Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Prawa i obowiązki ojca9 Maja 2007

  , dbanie o jego dobro oraz zapewnienie dziecku środków utrzymania. prawa, obowiązki ojca, ojciec, uznanie dziecka, nieformalny związek, konsul, władza rodziecielska, dziecko

 • Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje21 Stycznia 2010

  przyznają prawo do skorzystania również przez ojca z 2 dni zwolnienia w celu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Fakt niepracowania przez żonę czy też korzystania przez nią z urlopu wychowawczego

 • Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z małżonków1 Sierpnia 2012

  zdecydowało. Po ostatniej kłótni żona zabrała oboje dzieci ze sobą do domu swoich rodziców. Jakie są moje prawa jako ojca? Czy zabranie dzieci przez matkę jest zgodne z prawem? Na wstępie (...)

 • Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?13 Kwietnia 2015

  przyszłość przed żądaniami ojca dotyczącymi alimentacji. W opisanej sprawie prawo nie daje możliwości działania z wyprzedzeniem i np. pozbawienia ojca prawa do alimentów na (...)

 • Orzeczenie o władzy rodziców w wyroku rozwodowym8 Września 2003

  miejscem zamieszkania dziecka będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Co praktycznie z tego zapisu wynika? Jakie są prawa pozwanego ojca co do kontaktów z dzieckiem? Czy matka może zmienić (...)

 • Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa14 Listopada 2003

  rozważań należy zauważyć, iż brak zgody matki na uznanie dziecka przez ojca nie ma wpływu na pozycję prawną ojca i dziecka, jeśli ojcostwo zostało ustalone wyrokiem sądu (po prostu uznanie (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska24 Lutego 2016

  postanowieniach prawa polskiego. Domyślamy, iż z punktu widzenia prawa polskiego doszło do uznania dziecka przez ojca biologicznego. Z opisu wynika także, iż władzy rodzicielskiej ojciec (...)

 • Masa spadkowa21 Marca 2005

  , przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmioty uzyskane z tytułu (...)

 • Wniosek o zasiedzenie i ustalenie własności 24 Marca 2009

  zasiedzenie przez ojca działki (posiadał ją nieprzerwanie przez 30 lat) lub złożyć pozew o ustalenie prawa własności (akt notarialny ojca zaginął, a AWZ został wydany i ujawniony (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka5 Kwietnia 2005

  nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. Nie zmienia sytuacji fakt, iż biologicznemu ojcu dziecka zostały odebrane prawa rodzicielskie. (...)

 • Kontakty z dzieckiem a praca za granicą7 Września 2005

  niezgodne z dobrem dziecka, które potrzebuje kontaktów z obojgiem rodziców, lecz naszym zdaniem nie może być podstawą do odebrania władzy rodzicielskiej. opieka, dziecko, rozwód, władza rodzicielska, (...)

 • Stałe zamieszkanie a wstąpienie w stosunek najmu5 Sierpnia 2005

  i nie ma innego mieszkania poza mieszkaniem swojego ojca, gdzie była cały czas zameldowana i mieszkała od momentu przydziału mieszkania na rzecz jej ojca. Czy ma prawo do wstąpienia w stosunek (...)

 • Roszczenie zwrotne poręczyciela po spłacie długu16 Grudnia 2004

  komornika podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w celu zaspokojenia należności Pani/Pana ojca. Proszę przy tym pamiętać, iż egzekucja nie musi odbywać się tylko i wyłącznie z wynagrodzenia (...)

 • Wniosek o zasiedzenie w złej wierze28 Kwietnia 2004

  Działka została nabyta 35 lat temu na podstawie nieformalnej umowy kupna na ojca (czyli w złej wierze), czy po śmierci ojca mama ma prawo złozyć wniosek o zasiedzenie na siebie? Zawarcie

 • Ustalenie widzeń dziecka z ojcem4 Listopada 2010

  ustalenie wizyt ojca z dzieckiem. We wniosku określi Pani dokładnie dni i godziny wizyt, jak również miejsce spotkań. W uzasadnieniu danego wniosku zamieścić Pani może wiele powodów (...)

 • Prawo do zachowku i spadku4 Września 2007

  otrzymywała od ojca alimentów. Rodzice ojca czyli dziadkowie mieli kamienicę (dziadek zmarł 1974, a babcia 1994). Spadkobiercy po dziadkach to ojciec mojej siostry oraz jego siostra (ciotka). (...)

 • Kontrola nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej4 Sierpnia 2006

  dziecka. Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca wymagało by w takiej sytuacji udowodnienia negatywnego wpływu ojca na dziecko oraz udowodnienia podejrzeń dotyczących wykorzystywania seksualnego (...)

 • Spadek po zmarłym księdzu27 Czerwca 2006

  ;Uwagi”. Nie do końca jest dla nas jasne, czy miało miejsce któreś z tych zdarzeń. Jeżeli nie, to swoje prawa wynikające z pokrewieństwa biologicznego można wykazać jedynie dochodząc ustalenia

 • Osoby uprawnione do pochówku zmarłego2 Grudnia 2008

  swoim pierwszym mężem. Ojciec niestety nie pozostawił testamentu ani ostatniej woli. Czy na gruncie prawa mam możliwość pochować ojca zgodnie z moją wolą? Ojciec był katolikiem. Czy mogę (...)

 • Jak zabezpieczyć się przed długami ojca? 27 Maja 2015

  psychicznej (np. depresji bądź innych zaburzeń). Wydaje się, że uzyskanie odpowiedniej diagnozy specjalisty, dotyczącej zachowania Pana ojca powinno być początkiem działań w sprawie (gdyż tak (...)

 • Związanie umową najmu po licytacji komorniczej5 Października 2010

  zastosowanie znajdą przepisy art. 678 k.c., a więc nabywca wejdzie w prawa i obowiązki poprzedniego wynajmującego. Zastanowić się jednak należałoby, czy umowa zawarta z najemcą na czas określony (...)

 • Alimenty od biologicznego ojca dziecka16 Grudnia 2008

  Pani mogła wystąpić do Pani obecnego męża, gdyż w świetle prawa to on będzie uważany za ojca dziecka.Jeśli natomiast ojcostwo Pani męża zostanie zaprzeczone, to w każdym czasie (nawet (...)

 • Prawo do miejsca w grobie2 Września 2010

  pochowanego ojca czy też ciotka, siostra ojca? Siostra ojca twierdziła, że to ona ma prawo decyzji, a po jej śmierci to prawo zostało przekazane matce mojego męża. (Ciotka jest pochowana (...)

 • Nazwisko dziecka w akcie urodzenia27 Maja 2009

  mąż matki, dane ojca wpisuje się tylko w razie uznania dziecka przez ojca lub sądowego ustalenia ojcostwa. W podanym stanie faktycznym nie ma wzmianki, że takie uznanie lub ustalenie nastąpiło. (...)

 • Prawo do spadku drugiej żony zmarłego24 Listopada 2008

  testamentu, wówczas Pani, siostra i druga żona ojca, będą dziedziczyć po nim z ustawy. W skład majątku spadkowego wejdzie więc m.in. całe mieszkanie (stanowi ono majątek osobisty ojca (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Ograniczenie praw rodzicielskich

  W zeszłym miesiącu zakończyła sę sprawa rozwodowa. Sąd orzekł rozwód wyłącznie z mojej winy i ograniczył prawa rodzicielskie. Była żona oraz (...)

 • prawa ojca a obowiazki ojca po rozwodzie

  bardzo duzo mowi sie o prawach ojca (glownie przez samych ojcow), natomiast nigdzie nie wspomina sie o obowiazkach ojcowskich po rozwodzie, dlaczego ojcowie (...)

 • Prawo rodzicielskie

  Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)

 • Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

  Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

 • co z alimentami gdy była żona wychodzi ponownie za maz

  mam pytanie gdyż rozstałem sie z zona płace wysokie alimenty na dwie córki żona wyszła ponownie za mąż czy w związku z tym musze nadal placic (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane