Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Przedawnienie należności przedsiębiorcy6 Października 2016

  Kiedy następuje przedawnienie należności za fakturę, wystawioną przez podmiot gospodarczy, dla innego podmiotu gospodarczego? Czy faktury za najem lub dzierżawę mają dłuższy termin przedawnienia? Jako (...)

 • Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy6 Października 2016

  Jestem pracownikiem służby cywilnej (nie urzędnikiem) zatrudnionym w Urzędzie Skarbowym, pracodawca kieruje mnie na szkolenie poza miejsce zamieszkania odbywające się w weekend - tj. dni wolne od pracy - sobota (...)

 • Zakaz konkurencji a umowa cywilno-prawna28 Września 2016

  Czy istnieje konieczność podpisania umowy o zakazie konkurencji, bądź zawarcia takiego paragrafu o zakazie konkurencji, w umowie cywilno prawnej o współpracę pomiędzy spółką z o.o. i osobą (...)

 • Rozwiązanie umowy z powodu nieobecności 22 Września 2016

  Firma ma kilku pracowników, którzy nie pojawili się w pracy dłuższy okres po zakończeniu pracy na wyjazdowej budowie. Nieobecność pracowników sięgała 2 miesięcy. Firma zamierza zgłosić (...)

 • Hipoteka zwykła a hipoteka kaucyjna22 Września 2016

  Jaka jest różnica między hipoteką zwykłą a hipoteką kaucyjną? W jednym wypadku bank domagał się zabezpieczenia w postaci hipoteki zwykłej, a w innym hipoteki kaucyjnej. Celem hipoteki jest zabezpieczenie (...)

 • Świadectwo pracy a umowa zlecenia14 Września 2016

  Czy jako pracodawca mam obowiązek wystawić świadectwo pracownikowi zatrudnionemu na umowę zlecenie (2 miesiące, płacone składki ZUS przez pracodawcę)? W przypadku rozwiązania lub zakończenia stosunku pracy (...)

 • Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka14 Września 2016

  Czy kobiecie pracownicy przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka? Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z (...)

 • Co powinno zawierać sprawozdanie zarządu z działaności spółki16 Sierpnia 2016

  Krajowy Rejestr Sądowy odrzucił sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową) za ubiegły rok z adnotacją, że brakuje sprawozdania zarządu z działalności spółki. (...)

 • Czy lista obecności dla pracowników jest obowiązkowa?16 Sierpnia 2016

  Czy obowiązkowe jest prowadzenie w zakładzie pracy listy obecności podpisanej przez pracowników oprócz kart ewidencji czasu pracy? Czy PIP może poprosić o okazanie listy obecności? Proszę pamiętać, (...)

 • Odmowa podpisania nagany przez pracownika12 Sierpnia 2016

  Pracownikowi udzielono nagany na piśmie odmówił jej podpisania. Czy może odmówić podpisania nagany, czy taka nagana jest ważna? Zgodnie z kodeksem pracy za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej (...)

 • Elementy umowy kredytu12 Sierpnia 2016

  Jakie elementy powinna obejmować umowa kredytu? Z mocy przepisów ustawy prawo bankowe,  umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności: 1) strony umowy; 2) kwotę (...)

 • Wypadek drogowy jako wypadek przy pracy9 Sierpnia 2016

  Pracownik w czasie pracy miał wypadek drogowy (wymusił pierwszeństwo) był trzeźwy. W wyniku tego wypadku zostali ranni kierowca i dwaj pracownicy jadący w tym samochodzie. Drugiemu uczestnikowi wypadku nic (...)

 • Forma umowy zbycia akcji spółki akcyjnej1 Sierpnia 2016

  Czy do sprzedaży akcji (akurat w tym przypadku chodzi o ok. 34 % w kapitale zakładowym) wymagana jest szczególna forma umowy, czy wystarczy umowa pisemna? Jedną z charakterystycznych cech spółki (...)

 • Darowizna z majątku wspólnego małżonków28 Lipca 2016

  Żona dokonuje darowizny (pieniądze) na rzecz swojej siostry. Informuje o tym męża (ustnie) i mąż się zgadza. Po pewnym czasie mąż dochodzi do wniosku, że chce zmienić zdanie. Czy określony jest czas, (...)

 • Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?28 Lipca 2016

  Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela? Jeżeli rachunek bankowy jest wspólny i prowadzony dla kilku osób fizycznych (nie dla (...)

 • Okres trwania rękojmi15 Lipca 2016

  Jaki jest czas działania rękojmi od daty zakupu towaru (nowy samochód)? Wada ujawniła się po upływie roku i 2,5 miesiąca. Sprzedawca twierdzi, że muszę zapłacić za wymianę. Art. 568 § 2 kodeksu (...)

 • Co mogę zrobić w sytuacji kiedy ktoś mnie oczernia na blogu? 6 Czerwca 2016

  Od dwóch lat prowadzę bloga, na którym opisuje różne nowinki ze świata mody, kosmetyki itp. Od miesiąca czasu jestem cały czas szkalowana internecie, zwłaszcza na innych blogach modowych, prawdopodobnie (...)

 • Bezpieczny zakup samochodu18 Maja 2016

  Czy w polskim prawodawstwie sprzedaż samochodu potwierdzona umową kupna-sprzedaży i przekazaniem dowodu rejestracyjnego oraz samego samochodu jest ostateczna i można uważać, że nabywca jest bezwarunkowym (...)

 • Upoważnienie a pełnomocnictwo24 Marca 2016

  Moje pytanie brzmi: jaka jest różnica między pełnomocnictwem a upoważnieniem? Jakie są wyróżniające i tym samym różniące ich znamiona? Pełnomocnictwo stanowi przykład czynności prawnej (...)

 • Treść wniosku dowodowego o powołanie świadka22 Marca 2016

  Jak sformułować wniosek dowodowy na sprawę rozwodową, chodzi o świadków? Strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być (...)

 • Odpisy pozwu i załączników22 Marca 2016

  Składam do sądu pozew i załączniki, którymi są oryginalne dokumenty. Czy odpis pozwu i załączników dostarczanych stronie przeciwnej musi być potwierdzony za zgodność z oryginałem przez notariusza, (...)

 • Pojęcie osoby trzeciej21 Marca 2016

  W umowie pośrednictwa kupna nieruchomości miałem zapisane, iż nie mogę zdradzić informacji o mieszkaniu, które chcę zakupić osobie trzeciej. Czy przez osobę trzecią są również rozumiani (...)

 • Klauzula wekslowa nie na zlecenie21 Marca 2016

  Co daje klauzula ,,nie na zlecenie\" w przypadku weksla in blanco - jak się ją wykorzystuje? Klauzula \"nie na zlecenie\", lub inna równoważna np.: \"zakaz indosowania\" lub \"rekta weksel\" powoduje, (...)

 • Umowa o pracę wykonywaną w mieszkaniu pracownika18 Marca 2016

  Chcemy zatrudnić kobietę i wskazać jako miejsce pracy jej mieszkanie. Nie chcemy póki co stosować przepisów o telepracy. Czy w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest zatrudnienie (...)

 • Pozyskiwanie drewna z własnego lasu18 Marca 2016

  Jestem rolnikiem. Posiadam również las. Proszę o wyjaśnienie jakie są ograniczenia w pozyskiwaniu przeze mnie drzewa. Mam propozycję od firmy, która chciałaby zakupić ode mnie drewno. Jej właściciel (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Opieka nad 2 latkiem

  Witam, przedstawie temat w dośc dużym skócie.. potrzebuje pomocy. Byliśmy w związku przez 7 lat(nieformalny związek), dwa lata temu urodził nam (...)

 • Eksmisja z mieszkania komunalnego ( policyjnego) - szukam adwokata w Wie

  Na mocy prawomocnego wyroku sądu apelacyjnego o eksmisję dostalam pismo od komornika z prosbą o dobrowolne opuszczenie mieszkania w ciągu 30 dni oraz (...)

 • Skarga do Strasburgu

  Poszukuje osoby celem wymiany doświadczeń, która składała skargę do Strasburga na bezczynność organu państwowego w przedmiocie zwrotu nieruchomości (...)

 • alimenty płacone - kontra komornik

  Witam. Mam sytuacje bardzo niezręczną i chciałbym z tym walczyć , bo jak dla mnie to jest zwykłe bezprawie, samowolka , olewanie i wyśmiewanie, to (...)

 • zakup samochodu z narzeczoną

  Cześć. Chce kupić z narzeczoną samochód na spółe. Tj ja daje połowę ceny i ona daje połowę, bez darowizn. Jakich nieprzyjemności możemy się (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane