Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Zastaw na rzeczach osobistych28 Listopada 2008

  niniejszej sytuacji można się zastanawiać także nad o wiele dalej idącą odpowiedzialnością wynajmującego, w przypadku zatrzymania dokumentów (do których wydania jest zobowiązany) (...)

 • Pełnomocnictwo dla dziadków15 Listopada 2005

  , to ich działanie nie jest zgodne z prawem. Upoważnienie do dokonania czynności cywilno- i administracyjnoprawnych (nie do wykonywania opieki) będzie stanowiło pełnomocnictwo ogólne. (...)

 • Zasiedzenie i dział spadku17 Kwietnia 2008

  . Wtedy działka nie weszłaby do majątku wspólnego małżonków. 1. Zgodnie z art. 175 kc do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń. Wniosek (...)

 • Odrzucenie spadku obciążonego długami przez kuzyna. 9 Czerwca 2015

  czynności prawnych albo osoby, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoby prawnej, niezłożenie oświadczenia w terminie jest jednoznaczne z (...)

 • Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej? 23 Kwietnia 2015

  tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji. § 2. Pozostają w mocy bez potrącenia (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek2 Lipca 2008

  osoby, które dziedziczyłby z ustawy (art. 991 k.c.),jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, (...)

 • Testament i wydziedziczenie 10 Sierpnia 2010

  to uprawnienie jest realizowane? Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów k.c. darowizny uczynione przez (...)

 • Wniosek o ustalenie kontaktów dziadków z wnukiem. 15 Maja 2015

  kontaktowania się Państwa z wnukami, jeśli to jednak będzie niemożliwe, zgodnie z art.113[1] k.r.o. możecie Państwo wystąpić do sądu w wnioskiem o ustalenie kontaktów z (...)

 • Ograniczenia kontaktu dziecka z teściami9 Marca 2007

  kontaktów nie przyzna – co więcej, zgodnie z uzasadnieniem powołanego orzeczenia to rodzic mógłby nawet wnosić do sądu opiekuńczego o zakazanie dziadkom styczności z dzieckiem. Natomiast (...)

 • Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego11 Stycznia 2007

  spadkobierców. Przykładowo, wydziedziczona córka zamieszkująca z matką będzie miała prawo do wstąpienia w stosunek najmu, jeśli zamieszkiwała z matką do chwili jej śmierci, (...)

 • Wyłączenie darowizny z masy spadkowej2 Lipca 2008

  samym spadku osoby, które dziedziczyłby z ustawy (art. 991 k.c.),jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego (...)

 • Uzupełnienie zachowku25 Kwietnia 2008

  W 2006 roku moi żyjący wówczas rodzice dokonali darowizny aktem notarialnym na rzecz swojej wnuczki - mojej siostrzenicy. Przedmiotem darowizny był dom z działką, w którym zamieszkały wnuczka (...)

 • Dziedziczenie ustawowe kuzynów15 Września 2010

  miały charakter niemajątkowy (np. dobra osobiste), podobnie jak prawa majątkowe ściśle związane z osobą zmarłego (np. obowiązek alimentacyjny). Dziedziczenie może nastąpić na mocy (...)

 • Nabycie udziałów w sp. z o.o. a upadłość22 Lutego 2006

  . Które nabyte udziały będą stanowiły majątek wspólny, a które osobisty i czyj? Co trzeba zrobić, kto, jak i kiedy - aby niepełnoletni syn stał się udziałowcem w spółce z o.o.? A wnuk (...)

 • Konsekwencje odrzucenia spadku17 Lutego 2006

  rodzinnego). Jeżeli wszyscy należący do tego kręgu spadek odrzucą (a więc żona, dzieci i wnuczka) to do dziedziczenia powołane zostaną osoby z kręgu drugiego, a więc rodzice (...)

 • Czy mogę wymienić prawo jazdy angielskie na polskie? 23 Kwietnia 2015

  2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) (Dz. Urz. UE L 403 z 30.12.2006, str. 18, z późn. zm.) oraz w załącznikach (...)

 • Kurator spółki jako pracodawca23 Listopada 2004

  pracodawca. Nawet jak zaznaczono, iż kurator nie jest pracodawcą a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie znaczy to, że nie może wykonywać kurator czynności z zakresu (...)

 • Pożytki z majątku spadkowego27 Maja 2004

  . Jednemu z lokatorów wypowiedziałem najem z 3 letnim okresem, który upływa w sierpniu tego roku. Lokator ten szuka teraz "ratunku " gdzie może i dotarł do współwłaściciela w 1/9 tzn., (...)

 • Odrzucenie spadku a pobyt za granicą3 Kwietnia 2006

  dziedziczy Skarb Państwa. W przypadku, gdy dziecko siostry odrzuciłoby spadek, wtedy w jego miejsce może wejść wnuczka spadkodawcy. Natomiast zięć zmarłego nie może być powołany do spadku (...)

 • Dziedziczenie po dziadkach a przysposobienie25 Listopada 2005

  przeciwieństwie jednak do przysposobienia nieodwołalnego z ważnych powodów sąd może rozwiązać taki stosunek, w wyniku czego dziecko niejako „powraca” do swojej naturalnej (...)

 • Publicznego udostępnianie gier konsolowych.17 Lipca 2015

  utwór i podlega ochronie z punktu widzenia prawa autorskiego. Jak kształtują się i dzielą prawa autorskie? Autorskie prawa osobiste wiążą się z niematerialnym (...)

 • Alimenty od wujostwa21 Lipca 2006

  Powódka wystąpiła najpierw do sądu z pozwem przeciwko dziadkom uprawnionych. Sąd pierwszej instancji zasądził alimenty od dziadków, ale sąd okręgowy uchylił wyrok i cofnął do (...)

 • Jak uwolnić się od zakazu konkurencji? 8 Lipca 2015

  zmienia faktu, że jeżeli mamy do czynienia z szeroko zakrojonym zakazem, wynagrodzenie powinno być wyższe. Jak wskazuje się w doktrynie: wysokość odszkodowania powinna pozostawać w (...)

 • Widywanie dziecka28 Września 2016

  do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka. Sąd może również pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka (...)

 • Roszczenie o zachowek19 Czerwca 2008

  , chcą wystąpić do sądu, aby obdarowana wnuczka i konkubina wypłaciła im zachowek. Czy wnuczka lub konkubina będzie musiała wypłacić zachowek? Rozumiemy, że spadkodawca przed swoją (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Pozbawienie prawa rodzicielskiego...

  Mam niespełna 3-letniego synka. Dwa lata temu odeszłam od męża alkoholika. W tym roku dostałam rozwód. Przez cały okres separacji dostałam od niego (...)

 • rozwód z orzekaniem o winie

  witajcie, za trzy tygodnie mam druga sprawe rozwodową.Mąż odszedł ode mnie 2 lata temu, po prostu po jednej z nocnych imprez(wrócil o 6 rano) gdy (...)

 • Prawo rodzicielskie

  Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)

 • Czy obowiązek alimentacyjny moze przejsc na rodzinę ojca dziecka??

  Witam wszystkich, dla mnie byloby to absurdalne, ale chce rozwiac wszelkie watpliwosci bo ktos mi mowil ze slyszal o takiej sytuacji. Mianowicie moja siostra (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich.

  Proszę o pomoc. Jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o prawo i nie wiem jak się za to zabrać. Problem polega na tym, że chcę by pozbawiono praw (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane