Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Termin opuszczenia użyczonego lokalu komunalnego4 Lipca 2007

  bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. Jeżeli najemca złamie powyższy (...)

 • Eksmisja firmy z lokalu11 Grudnia 2008

  . najem, umowa, wypowiedzenie, strony, najemca, wynajmujący, eksmisja, wezwanie, zabezpieczenie, wymiana, zamki, naruszenie, posiadanie, czynsz

 • Naruszenie warunków umowy najmu na czas określony17 Stycznia 2005

  , najemca, wynajmujący

 • Uzasadnienie podwyższenia czynszu najmu16 Lipca 2003

  ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać od wynajmującego odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Natomiast jeśli wady uniemożliwiają korzystanie z (...)

 • Wynajem mieszkania cudzoziemcowi. 12 Maja 2015

  ewentualne komplikacje, lokal „zastępczy” nie powinien być fikcyjny, w przeciwnym razie eksmisja będzie nieskuteczna. Sensem takiego oświadczenia o lokalu zastępczym jest zapewnienie, że najemca

 • Jak odzyskać pieniądze za wymianę okien? 29 Kwietnia 2015

  omawianego przepisu wynika, że jeśli to najemca ma wykonać naprawę (zamiast wynajmującego), choć na jego koszt, to najpierw najemca sam pokryje koszt naprawy (jako zleceniodawca lub ewentualnie (...)

 • Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu5 Lutego 2007

  najem ze skutkiem natychmiastowym. umowa najmu, najem, wypowiedzenie, najemca, czynsz, zaległość

 • Skuteczność wypowiedzenia najmu lokalu18 Stycznia 2005

  określony, wypowiedzenie, najemca, czynsz

 • Odzyskanie należności za czynsz w trybie nakazowym14 Grudnia 2010

  jedynie roszczeń pieniężnych oraz świadczeń innych rzeczy zamiennych. Po drugie Pański dłużnik, a więc dawny najemca, powinien zostać wezwany do zapłaty pozostałej części swojego zobowiązania. (...)

 • Rozwiązanie umowy najmu tylko jednostronne 5 Marca 2010

  umowy bo \"opłaca\" mu się sądownie ściągać należności, które mu przysługują z realizowania niniejszej umowy. Najemca sklepu jest już skończonym bankrutem a dług rośnie. Co może zrobić najemca (...)

 • Zapłata czynszu przez podnajemcę23 Sierpnia 2006

  W umowie najmu została zawarta klauzula, że najemca ma prawo podnajmu lokalu bez dodatkowej zgody Wynajmującego. Najemca korzystając z ww uprawnienia podnajął lokal użytkowy i obecnie nie płaci

 • Zasady podnajmowania lokalu10 Września 2003

  W art. 11 ust. 1 pkt 3 o ochronie praw lokatorów wprowadzono zakaz podnajmu zgodnie z art. 688 [2]. Moje pytanie brzmi: czy nawet jeśli najemca nie ma w umowie najmu zapisu, że może podnająć lokal

 • Umowa najmu a opłata za media16 Stycznia 2007

  płaci najemca. Również w tym przypadku, jak wynika z treści pytania, zgodnie z umową najmu, najemca w pełni ponosi opłaty za media. Faktury VAT za koszty związane z eksploatacją budynków (...)

 • Zaleganie z czynszem a wypowiedzenie najmu lokalu4 Października 2007

  proponujemy zapoznać się z odpowiedzią zatytułowaną Zapłata czynszu i odszkodowanie w jednym pozwie czynsz, najem, lokal, ochrona praw lokatorów, zastaw, prawo, wypowiedzenie, najemca, wynajmujący, (...)

 • Niewykonanie umowy najmu a obniżenie czynszu8 Lutego 2008

  najemcy. Jeżeli wynajmujący nie usunie tych wad, wówczas najemca będzie miał prawo odstąpić do umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. Najemca, w tym przypadku, będzie miał prawo (...)

 • Wypowiedzenie najmu i zwrot przedmiotu umowy10 Sierpnia 2006

  trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych), a termin wypowiedzenia (...)

 • Naruszenie warunków umowy najmu17 Listopada 2004

  jeżeli najemca przekroczył stopień "normalnego zużycia" rzeczy, jest również obowiązany do naprawienia szkody. Wynajmujący ma także roszczenie do najemcy z tytułu nieopłaconych rachunków, w przypadku (...)

 • Zasiedzenie a najem5 Maja 2009

  nieruchomość może wyłącznie posiadacz samoistny (a więc na pewno nie posiadacz zależny - najemca). W opisanym stanie faktycznym nie ma potrzeby rozwiązywania umowy najmu, albowiem najemca (...)

 • Problemy z najemcą1 Października 2007

  Zostało oddane w najem mieszkanie, najemca zobowiązał się do płacenia czynszu raz w miesiącu. Minął drugi miesiąc i najemca nie uregulował płatności. Najemca lokalu nie chce opuścić. (...)

 • Eksmisja najemcy11 Kwietnia 2007

  najemca nie odbierze przesyłki po jej dwukrotnym awizowaniu. Należy jednak podkreślić, iż najemca zawsze może wykazywać, iż w rzeczywistości nie mógł odebrać przesyłki, np. z powodu choroby (...)

 • Odszkodowanie za zniszczenie mieszkania28 Kwietnia 2006

  . Skoro winy nie można przypisać najemcy, wtedy zarówno najemca jak i wynajmujący odpowiadają za utrzymanie lokalu w zakresie jakim nakazuje im to ustawa o ochronie lokatorów. Natomiast najemca (...)

 • Ulepszenie najmowanego lokalu4 Listopada 2003

  sprawią, że rzecz będzie znów przydatna do umówionego użytku. W tym celu najemca może wynajmującemu wyznaczyć termin do dokonania tych napraw. Jeżeli to nie nastąpi, najemca może sam dokonać (...)

 • Moc dowodowa protokołu zdawczo-odbiorczego20 Lipca 2006

  . wówczas gdy są one zabezpieczeniem czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok). Po rozwiązaniu umowy najmu najemca powinien opróżnić lokal, tj. usunąć (...)

 • Eksmisja z lokalu użytkowego3 Sierpnia 2004

  , najemca, czynsz, opróżnienie lokalu, wygaśnięcie umowy najmu

 • Wypowiedzenie umowy najmu a rzeczy najemcy 24 Listopada 2010

  termin, do jakiego Najemca miał przekazać mieszkanie. Najemca nie zamieszkiwał już w lokalu od 2 miesięcy. Najemca nie przekazał formalnie lokalu w terminie, a w lokalu zostały jego (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane