Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Anonim zgłaszający mobbing28 Listopada 2007

  dotyczącemu pracownika lub skierowanemu przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności (...)

 • Jak uwolnić się od zakazu konkurencji? 8 Lipca 2015

  zarządzeniem przedsiębiorstwem lub jego częścią, są zaznajomienie z bardzo szerokim spektrum działalności pracodawcy, mają wiedzę na temat planów pracodawcy itp. Wskazał na to m.in. (...)

 • Uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dla pracownika ubliżającego pracodawcy8 Kwietnia 2011

  pracownika, który nienależycie wykonuje obowiązki pracownicze z powodu braku wymaganych na zajmowanym przez niego stanowisku umiejętności, czy uzdolnień lub niemożności podołania przyjętym (...)

 • W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?10 Sierpnia 2015

  ; § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu (...)

 • Umowa o finansowanie studiów pracownika18 Czerwca 2007

  pracownika z tytułu zawartej z pracodawcą umowy. Są to: rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy (...)

 • Odpowiedzialność porządkowa pracownika6 Sierpnia 2007

  , a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy. Art. 110 kp nakłada na pracodawcę obowiązek zawiadomienia pracownika, na piśmie, o zastosowanej karze, (...)

 • Pracodawca nie chce mnie ponownie zatrudnić.7 Lipca 2015

  istnienia możliwości ponownego zatrudnienia pracownika jest zapotrzebowanie pracodawcy na pracę, którą uprawniony może ze względu na swoje kwalifikacje i stan zdrowia wykonywać. Wnioski 

 • Pracodawca zwolnił mnie ze względu na likwidację stanowiska.24 Sierpnia 2015

  ;) Mając na względzie słuszny interes pracownika i fakt, że terminy przewidziane w art. 264 k.p. dla dochodzenia roszczeń są wyjątkowo krótkie, Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, (...)

 • Porzucenie pracy przez pracownika22 Marca 2004

  zarzucić naruszenia tych zasad wobec niego i na tym opierać swoje roszczenia. Skoro więc rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić bez wypowiedzenia, to oczywiście pracownikowi nie przysługują (...)

 • Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na emeryturę2 Sierpnia 2011

  pracy a przejściem pracownika na emeryturę jest ewidentny na przykład w wypadku, gdy pracodawca rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia bez winy pracownika z powodu długotrwałej (...)

 • Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika30 Sierpnia 2005

  obowiązku dochodzenia od pracownika odszkodowania na podstawie art. 611 i art. 612 (jest to jego prawo), a zatem w razie wytoczenia powództwa przez pracownika o odszkodowanie z § 11 art. (...)

 • Odwołanie się pracownika od nałożonej nagany19 Sierpnia 2004

  pracodawcy do sprzeciwu pracownika na otrzymaną naganę jest równoznaczne ze zgodą na sprzeciw czy też nie? Uprawnienie do nałożenia na pracownika kary nagany wynika z artykułu (...)

 • Praca w godzinach nadliczbowych niepełnoetatowca15 Grudnia 2008

  wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy. Zarówno dla pracownika pełnoetatowego jak i dla zatrudnionego (...)

 • Badanie trzeżwości pracownika9 Sierpnia 2012

  . 473 z późn. zm.) na pracodawcy ciąży obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika po spożyciu alkoholu. Pracownik ma prawo odmówić badania, wtedy pracodawca nie dopuszcza pracownika (...)

 • Zmiana warunków pracy a czasowe powierzenie11 Lutego 2010

  zmieniające (z 3 miesięcznym wypowiedzeniem, bo pracuję ponad 30 lat). Wiem również, że bez względu na to jaką decyzję podejmę (mam na to 1,5 miesiąca) te 3 miesiące mam prawo pracować (...)

 • Wysłuchanie pracownika przed nałożeniem kary16 Listopada 2006

  należy do pracownika. Dyrektor powinien wiec obecnie wezwać pracownika na rozmowę.  wyjaśnienia, wysłuchanie, kara porządkowa, termin, przedawnienie karalności, kara dla pracownika

 • Szkolenie zatrudnionego pracownika a podnoszenie kwalifikacji1 Lipca 2011

  pracownika nieposiadającego kwalifikacji zawodowych wymaganych na stanowisku, na którym jest zatrudniony. Był on mianowicie obowiązany do uzupełnienia tych kwalifikacji w terminie (...)

 • Zwolnienie pracownika który udostępnił dane klienta. 14 Lipca 2015

  . Oczywiście na gruncie niniejszej sprawy można rozważyć rozwiązanie umowy na podstawie art. 52 kodeksu pracy (zwolnienie dyscyplinarne). Zgodnie z tym przepisem pracodawca może rozwiązać umowę (...)

 • Anonimowe doniesienie o przestępstwie29 Lipca 2004

  raczej na pewno wywrze pożądane przez Panią/Pana skutki. Zgodnie bowiem z doktryną procesu karnego anonim jest jest formą zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, nie zawierającym (...)

 • Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy21 Września 2007

  odpowiedzialności pracownika stanowił będzie art. 124 par. 1 Kodeksu pracy. Odpowiedzialność z tego tytułu omówiona została w artykule znajdującym się na stronach naszego serwisu: Odpowiedzialność (...)

 • Dobowy odpoczynek a praca w nocy10 Stycznia 2011

  art. 18 par. 1 i 2 k.p., wynika jednoznacznie, że postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla

 • Alkomat w pracy30 Listopada 2009

  niedopuszczenia do pracy pracownika po spożyciu alkoholu. Pracownik ma prawo odmówić badania, wtedy pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy. Jednakże badanie stanu trzeźwości następuje (...)

 • Areszt tymczasowy a zwolnienie z pracy14 Maja 2007

  terminu należy niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Ten przepis miał na myśli pracownik PIP. Druga możliwość to rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 52 KP, czyli rozwiązanie (...)

 • Umowa o pracę kierownika zakładu budżetowego16 Grudnia 2010

  o pracę zawartej na czas określony (terminowej) lub na czas nieokreślony - jednocześnie ustawodawca nie wskazuje kryteriów, jakimi powinien kierować się pracodawca przy zatrudnianiu na

 • Odwołanie pracownika na podstawie art. 52 kp4 Czerwca 2007

  pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. Odwołanie powinno być dokonane na piśmie. Do odwołania stosuje (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • ZUS i zadłużenie

  Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym (...)

 • RMUA pracodawca nie chce co miesiac wystawiac.

  Gdzie to zglosic? Przez dwa lata nie dostale ani 1 RMUA! (koza) raczej nie mozna nigdzie tego zglosic,poprostu musisz nachodzic kadrowa i zadac - badz (...)

 • Pomówienie (zla opinia o pracowniku)

  Krótko chce przedstawić problem otóż: Została wydana opinia przez mojego przełozonego (kierownika) o mnie, w mojm przekonaniu bardzo krzywdząca (...)

 • Policja wmawia mnie i kolega zbrodnie.

  witam wszystkich mam 17 lat mieszkam zagranica od paru lat dalej mam pochodzenie Polskie i Polski paszport rodzina legalnie tu pracuje ja chodze od szkoly (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane