Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Matka mojego dziecka zabrania mi kontaktów z synem. 3 Lipca 2015

  pozytywna prognoza co do współdziałania rodziców w sprawach dotyczących dzieckaJak słusznie zauważa Grzegorz Jędrejek w Komentarzu do art. 107 Kodeksu rodzinnego (...)

 • Uniemożliwienie wywiezienia dziecka z kraju8 Sierpnia 2007

  Posiadam nieograniczone prawa rodzicielskie do dziecka. Dopuszczam prawdopodobieństwo, że matka dziecka może je wywieźć z Polski, tym bardziej, że związała się z obcokrajowcem (...)

 • Zaprzeczenie ojcostwa męża matki6 Sierpnia 2007

  będzie Pan już ojcem dziecka. Oznacza to także, iż nie będzie Pan zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych jako krewny dziecka, bo przestanie Pan nim być. W pewnych sytuacjach (...)

 • Ustalenie widzeń dziecka z ojcem4 Listopada 2010

  się, że kolejnym pomysłem byłego męża będzie zabranie tak małego dziecka do siebie na weekend. Jak się przed tym bronić? Wiem, że prędzej czy później to nieuniknione ale czy ze (...)

 • Adopcja dziecka przyszłego męża5 Maja 2003

  chyba prawnej. Mianowicie czy poprzez związek małżeński kobieta nabędzie prawa rodzicielskie do mojego dziecka, czy też jest konieczna adopcja, jeżeli nabędzie prawa do (...)

 • Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z małżonków1 Sierpnia 2012

  nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. § 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka (...)

 • Rodzina zastępcza - prawa i obowiązki23 Lipca 2002

  jego utrzymania należą do rodziny zastępczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego. Oznacza to, że na rodzinie zastępczej ciąży (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska24 Lutego 2016

  prawa polskiego zmiana nazwiska dziecka nie wpływa na prawa rodzicielskie do niego. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż matka, chciałaby ograniczyć, a nawet pozbawić praw (...)

 • Władza ojczyma nad dzieckiem10 Grudnia 2004

  Matka 5-latka wyszła powtórnie za mąż. Ojciec dziecka żyje i ma ograniczone prawa rodzicielskie, ponieważ nie mieszka z synem. Jakie prawa do dziecka ma mąż matki? (...)

 • Rezygnacja ze szkoły za zagodą rodziców9 Czerwca 2009

  przenieść do innej placówki.  Przypominamy, że w braku porozumienia co do istotnych spraw dziecka każde z rodziców, choćby nie pozostawali oni w związku małżeńskim, (...)

 • Ustalenie kontaktów ojca z synem. 20 Lipca 2015

  ;lności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.  § 3. Władza (...)

 • Co zrobić w sytuacji kiedy podejrzewam że moja córka, nie jest moim dzieckiem?24 Lipca 2015

  . 63 k.r.o. w stosunku do ojca dziecka są tylko dwa wyjątki, które zapewne Pana nie dotyczą – mowa o ubezwłasnowolnieniu lub chorobie psychicznej ojca dziecka: Art. 64. § (...)

 • Mąż matki jako opiekun prawny dziecka16 Lipca 2008

  dziecka oraz do wychowania dziecka (art. 95 § 1 kro). Jak wynika z powyższego władza rodzicielska jest wyznacznikiem sprawowania pieczy (opieki) nad małoletnim dzieckiem. Z przedstawionej (...)

 • Pozbawienie władzy rodzicielskiej4 Czerwca 2002

  zajmować. Dla dziecka jest wtedy ustanawiany opiekun. Ograniczenia władzy rodzicielskiej dokonuje sąd opiekuńczy. Jest to możliwe w każdej sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka. Sąd może (...)

 • Kontakty z dzieckiem a praca za granicą7 Września 2005

  niezgodne z dobrem dziecka, które potrzebuje kontaktów z obojgiem rodziców, lecz naszym zdaniem nie może być podstawą do odebrania władzy rodzicielskiej. opieka, dziecko, rozwód, władza (...)

 • Wypłata odprawy pośmiertnej po pracownicy18 Maja 2007

  warunków), innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej Wśród osób wymienionych w punkcie drugim, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach, są m.in. dzieci (...)

 • Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa14 Listopada 2003

  rozważań należy zauważyć, iż brak zgody matki na uznanie dziecka przez ojca nie ma wpływu na pozycję prawną ojca i dziecka, jeśli ojcostwo zostało ustalone wyrokiem sądu (po prostu uznanie (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty6 Stycznia 2009

  pozbawiona władzy rodzicielskiej nadal będzie miała obowiązek alimentacyjny względem tego dziecka. Taka sama zasada będzie obowiązywała w przypadku obowiązku alimentacyjnego dziecka względem (...)

 • Jak znieść obowiązek alimentacyjny po udowodnieniu że nie jestem ojcem dziecka? 9 Kwietnia 2015

  dziecka. § 3. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do (...)

 • Prawa ojczyma20 Kwietnia 2009

  nie dokonał następnie uznania tego dziecka, bądź nie doszło do sądowego ustalenia ojcostwa, to w świetle prawa ojciec biologiczny nie jest ojcem dziecka, tzn. nie ma nad nim władzy (...)

 • Odebranie dziecka uprowadzonego za granicę6 Stycznia 2009

  dotyczące opieki nad osobą dziecka, w szczególności prawo do decydowania o miejscu pobytu dziecka (art. 5 pkt a). Istotny jest też fakt, czy prawa te były skutecznie wykonywane (...)

 • Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez matkę29 Maja 2009

  dziecka, czy mógł bym córkę zabierać do siebie jak tak to ile razy w tygodniu i po ile godzin? Jakie są moje prawa w sprawach odwiedzin i kontaktów z dzieckiem jak również (...)

 • Czy mój mąż może odmówić płacenia alimentów na dziecko z poprzedniego związku?17 Lipca 2015

  . Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają (...)

 • Alimenty na dorosłego syna który pobiera zasiłek socjalny.9 Lipca 2015

  posiada moc prawną, aż do jego uchylenia lub zmiany jego treści w postępowaniu sądowym (co może nastąpić, jak wskazaliśmy, na podstawie powództwa opartego na art. 138 k.r.o.). Do (...)

 • Prawa i obowiązki ojca9 Maja 2007

  opiekuńczym. Jeśli ojciec dziecka przebywa za granicą, może złożyć oświadczenie o uznaniu przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, zakładając, że uznanie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

 • Prawo rodzicielskie

  Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)

 • Alimenty na dziecko

  W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu (...)

 • jak odzyskac dziecko??

  Moj problem polega na tym ,iz jestem zona czlowieka ktory z poprzedniego zwiazku (nie malzenstwo) ma dziecko.Chcielibysmy aby chlopiec byl z nami poniewaz (...)

 • KONTAKTY Z DZIECKIEM

  MĄŻ Z KTÓRYM OBECNIE NIE MIESZKAM WNIÓSŁ SPRAWĘ DO SĄDU O UMOŻLIWIENIE KONTAKTÓ-W Z DZIECKIEM. NIE MIAŁ TAKIEGO POWODU PON-IEWAŻZ DZIECKIEM (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane