Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

  • Darowizna na rzecz syna17 Kwietnia 2015

    darowizny, to wówczas syn ma obowiązek pomóc Państwu finansowo w celu zaspokojenia Państwa usprawiedliwionych potrzeb (art. 897 k.c.) Art. 897. Jeżeli po wykonaniu darowizny (...)

  • Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?10 Kwietnia 2015

    - od dnia wydania przesyłki; 3) szkód niedających się z zewnątrz zauważyć - od dnia protokolarnego ustalenia szkody; 4) zapłaty lub zwrotu należności - od dnia zapłaty, a (...)

  • Darowizna mieszkania10 Listopada 2006

    wyłączenie z podstawy opodatkowania kwoty wolnej, o której mowa jest w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstaje zaś na zasadach określonych w (...)

  • Podatek od darowizny rodziców dla dziecka22 Sierpnia 2006

    ze skorzystaniem z ulgi w zapłacie podatku od spadków i darowizn, przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy, w przypadku nabycia (...)

  • Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku29 Sierpnia 2006

    własnym mieszkaniem), wartość takiej darowizny nie będzie opodatkowana. Polecamy również np. następujące opracowania serwisu e-prawnik.pl: Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na (...)

  • Darowizna na rzecz zstępnych a dziedziczenie12 Grudnia 2011

    , spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale spadku ani darowizny, ani spadkobiercy zobowiązanego do jej zaliczenia. Art.1041.Dalszy (...)

  • Darowizna pieniężna z zagranicy18 Listopada 2006

    skarbowego? Jaki ew. podatek pobierze mi US od tych kwot? Jaka jest dolna granica kwotowa darowizny od dzieci zwolniona od podatku w Polsce? Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy (...)

  • Darowizna a podatek23 Października 2007

    podatkowej od 3 do 7 %. Podatku od przesunięć w ramach I grupy podatkowej nie płaci się tylko wówczas, gdy wartość spadku lub darowizny nie przekracza 9637 zł (to limit (...)

  • Przekazanie pieniędzy bez umowy20 Sierpnia 2007

    (np. pieniędzy) - zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Nawet gdyby w momencie darowizny pieniądze były (...)

  • Darowizna a zachowek7 Sierpnia 2007

    .). Zachowek należy się wtedy, gdy uprawniony nie został powołany do spadku, nie uczyniono na jego rzecz zapisu w testamencie, nie otrzymał od spadkodawcy darowizny (...)

  • Nieodpłatne świadczenie a darowizna24 Października 2006

    1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeśli więc nieodpłatne świadczenie spełnia definicję darowizny, to nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od (...)

  • Odliczenie darowizny22 Kwietnia 2008

    darowizny nie podlegają również wykazaniu w zeznaniach rocznych (PIT) obdarowanych, ponieważ według art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów tej ustawy nie stosuje (...)

  • Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka17 Lutego 2006

    dochodowego od osób fizycznych, w szczególności zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 i art. 27d ustawy, odliczeniu nie podlegają darowizny przekazane osobom fizycznym, w tym nawet (...)

  • Odliczenia darowizn na fundacje3 Października 2005

    % dochodu (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Darczyńcy będący osobami prawnymi mogą od podstawy opodatkowania odliczyć darowizny przekazanych (...)

  • Darowizna udziałów w spółce dla pracowników10 Maja 2006

    żądać całości lub części świadczenia (uiszczenia należnego podatku) od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zapłacenie podatku przez któregokolwiek (...)

  • Darowizna dla bratanka28 Stycznia 2008

    od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skal - od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej: do 10.278 zł - 7 % 10.278 zł - 20.556 (...)

  • Prawo do zachowku1 Sierpnia 2007

    , darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku (art. 994 kc). Podkreślić przy tym wymaga, iż do spadku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej (...)

  • Podatek od darowizny na cele mieszkaniowe6 Lutego 2008

    okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony. Co gorsza, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy (...)

  • Opodatkowanie darowizny od matki18 Sierpnia 2006

    ) w wysokości nieprzekraczającej 9.637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19.274 zł - w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, (...)

  • VAT na towary z Chin9 Marca 2007

    art. 114 art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach (...)

  • Zaliczenie darowizny do spadku a zachowek2 Lipca 2008

    wymienia art. 994 k.c. Zanim zostaną one przedstawione wskazać należy, iż przepisy o zachowku nie przewidują możliwości wyłączenia darowizny od zachowku na skutek oświadczenia (...)

  • Kumulacja zwolnień w podaku od darowizn12 Września 2005

    nie wchodzi w grę zwolnienie od podatku na mocy omawianego powyżej przepisu. Darowizna kwoty równej 14.000 zł będzie zwolniona od opodatkowania do wysokości 9,367 zł od (...)

  • Darowizna udziału w spółce cywilnej9 Stycznia 2007

    podatkowych wystąpi podatek od darowizny, bez możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków (...)

  • Prawo do zachowku9 Lutego 2009

    darowizny uczynione przez spadkodawcę (art. 993 k.c.). Wartość przedmiotu darowizny oblicza się z kolei według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku (art. (...)

  • Darowizna a sprzedaż nieruchomości8 Stycznia 2007

    przejściowym (np. 5 lat od ustanowienia darowizny), by móc sprzedać działkę w całości? Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

  • Darowizna

    Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

  • SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

    Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są płacone, (...)

  • Alimenty na pełnoletnie dziecko

    Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru (...)

  • Prawo rodzicielskie

    Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)

  • Ograniczenie władzy rodzicielskiej

    Ojciec mojego dziecka nigdy nie był moim mężem i nie mieszkał ze mną od chwili urodzenia się naszej córki. Wcześniej kilka miesięcy mieszkaliśmy (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane