Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Darowizna a zachowek18 Grudnia 2006

  przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. zachowek, darowizna, spadkobierca, dziedziczenie

 • Darowizna na rzecz komitetu budowy pomnika13 Października 2006

  zostać zakwestionowana przez organy podatkowe. darowizna, podatek, odliczenie, warunki, spółka, pomnik, kult religijny

 • Darowizna firmy żonie 1 Lutego 2009

  zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jeśli zaś w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, to darowizna musi (...)

 • Darowizna po rozwodzie25 Marca 2008

  spadków i darowiznJednakże jeśli darowizna nastąpi po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, to darowizna nieruchomości będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn, gdyż (...)

 • Darowizna nieruchomości po śmierci darczyńcy20 Kwietnia 2012

  . 157 § 1 k.c., niedopuszczalna jest [...] darowizna z zastrzeżeniem terminu dla przejścia własności, którym miałaby być śmierć darczyńcy. Nadejście tego terminu nie może spowodować (...)

 • Darowizna dla syna a wspólnota majątkowa18 Listopada 2008

  wspólnego mieszkania). Oczywiście w ten sposób dochodzi do darowizny między małżonkami, która jednak może korzystać ze zwolnienia od podatku na zasadach określonych wyżej. darowizna, (...)

 • Darowizna z majątku wspólnego małżonków28 Lipca 2016

  tej czynności prawnej. O tym czy darowizna jest drobna świadczy jej wartość oraz okoliczności danego przypadku w tym stan majątkowy darczyńcy i obdarowanego. Jeżeli jednak darowizna ze względu (...)

 • Darowizna dla męża18 Stycznia 2010

  osobistego może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że darowizna została dokonana przelewem na rachunek obdarowanej i że darowizna została w terminie 6 miesięcy (...)

 • Darowizna a obowiązek podatkowy20 Lutego 2008

  pocztowym. Warto również zapoznać się z poradą: Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn książeczka mieszkaniowa, darowizna, grupa podatkowa, zwolnienie podatkowe

 • Darowizna pieniężna dla córki19 Lutego 2007

  Skarbowego druk SD-Z1, umowę darowizny i wyciąg z konta bankowego. Urzędniczka w US twierdziła, że skoro darowizna wpłynęła na konto wspólne z mężem, jest to również darowizna dla mojego (...)

 • Darowizna amortyzowanego samochodu30 Lipca 2008

  momencie dokonania darowizny zwolnionej od podatku traci prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu korekty (1/5 rocznie). darowizna, środek trwały, amotyzacja, (...)

 • Darowizna udziału w spółce cywilnej9 Stycznia 2007

  notariusz). Zwolnieniem tym będą objęte darowizny na rzecz m.in. małżonka. Zatem, aby darowizna udziału w spółce cywilnej na rzecz małżonka była zwolniona od opodatkowania podatkiem od darowizny, (...)

 • Nieważna darowizna z majątku wspólnego18 Lipca 2008

  ust. 1 u.k.w.h.). Darowizna jest rozporządzeniem nieodpłatnym, zatem jej rękojmia nie chroni. W tej sytuacji - bez zgody żony - darowizna byłaby nieważna.Jak się jednak domyślamy, Pan (...)

 • Darowizna rzeczy czy pieniędzy na zakup rzeczy26 Czerwca 2002

  ? Zgodnie z obowiązującym prawem ani darowizna auta, ani darowizna pieniędzy nie wymaga dla swej skuteczności i ważności formy aktu notarialnego , a zatem nie jest potrzebne udanie się do notariusza

 • Wyłączenie darowizny z masy spadkowej2 Lipca 2008

  jej rodzic będący zstępnym dziadka. W takim bowiem przypadku jego udział spadkowy przeszedłby na jego zstępnych (art. 931 par. 2 k.c.). dziedziczenie, zachowek, darowizna, darowizna zaliczana (...)

 • Spadek, zameldowanie, darowizna15 Stycznia 2004

  darowizna przez (przyszłego) spadkodawcę, w celu obliczenia zachowku darowiznę tą zalicza się do masy spadkowej. Od tej sumy (pozostały majątek spadkodawcy plus poczyniona darowizna) oblicza (...)

 • Darowizna mieszkania dla córki28 Kwietnia 2008

  podziałowi po ustaniu wspólności majątkowej? darowizna, nieruchomosć, córka, zięć, majątek osobisty, zgłoszenie

 • Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania27 Listopada 2003

  więc z aktu notarialnego wynika, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na obdarowanego, fakt zamieszkiwania i zameldowania darczyńcy w tym lokalu nie oznacza, że darowizna nie została

 • Darowizna na rzecz zstępnych a dziedziczenie12 Grudnia 2011

  uczynione przez spadkodawcę. darowizna, spadek, dziedziczenie, zachowek, scheda

 • Darowizna na rzecz dziecka a skarga paulianska13 Sierpnia 2009

  sytuacji ma się skarga pauliańska? Czy można ją zastosować, gdy darowizna dotyczy małoletniego dziecka? Darowizna dokonana na rzecz małoletniego jest dopuszczalna w świetle prawa, ponieważ (...)

 • Odwołanie darowizny25 Lutego 2005

  zachodzi lub zachodziła niewdzięczność obdarowanego (a nie synów), czyli Państwa ojca względem wuja. Poza tym nie może upłynąć więcej niż rok od dowiedzenia się o tym fakcie przez wuja. darowizna

 • Spłata kredytu małżeństwa z darowizny17 Lipca 2008

  zapłaty podatku od darowizny), ale z drugiej strony podatnicy mogą tak układać swoje sprawy, aby płacić możliwie jak najniższe podatki. darowizna, małżonkowie, majątek osobisty, kredyt

 • Opodatkowanie sponsoringu2 Września 2009

  między nimi w okresie ostatnich pięciu lat - opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad kwotę 4.902 zł (jest to tzw. kwota wolna), według następującej skali:- darowizna do 10.278 zł - 12%- darowizna (...)

 • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek2 Lipca 2008

  nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. zachowek, darowizna, zaliczenie darowizny na zachowek, wypłata zachowku przez darczyńcę

 • Co należy się każdemu z rodzeństwa31 Marca 2009

  osoby nie będącej spadkobiercą albo uprawnionym do zachowku (tj. na rzecz wnuka zmarłej), to darowizna ta nie zostanie uwzględniona przy obliczaniu zachowku, bowiem została dokonana przed więcej niż

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Darowizna a zachowek

  Czy zachowek od darowizny należy się za życia darczyńcy czy po jego śmierci? cześć nie mylcie pojęć darowizna jest dobrowolna przekazywana (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Wycena darowizny do zachowku

  Mama dokonała darowizny swojego mieszkania spółdzielczego bratu w 2005r nie wiem dokłatnie jaka to kwota - ok. 25 000zł.w 2009r po wylewie z uwagi (...)

 • Darowizna Babcia - Wnuk - Mieszkanie

  Witam. Moja Babcia wyraziła chęć przekazania mi swego 50m2 mieszkania w darowiźnie. Wobec powyższego najpierw należało owe mieszkanie wykupić od (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane