Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym9 Lutego 2010

  Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym w sierpniu. W jaki sposób powinna być przeliczona podstawa do ubezpieczeń społecznych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym? (...)

 • Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym? 27 Maja 2015

  , czy na umowę o dzieło. Czy mogę w ogóle podjąć pracę na urlopie wychowawczym? Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie przepisów:  - (...)

 • Koniec urlopu wychowawczego13 Grudnia 2006

  ; Będąc na urlopie wychowawczym pozostaje Pani oczywiście cały w stosunku pracy. Zasadniczo to pracodawca opłaca składki. Jednakże składki emerytalne i rentowe pracownika (...)

 • ZFŚS dla pracownika na urlopie wychowawczym26 Sierpnia 2011

  na urlopie wychowawczym przysługują świadczenia z ZFŚS? Przebywanie pracownika na urlopie macierzyńskim i wychowawczym nie wyłącza ani nie ogranicza jego prawa do (...)

 • Urlop macierzyński i wychowawczy4 Lipca 2008

  będzie mi przysługiwał na zasadach ogólnych? Czy pracodawca może mnie zwolnić? Słyszałam, że powinnam się pojawić w pracy po urlopie wychowawczym przynajmniej na 1 dzień? (...)

 • Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński? 24 Kwietnia 2015

  powołanego wyżej art. 20 ust. 1 u.s.u.s. - podstawa wymiaru na ubezpieczenie chorobowe jest związana z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Roczne ograniczenie (...)

 • Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński? 24 Kwietnia 2015

  powołanego wyżej art. 20 ust. 1 u.s.u.s. - podstawa wymiaru na ubezpieczenie chorobowe jest związana z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Roczne ograniczenie (...)

 • Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim23 Listopada 2010

  urlopu za rok 2011 ma wpływ to że będzie pozostałą cześć roku 2011 na urlopie wychowawczym? Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego w (...)

 • Brak uzyskiwania przychodów a obowiązek składkowy16 Listopada 2010

  wyrejestrowując teraz firmę ZUS oznajmi mi że przez ten cały czas powinnam opłacać składki na ubezpieczenie społeczne? W sklepie odzieżowym pracowałam w 1997, potem urodziłam dziecko, byłam (...)

 • Czy na emeryturze można pracować?13 Kwietnia 2015

  roku kalendarzowym 2012, wynosi: 1) 35% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz 2) 65% emerytury obliczonej na podstawie art. 26. 5. Emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej, (...)

 • Podstawa wymiaru składki zdrowotnej5 Września 2005

  pozarolniczą podstawą obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie 75 % przeciętnego wynagrodzenia z uwzględnieniem wskaźników, o których mowa powyżej. Wynika z tego ponadto, iż (...)

 • Zasady obliczania dodatku stażowego8 Listopada 2004

  się będą tylko, gdy dotyczą okresu pracy u danego pracodawcy (szkoła). Wcześniejsze przebywanie na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy lub na zasiłku chorobowym czy na (...)

 • Czy można samodzielnie odprowadzić składki na ZUS?11 Maja 2015

  społecznych). Osoba niepodlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego może ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Narodowym Funduszu Zdrowia, jeżeli ma miejsce (...)

 • Zatrudnienie w trakcie urlopu wychowawczego4 Czerwca 2003

  Czy przebywając na urlopie wychowawczym można pracować w tej samej firmie (w której jest się zatrudnionym) na pół etatu? Jaką kwotę maksymalnie można zarobić pracując na (...)

 • Obowiązek odprowadzania składki na Fundusz Pracy10 Kwietnia 2002

  Jakie jest najniższe wynagrodzenie, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składki na fundusz pracy? Obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy dotyczy osób podlegających (...)

 • Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne4 Maja 2007

  Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony i prowadzę działalność gospodarczą. Będę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym czy opłacam ZUS a jeśli tak to w jakiej (...)

 • Skutki podatkowe i karnoskarbowe firmanctwa9 Kwietnia 2006

  sprzedaję polskim firmom na ich indywidualne zamówienia. 2. Znajoma osoba, która aktualnie nie pracuje (jest na urlopie wychowawczym), od kilku lat wykazuje w swoich rocznych zeznaniach (...)

 • Umowa na zastępstwo22 Września 2009

  Przyjąłem do pracy do sklepu na umowę o pracę na zastępstwo pracownicę Z, która w chwili obecnej zaszła w ciążę i przebywa na chorobowym, a zastępowała inną pracownicę X (umowa (...)

 • Zwolnienie lekarskie kobiety w ciąży a zasiłek11 Stycznia 2007

  Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym do dnia 14.01.2007 r. W dniu 8.01.2007 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie od dnia 6.01.2007 r. do 26.01.2007 r, oraz zaświadczenie lekarskie z

 • Brak wpisu na listę obecności18 Sierpnia 2010

  Jaka jest podstawa prawna przepisu mówiącego o tym, iż osoby przebywającej na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim lub bezpłatnym, nie należy umieszczać na liście obecności? (...)

 • Umowa o dzieło a składka zdrowotna23 Listopada 2004

  podstawa prawna nie naliczania składki zdrowotnej? Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo (...)

 • Konkubinat a ubezpieczenie zdrowotne19 Listopada 2007

  zdrowotnym uzależnione jest od wniesienia opłaty na rachunek Funduszu. W Pani przypadku opłata ta wyniesie 20 % dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki. konkubinat, ubezpieczenie (...)

 • Przychód z tytułu praw autorskich a składki ZUS22 Listopada 2007

  ubezpieczeniowych i składki zdrowotnej? Rozporządzenie prawem autorskim na rzecz pracodawcy, z którym osoba rozporządzająca swoim prawem autorskim pozostaje w stosunku pracy uregulowane (...)

 • Umowa o pracę i zlecenie a składka zdrowotna30 Września 2003

  agencyjnej lub umowy zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy. ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, podstawa wymiaru składki

 • Wierszówka jako podstawa wynagrodzenia na urlopie24 Listopada 2004

  Czy wierszówka, którą otrzymuje jako honorarium autorskie od pracodawcy zatrudniającego mnie na umowie o pracę (wierszówka jest w ramach umowy o dzieło, naliczone są od niej składki na (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

 • Umorzenie zaleglej skladki zdrowotnej?

  Od 1999 r. prowadziłem jednoosobowo działalność gospodarczą, zryczałtowaną, na karcie podatkowej. Ponieważ pracowałem jednocześnie na pełnym (...)

 • Alimenty na dziecko

  W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu (...)

 • stawki zus w 2011, bardzo wzrosną?

  Jakie będą te stawki? bardzo wzrosną? ma ktoś jakieś informacje? Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 1.386 zł, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane