Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Prawo do zachowku

  lub przerobionego (art. 928 k.c.). zachowek, darowizna, zaliczenie darowizny na zachowek, przedawnienie roszczenia o zachowek, zachowek przy dziedziczeniu ustawowym, (...)

 • Przedawnienie roszczenia o zachowek

  przedawnienia. zachowek, roszczenie o zachowek, przedawnienie roszczenia o zachowek

 • Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  spełniać takiego roszczenia. Do tych roszczeń należy również roszczenie o zachowek oraz roszczenie o uzupełnienie zachowku. Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przedawnienie (...)

 • Porada prawna na temat przedawnienie roszczenia o zachowek

  Nie szukaj dłużej informacji na temat przedawnienie roszczenia o zachowek, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  bowiem osobie, która byłaby uprawniona do dziedziczenia. Przedawnienie roszczenia o zachowek Zgodnie z art. 1007 kc roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają (...)

 • Przedawnienie roszczenia o zachowek

  liczy się zachowek? Od momentu ponownego przejęcia tego majątku w ręce rodziny (wujka)? Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów (...)

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  roszczenie o zachowek przeciwko G przysługuje C i D, a także B, natomiast E i F nie mogą wystąpić z tym roszczeniem, gdyż w przypadku, gdyby spadkodawca nie sporządził testamentu (i weszło (...)

 • Zrzeczenie się prawa do spadku

  ustawowe, zachowek, przedawnienie roszczenia o zachowek, spadkodawca, spadkobierca ustawowy, testament

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  nieistnienia (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2007 r. I ACa 1215/2006). Przykład: Bieg przedawnienia jego roszczenia o zachowek przerywa zgłoszenie w postępowaniu (...)

 • Przedawnienie dokonanego umownego działu spadku... - opinia prawna

  wynikającego z umowy o dział spadku, możliwość dochodzenia tego świadczenia, waloryzacja, sposób dochodzenia roszczenia.     1. Przedawnienie roszczeń Umowa działu (...)

 • Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?

  czasu wskazanego w ustawie (6 miesięcy) nastąpi przedawnienie roszczenia Nowaka, czyli inaczej mówiąc jeżeli Nowak wniesie wtedy pozew przeciwko Kowalskiemu o wypłacenie mu pożyczonej

 • Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?

  ściągnięcia od dłużnika zasądzonego roszczenia, może być mowa o przedawnieniu roszczenia zasądzonego nakazem już w przyszłym roku. W innym przypadku, jeżeli doszło do przerwania (...)

 • Zarzut nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek

  roszczeniem o zachowek i dlatego powoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczenia o zachowek. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 czerwca 2004 r., sygn. akt III CK 127/03 zachowek, (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  terminu jest nieważne.§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.§ 3. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się (...)

 • Roszczenie o zachowek a darowizna

  art. 1007 k.c. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia (...)

 • Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

  przedawnienie przerywa się jedynie co do roszczenia odnośnie uznanej kwoty. 3) przez wszczęcie mediacji. Bieg terminu po przerwie Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Jeżeli (...)

 • Kodeks cywilny

  niej kuratora. § 2. Kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację.  Art. 43. Przepisy o ochronie dóbr osobistych (...)

 • Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku

  ogłoszenia testamentu. Tak więc z tą też chwilą roszczenia z tytułu zachowku oraz roszczenia o zmniejszenie zapisów i poleceń stają się wymagalne. Zatem, datą, od której (...)

 • Ustawa o księgach wieczystych i hipotece

  wniosków o uzyskanie poszczególnych dokumentów. 3. Wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej oraz wniosek o wydanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej (...)

 • Dziedziczenie roszczenia o zachowek

  dziedziczeniu po swoim mężu, ale nie zdążyła zrealizować swojego roszczenia o zachowek, gdyż zmarła. Czy X jest uprawniony do dochodzenia od swojej przyrodniej siostry zachowku po mężu (...)

 • Zachowek a zastosowanie art. 5 KC

  rzeczywistości może być rozumiana jako siła wyższa w rozumieniu art. 121. zachowek, przedawnienie, spadkobierca, termin, obdarowany, spadkobierca, spadkodawca, darowizna, 3 lata

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  spadkodawcy (poprzez testament lub darowiznę) roszczenie o zachowek. Zachowek jest określoną korzyścią majątkową odpowiadającą części udziału, jaki otrzymałaby w spadku osoba uprawniona, (...)

 • Zachowek od darowizny

  dochodzić zapłaty, a Pani roszczenie zostanie oddalone. zachowek, darowizna, obdarowany, przedawnienie, roszczenie, żądanie zapłaty, uprawnienie do zachowku,

 • Kodeks postępowania karnego

  czynności z udziałem oskarżonego, o którym mowa w § 1.§ 3. Oskarżonemu, o którym mowa w § 1, postanowienie o przedstawieniu, uzupełnieniu lub zmianie zarzutów, akt oskarżenia oraz (...)

 • Wydziedziczenie a uprawnienie do zachowku

  żądania spełnienia przedawnionego roszczenia, które może być jednak spełnione tylko dobrowolnie. przedawnienie, wydziedziczenie, testament, zachowek

 • Wysokość zachowku

  sądowego cofnąć pozew o zachowek i zrzec się roszczenia o zachowek. Czynność ta zależy tylko i wyłącznie od woli uprawnionego do zachowku. W przypadku jej dokonania uprawniony (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • przedawnienie roszczenia o zachowek?

  Witam Chciałbym się dowiedzieć kiedy następuje przedawnienie się zachowku? Czy 4 miesiące po pogrzebie to zbyt późno? Dzięki z góry. oszczenie (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

  Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już się przedawniło (...)

 • Kiedy przedawni się kredyt?

  Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane