Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Rozwód i podział majątku wspólnego21 Lipca 2006

  są w ramach rozwodu? Rozwód jest jednym z wydarzeń, które skutkuje zakończeniem małżeństwa. O rozwodzie orzeka sąd okręgowy w wyroku, na wniosek jednego z małżonków. Sąd (...)

 • Czy moja była żona może żądać ode mnie alimentów na siebie? 21 Maja 2015

  zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb (zob. orzeczenie SN z dnia 29 września 1958 r., 2 Cr 817/57, OSPiKA 1959, z. 11, poz. 294; uchwała SN z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, LEX (...)

 • Wznowienie postępowania rozwodowego12 Sierpnia 2010

  Miesiąc temu uprawomocnił się wyrok sądu orzekający o rozwodzie bez orzekania o winie. Sprawa o rozwód prowadzona była na skutek złożenia przeze mnie pozwu. Wyrok (...)

 • Mieszkanie teściowej a prawo do najmu26 Lipca 2005

  ) Reasumując - w omawianym przypadku zarówno przed jak i po rozwodzie żona zasadniczo nie ma prawa do zamieszkiwania u teściowej. rozwód, wspólne mieszkanie po rozwodzie, wyrok (...)

 • Wyrok karny w sprawie o rozwód24 Maja 2007

  pożycia, choć z pewnością będzie miał dla jej ustalenia ogromne znaczenie. Jak stwierdza Pytająca wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł, a postępowanie jest w fazie przygotowawczej. (...)

 • Czy były mąż może sprzedać bez mojej zgody nasz dom? 4 Maja 2015

  podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.  Przepisy, o których mowa powyżej, odsyłają do jeszcze (...)

 • Rozliczenia przy podziale majątku9 Lutego 2010

  dziećmi, sam powinien ponosić koszty związane z mieszkaniem. (wyrok SN z dnia 28 stycznia 1998 r., I CKN 585/97, opublikowany w OSP 1999, nr 2, poz. 29, a także Wyrok Sądu Najwyższego (...)

 • Pozew o alimenty dla pełnoletniego dziecka1 Lutego 2010

  samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z uwagi na to, że syn ma zasądzone alimenty (wyrok rozwodowy) nie (...)

 • Ulga budowlana a brak porozumienia małżonków13 Grudnia 2006

  niekorzystne i będzie wiązać się z koniecznością dopłaty podatku może (tego nie wiem) wraz z odsetki. (b) wcześniej otrzymane przeze mnie zwroty wynikające z odliczeń związanych (...)

 • Jak uwolnić się od zakazu konkurencji? 8 Lipca 2015

  z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 189 k.p.c.).). Wskazujemy jednak, iż w związku z wszystkim wyrażonymi w niniejszej opinii uwagami nie możemy zapewnić (...)

 • Warunkowe zwolnienie a łączenie wyroków24 Listopada 2010

  w razie potrzeby zwraca się do zakładów karnych, w których skazany przebywał, o nadesłanie opinii o zachowaniu się skazanego w okresie odbywania kary, jak również (...)

 • Alimenty po zaprzeczeniu ojcostwa18 Stycznia 2006

  nigdy pani mąż nie był ojcem dziecka. Jak już wskazano wyrok ten ma moc tylko w tym zakresie. Natomiast co do innych skutków, jak władza rodzicielska czy obowiązek alimentacyjny wyrok (...)

 • Obowiązek zwrotu zawyżonych alimentów29 Grudnia 2004

  współżycia społecznego. W powyższym wypadku należałoby rozważyć wyłączenie żądania zwrotu z dwóch powodów: świadomość spełniającego świadczenie o braku zobowiązania albo zgodność (...)

 • Alimenty na żonę25 Lutego 2008

  sprawą rozwodową żądanie zmniejszenia lub zniesienia alimentów na rzecz żony będzie rozpatrywane przez sąd orzekający o rozwodzie. Zgodnie bowiem z art. 445 kpc w czasie trwania (...)

 • Eksmisja byłego małżonka z mieszkania8 Grudnia 2004

  już po rozwodzie i orzeczeniu eksmisji? Jak wygląda procedura eksmisji i kto ją przeprowadza? Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy (...)

 • Egzekucja z nieruchomości27 Czerwca 2008

  informacji o numerze kw nieruchomości. Podstawą takiego działania jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lutego 2007 r. (I OSK 560/2006), w którym stwierdzono, iż (...)

 • Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru? 20 Maja 2015

  jest uszkodzony i żąda wymiany. Czy klient może w takiej sytuacji odstąpić od umowy? Niniejsza opinia prawna została sporządzona w oparciu o:  ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o (...)

 • Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku sądu29 Stycznia 2009

  o tym, że jestem pełnomocnikiem znalazła się również w zarzutach do nakazu zapłaty. Czy zatem mogę do sadu złożyć zażalenie o na postanowienie o odrzuceniu? Jeśli teraz (...)

 • Prowadzenie pojazdu po zabraniu prawa jazdy 17 Września 2010

  przypominamy, że zgodnie z art. 138 ust. 2 prawa o ruchu drogowym zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4 prd. Przepis (...)

 • Apelacja od orzeczenia winy w rozwodzie26 Listopada 2003

  z uzasadnieniem. Z powyższego wynika, iż wyrok stanie się prawomocny, jeżeli w terminie dwutygodniowym od doręczenia wyroku z uzasadnieniem nie zostanie wniesiona apelacja. rozwód, (...)

 • Wpływ intercyzy na podział majątku20 Stycznia 2005

  Czy wnosząc pozew o rozwód najpierw powinnam wnieść sprawę o podział majątku, czy dopiero po rozwodzie? Czy otrzymanie rozwodu wiąże sie z późniejszym podziałem majątku? (...)

 • Dwa postanowienia sądu o nabyciu spadku1 Grudnia 2008

  kpc. Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia z dnia 7 listopada 2002 r. (V CKN 1258/2000): „Zmiana lub uchylenie kilku z prawomocnych postanowień stwierdzających (...)

 • Postępowanie rozwodowe23 Lutego 2007

  , czy nie. Inaczej jest z alimentami między byłymi małżonkami – o tych sąd decyduje tylko na wniosek. Wyrok stanie się prawomocny, jeśli nie będzie przysługiwał od niego żaden (...)

 • Rozwód a alimenty dla współmałżonka4 Lipca 2006

  Chcę wnieść o rozwód. Jakie skutki prawne (zwłaszcza alimentacyjne wobec współmałżonka) rodzi wyrok bez orzekania o winie, jak i z orzeczeniem winy jednego z małżonków, (...)

 • Tymczasowo zasądzone alimenty16 Marca 2004

  , bez orzekania o winie, sąd rejonowy wznowił postępowanie, które było zawieszone. Odbyła się sprawa i ogłoszono wyrok taki jak: zostały zasądzone alimenty na żonę za okres od 01.10.2002 (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • UNIEWAZNIENIE ŚLUBU KOSCIELNEGO

  bardzo prosze o pomoc!! chciała by sie dowiedziec od osób ktore juz uzyskały uniewaznienie jak cały proces ten przebiega!! sam bede starał sie o unieważnienie! (...)

 • Jak wygląda sprawa rozwodowa??? Help!!!

  Wkrótce mam rozprawę rozwodową. Ja i mój mąż mamy adwokatów i pewnie damy sobie nieźle "czadu". Mąż wniósł o rozwód mimo że mamy maleńkie (...)

 • Badania w RODK

  Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. (...)

 • Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

  Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

 • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego

  Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane