Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

sortuj według: trafność, data

 • Zapłata częściowa a naliczanie odsetek7 Listopada 2018

  , a nie od 60). Odsetki od odsetek mogą być dochodzone na drodze sądowej. Wówczas odsetki od odsetek należy liczyć od dnia następującego po dniu wytoczenia o nie powództwa. raty, pozew

 • Zablokowanie drogi koniecznej25 Września 2018

  następuje na podstawie postanowienia sądu. Zwracamy również uwagę na możliwość złożenia wraz z pozwem w sprawie o przywrócenie stan zgodnego z prawem wniosku o zabezpieczenie (...)

 • Komisyjne otwarcie wspólnego schowka25 Września 2018

  posiadania we wskazanym terminie (przykładowo można podać termin 7 dni) skieruje Pani do sądu pozew o dopuszczenie do posiadania a strona przegrywająca będzie zobowiązana ponieść koszty postępowania (...)

 • Alimenty po zakończeniu studiów20 Sierpnia 2018

  . Można się liczyć jednak z tym, że jej ojciec skieruje do sądu pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Skoro bowiem córka skończyła (skończy niedługo) studia, (...)

 • Prawo do korzystania z mieszkania po rozwodzie20 Sierpnia 2018

  , a wtedy jego właściciel/e (mąż i/lub teściowa) mogą skierować do sądu pozew o eksmisję. W takim przypadku sąd będzie orzekał o tym, czy ma Pani uprawnienie do lokalu socjalnego (...)

 • Nowe dowody w sprawie o alimenty17 Sierpnia 2018

  Odbywa się proces o podwyższenie alimentów. Czy strona w jego trakcie może przedstawić nowe dowody, nie ujęte w pozwie? Tak, co do zasady w procesie o alimenty zgodnie z art. 217 kpc strona

 • Sprawa o alimenty a kurator17 Sierpnia 2018

  cywilnego przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o (...)

 • Utrudnianie korzystania z własności17 Sierpnia 2018

  również roszczenia posesoryjne (żądanie przywrócenia posiadania i zaniechania jego naruszeń) mogą mieć także dwojaką postać: mogą być roszczeniami o przywrócenie stanu poprzedniego (...)

 • Korzystanie ze wspólnego domu po rozwodzie30 Października 2017

  , wówczas może Pan złożyć do sądu pozew o dopuszczenie do posiadania. Ponadto, może się Pan zwrócić do sądu o podział majątku wspólnego. W zakresie przechodzenia (...)

 • Brak załączników w nakazie zapłaty w trybie upominawczym14 Grudnia 2016

  pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu oraz o skutkach nie zaskarżenia nakazu. Przepis ten nie wspomina nic o konieczności dostarczenia załączników. Jednocześnie należy zwrócić (...)

 • Alimenty dla pełnoletniej córki która urodziła dziecko13 Grudnia 2016

  żądanie od niego alimentów na dziecko. Ułatwi to Pana córce wychowywanie dziecka. W zakresie pozwu o alimenty należy wskazać, iż powództwo o alimenty można wytoczyć według (...)

 • Jestem w związku małżeńskim lecz nie mieszkam żoną. Płacę alimenty na dziecko, Czy mogę wystąpić o alimenty od żony?7 Grudnia 2016

  uchwałą SN z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86 stanowiąca wytyczne w zakresie wykładni prawa i praktyki sądowej w sprawach o alimenty: „o potrzebach rodziny - w rozumieniu art. 27 (...)

 • Zakaz konkurencji a umowa cywilno-prawna28 Września 2016

  wykonywania działań konkurencyjnych i/lub powodujących utratę przychodów dla spółki? Na jakiej podstawie można wnieść pozew do sądu? W przypadku umowy o współpracę (...)

 • Doręczenie wezwania do zapłaty a brak potwierdzenia odbioru16 Sierpnia 2016

  poleconego w celu wykazania, że wezwał Pan dłużnika do spełnienia świadczenia. Warto pamiętać jednak o nowym przepisie Kodeksu postępowania cywilnego, który wprowadza obowiązek umieszczania (...)

 • Obowiązki przyszłego ojca1 Sierpnia 2016

  Polsce. Pozew może Pani skierować do sądu właściwego ze względu na Pani miejsce zamieszkania i podać adres ojca dziecka w Anglii. ojciec, alimenty, poród, wyprawka, wydatki, zwrot wydatków, matka, (...)

 • Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego27 Lipca 2016

  Wypowiedziałam umowę najmu lokalu z zachowaniem przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów. Sprawa o eksmisję może trwać latami. Jeżeli sąd pozew oddali na przykład (...)

 • Co mogę zrobić w sytuacji kiedy ktoś mnie oczernia na blogu? 6 Czerwca 2016

  wskazany cel społeczny. Należy zauważyć, że przepis ten mówi nie tylko o naruszeniu dóbr osobistych, ale też o zagrożeniu ich cudzym działaniem. W takim przypadku właściwym (...)

 • Treść odpowiedzi na pozew22 Marca 2016

  Jak powinien prawnie wyglądać wstęp odpowiedzi na pozew? Czy w odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów (jestem pozwanym) możliwe jest umieszczenie twierdzenia, iż wnoszę o (...)

 • Odpisy pozwu i załączników22 Marca 2016

  nie zostałby uzupełniony nastąpi zwrot pozwu. pozew, pismo procesowe, odpisy, poświadczenie notarialne, zgodność z oryginałem

 • Droga konieczna o szerokości 4,5 m18 Marca 2016

  4,5 m". Droga dojazdowa wytyczona przez działkę sąsiednią nie posiada tych parametrów .Gdzie powinienem złożyć pozew o ustalenie dojazdu zgodne z tymi ustaleniami? Przepisy rozporządzenia (...)

 • Wyrok rozwodowy a eksmisja jednego z małżonków1 Grudnia 2015

  wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, (...)

 • Brak zapłaty za wykonaną pracę26 Listopada 2015

  należność za wykonane prace. Firma chce zawiadomić policję o przestępstwie. Czy lepszym rozwiązaniem, nie byłoby skierowanie do sądu pozwu o zapłatę? Zgodnie z art. 648 § 1 kodeksu (...)

 • Lokator nie zgadza się na podwyżkę czynszu, jednocześnie nie chce się wyprowadzić. 24 Sierpnia 2015

  Państwo pozew o eksmisję do sądu. Pozew zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w kodeksie postępowania cywilnego powinien odpowiadać następującym wymogom: Art. 187. (...)

 • W jaki sposób pozbyć się niechcianego lokatora? 17 Sierpnia 2015

  wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 marca 2014r. (IV CNP 33/13), „określone w art. 18 ust. 1 ustawy dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o

 • Córka mieszka ze mną, pomimo tego nadal muszę płacić alimenty. 13 Sierpnia 2015

  opieką. Jak wskazaliśmy powyżej pozew o alimenty jest wolny od opłat. Nie jest natomiast zwolniony od opłaty pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Opłata ta wynosi 5% (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • czy właściciel miał prawo kazać podpisać mi taką umowę??

  Witam Państwa, przeprowadzam się teraz do innego miasta i poszukiwałem mieszkania. W końcu udało mi się znaleźć odpowiednie i podpisałem z właścicielem (...)

 • Darowizna a rozwód

  W czasie trwania małżeństwa rodzice darowali mi swoje mieszkanie własnościowe,notarialnie przepisane jest tylko na mnie. Jaką mam szansę eksmitować (...)

 • Pozew o eksmisję

  Witam. Proszę bardzo o wzór pozwu o eksmisję, albo chociaż o informacje, które powinny być zawarte w takim piśmie. Musi zawierać oznaczenie sądu, (...)

 • Eksmisja wraz z rozwodem

  Prawie 2 lata temu złożyłam pozew do sądu o rozwód i eksmisję męża z powodu znęcania sie nad rodziną. Jedna sprawa o znęcanie została, za moja (...)

 • eksmisja po 20 lat zameldowania??

  Jestem od 20 lat zameldowana w mieszkaniu własnościowym byłej konkubiny ojca. Obecnie 5 rok studiuje poza miejscem zamieszkania ale raz w miesiącu (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane