Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Remont hali handlowej4 Lipca 2012

  obowiązujące w Polsce prawo budowlane, jest to, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno (...)

 • Sprzeciw w stosunku do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych17 Kwietnia 2012

  W jakich sytuacjach organ administracyjny może wnieść sprzeciw w stosunku do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę? Ustawa Prawo budowlane (...)

 • Wybudowanie altany a pozwolenie na budowę9 Kwietnia 2012

  Czy wybudowanie altany wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Zgodnie z art. 29. 1ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 2) wolno stojących parterowych (...)

 • Samowola budowlana4 Kwietnia 2012

  wymagało w ogóle uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (co jednak wydaje się być mało prawdopodobne). Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2002 (...)

 • Wybudowanie domku dla dzieci a pozwolenie na budowę8 Lutego 2012

  uzyskać pozwolenie na budowę. Ewentualnych odstępstw od tej reguły uzyskiwania pozwolenia na budowę należy szukać w przepisach ustawy Prawo budowlane, a konkretnie w art. 29-31. (...)

 • Budowa kiosku handlowego a pozwolenie na budowę25 Stycznia 2012

  pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt. 12 ustawy Prawo budowlane). W tym przypadku stosuje się krótszą i mniej sformalizowaną procedurę zgłoszenia budowy takiego obiektu. budowa, (...)

 • Prace budowlane wymagające pozwolenia na budowę12 Stycznia 2012

  , na jakiej opiera się obowiązujące w Polsce prawo budowlane, jest to, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na (...)

 • Taras w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego11 Stycznia 2012

  myśl art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę instalowanie urządzeń na obiektach budowlanych. Przywołany przepis nie precyzuje typów urządzeń, (...)

 • Pozwolenie na budowę a zgłoszenie budowlane28 Grudnia 2011

  Czy na postawienie jednopiętrowego budynku gospodarczego wymagane jest pozwolenie na budowę? Należy przy tym mieć na uwadze, że zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, (...)

 • Pojęcie strony w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę28 Grudnia 2011

  względu na swój interes prawny lub obowiązek. Przyjęcie w ustawie -Prawo budowlane konstrukcji ograniczającej pojęcie strony w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę (...)

 • Pozwolenie na budowę sieci wodociągowej13 Grudnia 2011

  pozwoleniu na budowę należy załączyć projekt budowlany. Zgodnie z art. 4 prawa budowlanego każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością (...)

 • Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?1 Grudnia 2011

  . Wykonywanie robót lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami to bezsprzecznie m. in. roboty budowlane określone w art. 3 pkt 7 Ustawy prawo budowlane (Dz.U. 2006.156.1118 (...)

 • Definicje wymiarów budynku23 Listopada 2011

  przez urządzenia zaplecza budowy; 11) prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - należy przez to rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, (...)

 • Budowa ogrodzenia a zezwolenie7 Października 2011

  to orzecznictwo Sądu Najwyższego: Zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 1995 r. przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 1994 r. Nr 89 poz. 414) ogrodzenia budowlane (...)

 • Zakończenie budowy obiektu budowlanego29 Sierpnia 2011

  Mam garaż dwuboksowy wolnostojący w stanie surowym zamkniętym na działce rekreacyjnej. Mój już nieżyjący mąż otrzymał od wójta gminy pozwolenie na budowę w 1991 r. i zgodę sąsiada na (...)

 • Baner reklamowy a pozwolenie na budowę4 Sierpnia 2011

  należy, iż w myśl art. 29 ust. 2 pkt 6 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pomimo iż nie ma wymogu uzyskania pozwolenia na budowę, instalowanie tablic i urządzeń (...)

 • Budowa budynku na cudzym gruncie i jego legalizacja1 Lipca 2011

  7 lipca 1994 r. Prawo budowlane właściwy organ ma co do zasady obowiązek nakazać w drodze decyzji rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego (...)

 • Ogrodzenie osiedla a zgłoszenie tego faktu do właściwego organu11 Maja 2011

  Czy, jeśli wspólnota mieszkaniowa chce ogrodzić swoje osiedle to należy to gdzieś zgłaszać? Czy można zabronić wspólnocie ogradzania osiedla? Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 3 ustawy Prawo budowlane

 • Rozbiór budynku30 Marca 2011

  budowlane właściwy organ ma co do zasady obowiązek nakazać w drodze decyzji rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia (...)

 • Budowa wiaty a postępowanie administracyjne15 Marca 2011

  ;  nie wymaga pozwolenia na budowę. Wymaga to jednak zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane zgłoszenia właściwemu organowi budowy takiej wiaty. W zgłoszeniu należy (...)

 • Wybudowanie boiska szkolnego a pozwolenie na budowę23 Lutego 2011

  Czy wybudowanie boiska szkolnego wymaga pozwolenia na budowę, o którym mowa w ustawie Prawo budowlane? Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 9 Prawa budowlanego budowa boisk szkolnych oraz (...)

 • Konsekwencje budowy garażu blaszanego bez zezwolenia22 Listopada 2010

  wykonam nakaz rozbiórki czy grożą mi jakieś inne konsekwencje np. mandat, sprawa karna? Czy sprawa się na tym kończy? Zgodnie z art. 28 ustawy prawo budowlane roboty budowlane (...)

 • Budowa na dzierzawionej nieruchomości17 Września 2010

  nieruchomością na cele budowlane. Przepis ten nie określa o jakie prawo, dające możliwość dysonowania nieruchomością na cele budowlane chodzi. Należy wskazać, (...)

 • Legalizacja samowoli budowlanej30 Lipca 2010

  Na sąsiedniej działce wybudowano w 2008 r. w pasie drogowym trasy S8 napowietrzną linię energetyczną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę, które zostało następnie (...)

 • Skład budowlany na sąsiedniej działce17 Maja 2010

  budynku lub budowli, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawa Prawo budowlane określa jednak od tej reguły szereg wyjątków. Pozwolenia na budowę nie wymaga między innymi (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba (...)

 • Plan zagospodarowania nie dla wszystkich rowny ??

  Witam szanownych forumowiczów Mam problem w mojej gminie. Opiszę krótko sytuacje. Jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem działki z linia brzegową (...)

 • Zabudowa na działce rolnej

  Czy istnieją rozwiązania prawne pozwalające zalegalizować moją zabudowę? Jak to zrobić? Sytuacja wygląda tak: Posiadam działkę rolną (notarialny (...)

 • samowola budowlana

  zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość (...)

 • Ogrodzenie w granicy działki z położoną instalacją elektryczną.

  Mam problem z sąsiadem. Mianowicie: sąsiad wybudował ogrodzenie murowane o wysokości 3,5m. Dokonał zgłoszenia tegoż ogrodzenia w Starostwie Powiatowym (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane