powszechnych oraz poglądy doktryny. W kwestii przewozu osób przez zorganizowanego przewoźnika jakim jest PKP, zastosowanie znajdą przepisy ustawy prawa przewozowe. Zgonie z art. 1 (...)
wykonania umowy o tyle ustawy prawo przewozowe nie stosuje się do transportu morskiego, lotniczego i konnego. Regulacja k.c. ma charakter pomocniczy. Stanowi o tym wprost art. 775 (...)
, zgodnie z art. 77 ust. 1 p.p. roszczenia te przedawniają się z upływem roku, przy czym termin ten biegnie od dnia zapłaty, a gdy jej nie było - od dnia, w którym powinna była nastąpić (...)
została sporządzona w oparciu o przepisy: - ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe, dalej: „Pr. Przew.” (Dz. U. 1984 nr 53 poz. 272 ze zmianami); - (...)
komentowanym artykule do art. 77 z ind. 2 -77 z ind. 5 k.p. odnosi się do sytuacji, gdy pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy zawierającym tak skonkretyzowaną część płacową, (...)
między przyjęciem przesyłki do przewozu a jej wydaniem, skuteczne rozwiązanie problemu będzie wątpliwe. Jak słusznie zauważa Krzysztof Wesołowski w Komentarzu do art. 76 ustawy - Prawo (...)
z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe (tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 1173, dalej u.p.p.), ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 r., nr 827, dalej (...)
Jak kształtuje się odpowiedzialność nadawcy za podanie w liście przewozowym danych niezgodnych z rzeczywistością? Zgodnie z treścią art. 72 ustawy Prawo przewozowe nadawca ponosi (...)
wodnego, jako pasy techniczne i pasy ochronne wyznaczone na podstawie ustawy o obszarach morskich RP, jako obszary ochrony zabytków wyznaczone na podstawie ustawy o ochronie zabytków lub ustawy (...)
Jaki jest stosunek ustawy Prawo przewozowe do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów CMR? Odnośnie stosunku prawa przewozowego do Konwencji CMR należy odwołać (...)
za każdą rozpoczętą stronicę. Przyjmuje się, że wniosek o wydanie odpisu, wypisu, wyciągu, czy kopii dokumentu powinien wskazywać, jakich dokumentów się domagamy. Konstrukcja art. 77 i (...)
opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu.Użyte w art. 77 ust. (...)
macierzyńskiego, kluczowa jest treść art. 48 ust. 2,która odsyła do art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej: Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym (...)
macierzyńskiego, kluczowa jest treść art. 48 ust. 2,która odsyła do art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej: Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym (...)
zgodnie z art. 47 ust. 3 ustawy Prawo przewozowe dowodem zawarcia umowy przewozu jest potwierdzony przez przewoźnika list przewozowy, którym może być także przekaz elektroniczny, (...)
. 77 ustawy o rachunkowości? Art. 77 ustawy o rachunkowości stanowi, że kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do: nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich (...)
podatnik ma jednak prawo zastosować po spełnieniu warunków określonych w art. 42 ustawy o VAT. Zgodnie ze wskazanym przepisem prawa, zastosowanie stawki 0 % może nastąpić w sytuacji, (...)
., a obecnie jego odpowiednikiem jest art. 39l ustawy. Nie zawiera on jednak upoważnienia dla ministra do wydania rozporządzenia. Ustawa z dnia 17 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o (...)
odliczenia proporcjonalnego, określony w art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1997 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1990 r., nr 80, poz. 350 ze zm.) zaprezentowany jest poniżej. (...)
wniosku, że podatnik nie musi mieć wszystkich rodzajów dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT.Zatem posiadanie jedynie kopii dokumentu CMR nie powinno być przeszkodą (...)
. Przedawnienie biegnie dla roszczeń z tytułu zapłaty lub zwrotu należności - od dnia zapłaty, a gdy jej nie było - od dnia, w którym powinna była nastąpić. prawo przewozowe, przewóz, jazda (...)
. akt III CZP 81/07) orzekł, iż "uprawnienie do delegowania sędziego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie (art. 77 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. (...)
spełnieniu przesłanek wskazanych w art. 70 u.e.r. 4. Rodzice, za których uznaje się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające - art. 71 u.e.r Wysokość renty (...)
CKN 231/98 OSNC 1999/10 poz. 179 wynikające z art. 51 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe zobowiązanie odbiorcy przesyłki do zapłaty ciążących na niej należności jest jego samoistnym (...)
przypadku, gdy ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku i został ustanowiony syndyk. Również i w tych przypadkach, czynność upadłego, na zasadzie art. 77 będzie nieważna. Można (...)
Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.
Przeterminowany mandat.Komornik zciąga nadal należność.
Witam.Mam problem z przeterminowanym mandatami z Zakładu komunikacji Miejskiej.Są to cztery mandaty z 2006(pierwszy)reszta z 2009 roku.Nakaz zapłaty (...)
Mandat z Mpk i przedawnienie.Pilne!!
w czerwcu 2006 roku otrzymałam mandat za przjazd autobusem miejskim bez waznego biletu. W listopadzie 2004 roku otrzymałam wezwanie do zapłaty długu (...)
Równoważnik za remont lokalu albo jego brak dla emeryta policyjnego
Zagadnienie ma wprawdzie charakter prawnoadministracyjny, ale wątek umieszczam także w tym dziale, gdyż pilnie poszukuję odpowiedzi. Czy emerytowi (...)
Witam. W 1999r zostalem zlapany na jezdzie bez biletu, ukarano mnie oplata na kwote 70zl od tej deyzji odwolywalem sie ale bez skutku, myslalem ze sprawa (...)
Kontroler biletów i dane osobowe.
Witam. Czy kontroler mpk ma prawo spisywac moje dane osobowe? Czy jeśli zarządam przajazdu policji w celu spisania moich danych to czy dostane za to (...)
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.