Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Nadgodziny i praca w systemie weekendowym18 Maja 2005

  zatrudniani w ramach weekendowego systemu czasu pracy w niepełnym wymiarze. Dopuszczalne jest określenie godzin pracy. Ustalenie systemu czasu pracy weekendowej następuje na pisemny (...)

 • Godziny nadliczbowe a dodatek i dzień wolny5 Listopada 2007

  nadliczbowych przypadających: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  w dniu wolnym od pracy udzielonym (...)

 • Zaległe wynagrodzenie za nadgodziny3 Kwietnia 2007

  zakładu pracy. Ewidencja czasu pracy dokonywana była na podstawie czytnika kart magnetycznych. Wchodząc do miejsca pracy przykładałem przyznaną mi kartę magnetyczną do urządzenia, (...)

 • Praca w godzinach nadliczbowych4 Lutego 2005

  Kiedy występują godziny nadliczbowe czy, gdy pracownik przekroczy normę czasu pracy czy też wymiar czasu pracy? Pracodawca twierdzi, że pracownik, który pracował ponad wymiar czasu pracy (...)

 • Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracodawcy14 Lutego 2005

  wykraczającej poza normalny czas pracy można potraktować jako wyrażenie zgody na pracę w godzinach nadliczbowych? W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż jeżeli nie jest Pan pracownikiem, (...)

 • Odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę22 Stycznia 2010

  wolnym przysługuje pracownikowi normalne wynagrodzenie za prace w sobotę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy? Zasadą wynikającą z przepisów kodeksu pracy jest świadczenie (...)

 • Praca przez cały tydzień4 Czerwca 2003

  ma obowiązek pracownikowi zatrudnionemu w niedzielę zapewnić inny dzień wolny od pracy w tygodniu. Jeżeli chodzi o o wynagrodzenie za pracę w niedzielę, to pracownicy powinni otrzymywać swoje normalne

 • Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin3 Września 2007

  nadliczbowych składa się normalne wynagrodzenie za czas pracy w godzinach nadliczbowych oraz wynagrodzenie dodatkowe. Sposób wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia określa art. 151[1] Kodeksu pracy. (...)

 • Rozkład czasu pracy w sklepie26 Stycznia 2004

  w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach w/w okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Regulamin pracy, (...)

 • Dobowy odpoczynek a praca w nocy10 Stycznia 2011

  pracownika niż przepisy prawa pracy. Postanowienia umów i aktów mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne - zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy (...)

 • Zajęcie komornicze wynagrodzenia za nadgodziny17 Czerwca 2009

  norm czasu pracy). Przyjmuje się bowiem, iż jeśli pracodawca nie przyznał pracownikom odpowiedniej ilości czasu wolnego od pracy za nadgodziny, to powinien wypłacić im normalne wynagrodzenie (...)

 • Zmiana warunków pracy4 Października 2007

  wypowiedzieć warunki pracy na podstawie art. 42. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia (...)

 • Odpracowanie za wolne ustawowo 1 i 3 Maja11 Maja 2006

  ustawowo dni 1 i 3 Maja w 2006 roku w jedną z przypadających wolnych sobót, które u niego zgodnie z regulaminem pracy są dniem wolnym od pracy (dniem wolnym od pracy w pięciodniowym tygodniu (...)

 • Zmiana czasu pracy14 Grudnia 2007

  dniach. Istotą stosunku pracy w równoważnym systemie czasu pracy jest możliwość przekroczenia dobowej normy czasu pracy (ale nie więcej niż do 12 godzin) w danym okresie rozliczeniowym. (...)

 • Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w sobotę26 Października 2004

  w przypadku wykonywania pracy w dniu wolnym od pracy, który wynika z przyjętego w stosunku do pracownika rozkładu czasu pracy; pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy. Jeśli (...)

 • Naruszenia praw pracowniczych przez pracodawcę11 Kwietnia 2005

  pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy. Do zakresu działania inspekcji należy w szczególności: nadzór i kontrola przestrzegania (...)

 • System wypłaty wynagrodzenia wójta 7 Grudnia 2010

  miesiąc (zasadniczo w regulaminie) i w związku z przejściem na urlop bezpłatny nauczyciel nie zrealizował części tego wymiaru – wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe również podlega

 • Odebranie godzin nadliczbowych24 Kwietnia 2009

  wybrania z dnia 23.03.2009 r. 1 godzina oraz 3 godziny z 24.03.2009 r. i 3 godziny z 25.03.2009 r. Pracodawca udzieli pracownikowi na jego wniosek czasu wolnego tj. 2 godziny w dniu 25.04.09 (...)

 • Czas podróży a nadgodziny9 Lipca 2008

  "odliczony"), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego

 • Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli. 2 Czerwca 2015

  miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.  Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną (...)

 • Określenie czasu pracy w umowie o pracę25 Stycznia 2005

  Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej Systemy czasu pracy kodeks pracy, prawo pracy, czas pracy, godziny nadliczbowe, dyżur, odpoczynek, wynagrodzenie

 • Godziny nadliczbowe w razie choroby pracownika 26 Listopada 2008

  pracy. Skoro pracownicy mają wyznaczone godziny pracy od 7:00 do 19:00 i od 19:00 do 7:00, to praca poza nimi jest pracą w godzinach nadliczbowych. godziny nadliczbowe, praca, system (...)

 • Wynagrodzenie kierownika za godziny nadliczbowe26 Listopada 2004

  nie należy się wynagrodzenie za przepracowane godziny nadliczbowe wynika bezpośrednio z treści przepisu kodeksu pracy (artykuł 1514, zgodnie z którym pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy

 • Zwrot godzin nocnych kierowcy TIR-a19 Listopada 2007

  wykonywana w porze nocnej przez co najmniej 4 godziny, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie. W pozostałym zakresie do pracy w porze nocnej zastosowanie znajdują (...)

 • Godziny nadliczbowe w delegacji zagranicznej28 Lutego 2007

  pracy zawiera art. 128 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem, jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Praca na 3/4 etatu

  Witam mam pytanie odnośnie pracy na 3/4 etatu w systemie cz-tero brygadowym.Sprawa moja jest już w sadzie pracy ponieważ nie wiem czy mam racje pracowałam (...)

 • czy ktos jest w stanie udzielic mi jakichkolwiek wskazowek

  Mam powazny problem zawarlam umowe o prace, w ktorej wyraznie napisano, ze tygodniowa norma czasu pracy wynosi, tu cytuje " przecietnie 40 godzin (...)

 • Obcinanie godzin pracownikom

  Pracuję w firmie X jako kierownik zamiany. Mój kierownik nie płaci pracownikom (umowa o pracę) za wszystkie godziny tłumacząc się nam że jeżeli (...)

 • wysokość alimentów na 2 dzieci od ojca pracujacego w Szkocji

  Mój maz przebywa obecnie w szkocji zarabia oficjalnie 812 funtów ale wykazuje że ma koszty pobytu 1400 funtów w jakiej wysokosci sąd moze mi przyznać (...)

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane