tak więc nowy inwestor musiałby już posiadać prawo (...)

 • Rezygnacja z adaptacji wspólnego strychu22 Sierpnia 2007

  wynika, że uzyskali Państwo zgodę Wspólnoty mieszkaniowej na adaptację wspólnej części strychu. Na podstawie tej zgody uzyskali Państwo prawo do dysponowania nieruchomością na (...)

 • Budowa na dzierzawionej nieruchomości17 Września 2010

  nieruchomością na cele budowlane. Przepis ten nie określa o jakie prawo, dające możliwość dysonowania nieruchomością na cele budowlane chodzi. Należy wskazać, (...)

 • Nieokreślony charakter zabudowy14 Maja 2009

  , że ustawa Prawo Budowlane nie wspomina o takim typie zabudowy może oznaczać, że to w ogóle nie jest budynek, i jak wykazać, że w związku z tym nadzór budowlany wszczął postępowanie na (...)

 • Ogrodzenie a obiekt budowlany9 Grudnia 2005

  ;     Na marginesie należy zauważyć, że budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt 23 Prawa budowlanego). Zgodnie zaś z art. 30 ust. 1 pkt (...)

 • Termin zakończenia prac budowlanych21 Stycznia 2008

  , decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej sprzed 1995r. 7 Kwietnia 2009

  przepisem ustawy nowelizującej prawo budowlane: „Obiekty budowlane lub ich części, wybudowane z naruszeniem prawa, których budowa została zakończona przed dniem 1 stycznia (...)

 • Legalizacja w oparciu o stare przepisy9 Grudnia 2004

  zastosowania do obiektów budowlanych, których budowa została zakończona, jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie, przed wejściem w życie ustawy Prawo budowlane to jest przed dniem 1 (...)

 • Zmiana sposobu użytkowania a pierwotne użytkowanie15 Stycznia 2009

  . Na podstawie przepisów uchylonej już (a obowiązujące w momencie wydanie pozwolenia na budowę i prawdopodobnie zakończenia budowy) ustawy Prawo budowlane z dnia 24 października (...)

 • Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę7 Grudnia 2004

  budowlane. pozwolenie, pozwolenie na budowę, budowa, przebudowa, decyzja, oświadczenie, prawo budowlane

 • Budowa kiosku a pozwolenie na budowę18 Października 2007

  znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor powinien załączyć dokument potwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele (...)

 • Przeniesienie pozwolenia na budowę na nabywcę9 Października 2006

  oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę możliwe jest tylko (...)

 • Stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę4 Kwietnia 2007

  na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż (...)

 • Budowa ogrodzenia wysokości 2 m18 Marca 2004

  fundamencie. Zgodnie z ustawą - Prawo budowlane (art. 29) budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 1 ptk. 3 tej ustawy zgłoszenia właściwemu (...)

 • Wspólnota w prawie budowlanym22 Maja 2007

  przesądza tego wzór oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Tym bardziej, iż jest w nim miejsce na wskazanie innych tytułów dających takie prawo. (...)

 • Garaż blaszak jako ekspozycja9 Lipca 2007

  9-13; budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na (...)

 • Pozwolenie na budowę sieci wodociągowej13 Grudnia 2011

  pozwoleniu na budowę należy załączyć projekt budowlany. Zgodnie z art. 4 prawa budowlanego każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością (...)

 • Wyburzenie ścianki działowej13 Marca 2007

  budowlane przewiduje odstąpienie od wymogu uzyskania pozwolenia na budowę zostały szerzej omówione w artykule Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, czyli zgłoszenie w prawie budowlanym W (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba (...)

 • Plan zagospodarowania nie dla wszystkich rowny ??

  Witam szanownych forumowiczów Mam problem w mojej gminie. Opiszę krótko sytuacje. Jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem działki z linia brzegową (...)

 • Zabudowa na działce rolnej

  Czy istnieją rozwiązania prawne pozwalające zalegalizować moją zabudowę? Jak to zrobić? Sytuacja wygląda tak: Posiadam działkę rolną (notarialny (...)

 • samowola budowlana

  zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość (...)

 • Ogrodzenie w granicy działki z położoną instalacją elektryczną.

  Mam problem z sąsiadem. Mianowicie: sąsiad wybudował ogrodzenie murowane o wysokości 3,5m. Dokonał zgłoszenia tegoż ogrodzenia w Starostwie Powiatowym (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane