Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

  • Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę23 Stycznia 2008

    wypowiedział się Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 15 września 2006 roku I PK 96/2006: „Z art. 30 § 4 kp wynika obowiązek pracodawcy wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy (...)

  • Zwolnienie z powodu utraty zaufania2 Czerwca 2003

    ogólnym, aby uznać, że spełnia ono przewidziane przez art. 30 § 4 k.p. wymaganie wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Podanie pracownikowi przyczyny wypowiedzenia ma umożliwić (...)

  • Czy pracodawca musi podawać przyczynę zwolnienia?1 Grudnia 2011

    okoliczność likwidacji stanowiska rzeczywiście miała miejsce, może ona być przyczyną uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy. Natomiast warto zwrócić uwagę również na treść par. 3 (...)

  • Wypowiedzenie umowy o pracę faksem30 Grudnia 2005

    skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu na odwołanie od wypowiedzenia, ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 kp.  Art. 30 § 3 kp stanowi, że oświadczenie (...)

  • Niewykorzystany urlop w okresie wypowiedzenia10 Lipca 2007

    przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem stosunku pracy pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 167[1] w zw. z art. (...)

  • Ustalanie treści regulaminu wynagradzania17 Sierpnia 2010

    wprowadzone przez pracodawcę wymagają ponownemu wspólnego uzgodnienia z reprezentacją działających u danego pracodawcy organizacji związkowych. (Ad 4) Zgodnie z art. 3 oraz 3 z ind. 1 k.p. (...)

  • *Praca powyżej 12 godzin29 Sierpnia 2011

    . - art. 25u ust. 1). Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu pracy, k.p.  jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego (...)

  • Odwołanie pracownika na podstawie art. 52 kp4 Czerwca 2007

    do pracy. W art. 70 § 3 kp ustawodawca wskazuje, iż odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, określonych w art. 52 (...)

  • Rozwiązanie umowy o pracę po przyznaniu zasiłku28 Stycznia 2008

    podstawie art. 53 § 1 pkt 1 kp. 2. Stawienie się pracownika w zakładzie pracy i zgłoszenie gotowości do pracy w okresie zwolnienia lekarskiego nie wywołuje skutku przewidzianego w art. (...)

  • Podanie podstawy zwolnienia w świadectwie pracy5 Czerwca 2006

    wypowiedzenia także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Podstawa rozwiązania jest art. 55 par 1 [1] kp w związku z art. (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Jakub Spalik

Jakub Spalik

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i handlowym. Doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Sporządza umowy cywilnoprawne oraz pisma procesowe dla podmiotów profesjonalnych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

  • Art 30 &2 KP

    - jak czyta się taki paragraf ,co on oznacza? czy jest jakas ksiazka która wyjasniałaby kazdy z paragrafów widniejacy na swiadectwie pracy?

  • Art.23 1 & 3 k.p zmiana pracodawcy.

    Dziś dostałem od pracodawcy zawiadomienie, że zgodnie z art.23 1 & 3 k.p z dniem 19.01.2003 część zakładu pracy w którym pracuję przechodzi (...)

  • art 30 &pkt 4 KP

    o czym mowi ten paragraf?

  • Art.30 & p.1 pkt.2 KP

    Co oznacza stwierdzenie "Stosunek pracy ustał w wyniku Art.30 & p.1 pkt.2 KP" ???Dodam ,że były to zwolnienia zbiorowe dużej firmy. Czy powinnam podpisac (...)

  • Art.141 KP jak interpretować?

    Art. 141. § 1. mówi że: Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane