Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Budowa ogrodzenia8 Lipca 2004

  , sąsiedzi, budowa, płot, budowlane prawo

 • Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie20 Maja 2009

  administracyjnego?Kwestie stwierdzenia nieważności decyzji zostały z kolei omówione w poradzie: Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej zgłoszenie, budowa, ogrodzenie, droga publiczna, (...)

 • Samowola budowlana27 Marca 2009

  terminem przedawnienia, choć efekt zastosowania obu instytucji jest dość podobny, brak sankcji za przekroczenie przepisów prawa.  pozwolenie na budowę, prawo budowlane, samowola (...)

 • Samowola budowlana17 Września 2004

  upłynęło 5 lat. Należy jeszcze rozważyć, czy rzeczywiście wykonane przez Pana roboty budowlane wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane (...)

 • Sposób na uniknięcie rozbiórki2 Lipca 2004

  Wystąpiłem o warunki i decyzję i dostałem decyzję na postawienie garażu na swoim terenie. Nie dopełniłem jednak formalności związanych z uzyskaniem zgody na postawienie go i nie mam (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej22 Września 2006

  . Dopuścił się Pan więc samowoli budowlanej. Właściwy będzie w tej sprawie głównie przepis art. 48 ustawy Prawo budowlane. Przepisu art. 48 nie stosuje się jednak do obiektów, których (...)

 • Odbiór domu wybudowanego niezgodnie z pozwoleniem2 Kwietnia 2007

  nie będzie wystarczające, lecz niezbędne będzie pozwolenie na użytkowanie obiektu. Zgodnie z art. 48 ustawy Prawo budowlane właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze (...)

 • Samowolna budowa garażu21 Stycznia 2005

  artykułach: Tryb postępowania dotyczącego rozbiórek obiektów budowlanych Kiedy budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia? prawo budowlane, pozwolenie na budowę, brak pozwolenia, samowola (...)

 • Wznowienie robót budowlanych7 Maja 2004

  ) grozić w przypadku dalszego kontynuowania budowy w przedstawionej sytuacji? Zgodnie z art. 37 ustawy Prawo budowlane, decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została (...)

 • Zgoda sąsiada a rozbudowa domu27 Grudnia 2007

  , nieruchomość, pozwolenie na budowę, szkoda, oddziaływanie, nieruchomość, inwestycja, zarządca, inwestor, budowa, wejście, niezbędne, uzyskanie, prawo budowlane, strony, proces (...)

 • Prace budowlane wymagające pozwolenia na budowę12 Stycznia 2012

  , na jakiej opiera się obowiązujące w Polsce prawo budowlane, jest to, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na (...)

 • Budowa przyłączy6 Grudnia 2005

  dnia 28 lipca 2005r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw do ustawy Prawo budowlane dodano m.in. art. 29A oraz punkt 1a w artykule 30 ust.1. Powstałe (...)

 • Zgoda sąsiada na rozbudowę budynku26 Stycznia 2006

  nie ma Pan swobodnego prawa do dysponowania nieruchomością (ściślej – tą częścią, która leży na granicy) na cele budowlane i dlatego wymagana jest zgoda sąsiada. Można powiedzieć, (...)

 • Domek narzędziowy8 Marca 2010

  . 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane stanowi, że budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 m², przy czym łączna liczba tych obiektów (...)

 • Kontrola projektu budowlanego19 Kwietnia 2007

  określone w art. 35 organ administracji architektoniczno-budowlanej wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę jest decyzją administracyjną, więc od decyzji wydanej (...)

 • Granice przestrzenne prawa własności3 Lutego 2004

  . Prawo dopuscza możliwość zaistnienia sytuacji kiedy nastąpi ingerencja na grunt sąsiedni i sytuacja taka będzie dopuszczalna. Chodzi o tzw. immisje czyli oddziaływanie na grunt sąsiedni (...)

 • Definicje wymiarów budynku23 Listopada 2011

  przez urządzenia zaplecza budowy; 11) prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - należy przez to rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, (...)

 • Samowolna rozbudowa w latach 80-tych6 Lutego 2003

  ., czyli przed dniem od którego obowiązuje obecna ustawa Prawo budowlane. Na podstawie szczególnego przepisu, do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia (...)

 • Zgłoszenie budowy kiosku14 Stycznia 2005

  prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne (...)

 • Samowola budowlana4 Kwietnia 2012

  wymagało w ogóle uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (co jednak wydaje się być mało prawdopodobne). Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2002 (...)

 • Konsekwencje budowy garażu blaszanego bez zezwolenia22 Listopada 2010

  wykonam nakaz rozbiórki czy grożą mi jakieś inne konsekwencje np. mandat, sprawa karna? Czy sprawa się na tym kończy? Zgodnie z art. 28 ustawy prawo budowlane roboty budowlane (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej30 Lipca 2010

  Na sąsiedniej działce wybudowano w 2008 r. w pasie drogowym trasy S8 napowietrzną linię energetyczną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę, które zostało następnie (...)

 • Zmiana projektu budowlanego7 Sierpnia 2006

  zmiany decyzji pozwolenia. Czy opisany wyżej taras jest istotna zmianą? Proszę wymienić istotne zmiany, gdyż w ustawie Prawo Budowlane nie mogę znaleźć szczegółów na opisany problem. (...)

 • Wymagane odległości między budynkami2 Kwietnia 2009

  ? Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, wydane na podstawie ustawy Prawo budowlane (...)

 • Budynek gospodarczy a odległość od sąsiada8 Grudnia 2008

  ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba (...)

 • Plan zagospodarowania nie dla wszystkich rowny ??

  Witam szanownych forumowiczów Mam problem w mojej gminie. Opiszę krótko sytuacje. Jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem działki z linia brzegową (...)

 • Zabudowa na działce rolnej

  Czy istnieją rozwiązania prawne pozwalające zalegalizować moją zabudowę? Jak to zrobić? Sytuacja wygląda tak: Posiadam działkę rolną (notarialny (...)

 • samowola budowlana

  zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość (...)

 • Ogrodzenie w granicy działki z położoną instalacją elektryczną.

  Mam problem z sąsiadem. Mianowicie: sąsiad wybudował ogrodzenie murowane o wysokości 3,5m. Dokonał zgłoszenia tegoż ogrodzenia w Starostwie Powiatowym (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane